Zavrieť

Porady

Rezerva z roku 2006

Zdravím všetkých, chcel by som sa opýtať či môžem preúčtovať rezervu tvorenú v roku 2006 na overenie účtovnej závierky z 323 na 451, keďže v roku 2007 nebol robený audit, a tým pádom sa z krátkodobej rezervy stáva dlhodobá?? Alebo ju mám v roku 2007 stornovať 323/518 a keď bude robený audit za uzávierku roku 2006 tak to bude pre mňa nedaňový náklad? Čo je správne? Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Pietro5 Pozri príspevok
    Zdravím všetkých, chcel by som sa opýtať či môžem preúčtovať rezervu tvorenú v roku 2006 na overenie účtovnej závierky z 323 na 451, keďže v roku 2007 nebol robený audit, a tým pádom sa z krátkodobej rezervy stáva dlhodobá?? Alebo ju mám v roku 2007 stornovať 323/518 a keď bude robený audit za uzávierku roku 2006 tak to bude pre mňa nedaňový náklad? Čo je správne? Ďakujem za pomoc.
    Ak v budúcnosti bude robený audit za r. 2006, preúčtovala by som iba krátkodobú rezervu na dlhodobú.
    Upozorňujem však na § 19 ods. 3 ZoÚ:

    "(3) Účtovná závierka účtovnej jednotky podľa odseku 1 musí byť audítorom overená do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak."

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    išlo o krátkodobú rezervu, ktorá zostáva nevyčerpaná. To nie je dôvod robiť z nej dlhodobú. Proste zostane aj do budúcnosti krátkodobou práve preto, že povinnosť auditu pretrváva. Ak niekedy v budúcnosti dôjde k zásadnému rozhodnutiu audit napriek všetkému NEUROBIŤ, tak sa rezerva zruší.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    K dlhodobej rezerve prosím poradiť, ešte som takúto rezervu neúčtoval.

    Dodávateľ vytvoril dielo za 30 mil Sk. Odberateľ uhradí 10% zo hodnoty diela až keď banka dá dodávateľovi akúsi záruku. Do tej doby je zadržaná suma 3 mil Sk. Tieto 3 milióny by bolo vhodné zaúčtovať ako dlhodobú rezervu. Podľa pokynov pre vedenie PÚ ak nie je možné tvoriť rezervu na presne určené nákladové skupiny tak potom účet 548.

    Súvzťažnosť: 548/451 na 5 rokov.

    Ak je to takto správne, potom každý nasledujúci rok budeme 1/5 vytvorenej rezervy stornovať zápisom 451/548? Alebo sa bude 5 rokov čakať či bude nutné riešiť reklamáciu?

    Prosím o radu.

    Ďakujem.

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.