Zavrieť

Porady

Ešte raz faktúry na prelome roka

Veľa toho bolo popísané na túto tému, ale aj tak som nenašla riešenie na môj problém, ktorý mi treba vyriešiť ešte dnes, keďže by som rada ukončila r. 2004 v podvojnom účtovníctve a podala daň.priznanie. Mám tiež ešte jednu došlú faktúru za vodné, stočné, ktorú som prijala 19.januára 2005, vyhotovená v januári, ale dátum dodania mám 31.12.2004.Uplatnila som si DPH v decembri a dať to do nákladov budúcich období alebo skúsiť to dať priamo na pätkový účet? Poraďte prosím Vás.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Natka
    Veľa toho bolo popísané na túto tému, ale aj tak som nenašla riešenie na môj problém, ktorý mi treba vyriešiť ešte dnes, keďže by som rada ukončila r. 2004 v podvojnom účtovníctve a podala daň.priznanie. Mám tiež ešte jednu došlú faktúru za vodné, stočné, ktorú som prijala 19.januára 2005, vyhotovená v januári, ale dátum dodania mám 31.12.2004.Uplatnila som si DPH v decembri a dať to do nákladov budúcich období alebo skúsiť to dať priamo na pätkový účet? Poraďte prosím Vás.
    NAtka skús popozerať http://www.porada.sk/showthread.php?...+prelome+rokov

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Ja som takéto veci dávala interným dokladom do r. 2004 502/326 ako nevyfaktúrované dodávky.

    adamt je offline (nepripojený) adamt

    adamt
    Ja sa prikláňam k názoru, že pokiaľ fa bola vystavena so zdaniteľným plnením 12/04, ale doručená v 01/2005, tak ich dávam priamo 5xx/321. Učet 326 použijem vtedy, keď mi dodávateľ vystavil fa so zdanitelným plnením v roku 2005 ale vo fakture je aj náklad roku 2004. Napriklad som dostal fa za elektrinu kde dodávateľ faktúroval spolu vo februári spotrebu za 12/04+01/05.
    Ale či je to správne.... ???

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Ja si uplatňujem DPH až vtedy, keď mi príde fa. t.j. keď ju zaúčtujem. Ale myslím si, že sa nič nestalo, keď si ju dala v decembri a doklad si vlastne do podania priznania tiež mala. Hlavné je, aby si si ju od DÚ nenárokovala skôr, ako ju dodávateľ odviedol.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    adamt
    Ja sa prikláňam k názoru, že pokiaľ fa bola vystavena so zdaniteľným plnením 12/04, ale doručená v 01/2005, tak ich dávam priamo 5xx/321. Učet 326 použijem vtedy, keď mi dodávateľ vystavil fa so zdanitelným plnením v roku 2005 ale vo fakture je aj náklad roku 2004. Napriklad som dostal fa za elektrinu kde dodávateľ faktúroval spolu vo februári spotrebu za 12/04+01/05.
    Ale či je to správne.... ???
    Veď práve o to ide, že tá voda a elektrina bola dodaná v r. 2004, tak by to podľa mňa malo ísť aj do nákladov 2004.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Ale potom Ti nemôže sedieť SALDO, alebo áno ? Mne účet 321 zodpovedá zoznamu neuhradených dodávateľských faktúr k 31.12.2004.

    adamt je offline (nepripojený) adamt

    adamt
    Neviem prečo by nemalo sedieť ? Datum dodania je 31.12.04 ten istý datum použijem
    ako dátum účtovného prípadu a je to. Záväzok je na 321 tak neviem kde je problém.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Tak to je na zamyslenie, lebo ak dám v r.2004 interným dokladom 326, čo potom v r. 2005, keď budem dávať faktúru do evidencie faktúr (už nie na interný), čo tam vlastne dať? Ako zaúčtovať v r. 2005 došlú faktúru, keďže v decembri dám interným 502 s 326 aj s DPH? Už mám z toho hokej.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Natka
    Tak to je na zamyslenie, lebo ak dám v r.2004 interným dokladom 326, čo potom v r. 2005, keď budem dávať faktúru do evidencie faktúr (už nie na interný), čo tam vlastne dať? Ako zaúčtovať v r. 2005 došlú faktúru, keďže v decembri dám interným 502 s 326 aj s DPH? Už mám z toho hokej.
    Došlú fa. v r. 2005 326,343/321. Ja dávam v decembri 502/326 sumu bez dane.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    adamt
    Neviem prečo by nemalo sedieť ? Datum dodania je 31.12.04 ten istý datum použijem
    ako dátum účtovného prípadu a je to. Záväzok je na 321 tak neviem kde je problém.
    Ty tú fa. vlastne účtuješ ešte v starom roku, takže Ti to sedí. Ja by som ju účtovala až v r. 2005, zato by mi to nesedelo.

    adamt je offline (nepripojený) adamt

    adamt
    Aha asi problem je v tom, že ja faktúry, ktoré majú dátum dodania 12/04 aj ked prisli v 01/2005 účtujem a dávam do evidencie r.2004 . Dúfam že sa bavíme o podvojnom účte?

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    adamt
    Aha asi problem je v tom, že ja faktúry, ktoré majú dátum dodania 12/04 aj ked prisli v 01/2005 účtujem a dávam do evidencie r.2004 . Dúfam že sa bavíme o podvojnom účte?
    Ja som účtovala ešte v r. 2003 tak ako Ty, ale v dvoch firmách som mala audit a vytkli mi to. Odvtedy teda účtujem faktúry v tom období, keď mi prišli a interným dokladom zaúčtujem náklad do príslušného roka, teda v tomto prípade do decembra 2004. Ak ste si čítali názory k podobným problémom, rôznia sa na použitie účtu 326, 383, prípadne 323.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Natka
    Tak to je na zamyslenie, lebo ak dám v r.2004 interným dokladom 326, čo potom v r. 2005, keď budem dávať faktúru do evidencie faktúr (už nie na interný), čo tam vlastne dať? Ako zaúčtovať v r. 2005 došlú faktúru, keďže v decembri dám interným 502 s 326 aj s DPH? Už mám z toho hokej.
    Ja účtujem v r. 2005 takú faktúru, kde som uplatnila odpočet DPH v decembri a bol to náklad r. 2004 celú sumu aj s DPH 326/321.
    V roku 2004 som účtovala ID základ dane 5xx a DPH 343 voči 326.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Bea, prosím ťa, ako by si to ty zaúčtovala v decembri a ako v januári 2005? V 12/04 interným 502 oproti 326 a uplatnila DPH a v januári evidencia do došlých faktúr, ale na aké účty?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.