Zavrieť

Porady

Vyhlásenie - zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti

Dobrý deň,

poprosím Vás o radu, kto má povinnosť vypisovať vyhlásenie na zdanenie príjmov FO...

Ja som zatiaľ dávala vypisovať a podpísať iba tým zamestnancom ktorí si uplatňujú nezdaniteľnú časť, alebo bonus. Vychádzala som pritom z textu tlačiva Ak si uplatňuje daňovník.......

Počula som názor, že vyhlásenie má podpisovať každý, komu je vyplacaný príjem zo závislej činnosti s tým rozdielom, že všade uvedie že si neuplatňuje.

1./mám zamestnacov, ktorí majú popri tom aj živnosti - neuplatňujú si nič
2./ mám dohodárov -tiež si nič u mňa neuplatňujú, uplatňujú si inde.
Otázne:
Je potrebné aj týmto zamestnancom vypisovať vyhlásenie?

Vopred ďakujem
Usporiadat
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Áno je to potrebné.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SlavkaS Pozri príspevok
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu, kto má povinnosť vypisovať vyhlásenie na zdanenie príjmov FO...

Ja som zatiaľ dávala vypisovať a podpísať iba tým zamestnancom ktorí si uplatňujú nezdaniteľnú časť, alebo bonus. Vychádzala som pritom z textu tlačiva Ak si uplatňuje daňovník.......

Počula som názor, že vyhlásenie má podpisovať každý, komu je vyplacaný príjem zo závislej činnosti s tým rozdielom, že všade uvedie že si neuplatňuje.

1./mám zamestnacov, ktorí majú popri tom aj živnosti - neuplatňujú si nič
2./ mám dohodárov -tiež si nič u mňa neuplatňujú, uplatňujú si inde.
Otázne:
Je potrebné aj týmto zamestnancom vypisovať vyhlásenie?

Vopred ďakujem
Každý zamestnanec podpíše vyhlásenie k zdaneniu, v ňom vyznačí, ččo si uplatní, alebo neuplatní. Toto vyhlásenie podpíše prvykrát pri nástupe do zamestnania.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

KvetkaK Pozri príspevok
Áno je to potrebné.
Dovolím si nesúhlasiť. Vyhlásenie podpisujú len zamestnanci ak si uplatňujú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka alebo nárok na daňový bonus. Tí, čo si neuplatňujú nič nemajú povinnosť ho vypĺňať a podpisovať. Viac v § 36 zákona o dani z príjmov.
0 0
SlavkaS SlavkaS

SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

ďakujem Vám za odpovede,
Keďže názory na moju otázku boli rôzne, žiadala som o odpoved aj v " Drakovi "

prikladám linku

http://www.porada.sk/643130-post2099.html

Slavka
0 0
*Emma Lehotská* *Emma Lehotská*

*Emma Lehotská* je offline (nepripojený) *Emma Lehotská*

Ahojte poraďáci...
Ak mám zamestnacov, ktorí už u nás pracujú viac ako 5 rokov a nemám už viac kolonok na podpis do 31.1. daného roka že si dalej uplatnujú všetko tak ako pred tým a nič sa nezmenilo...Je mi jasné,že im musím dať vypísať nové vyhlásenie...ale to sa podpíšu na miesto,kde sa podpisujú zamestnaci pri nástupe do zamestnania?Alebo už na stranu 3. Vdaka
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Až na tú 3. stranu.
0 0
*Emma Lehotská* *Emma Lehotská*

*Emma Lehotská* je offline (nepripojený) *Emma Lehotská*

Ale predpokladám, že má vyplniť aj 1.a 2.stranu...
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Áno.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ja, keď som vypisovala nové vyhlásenie, už zamestnaným zamestnancom, ja som im to dala podpísať len dole,ako keď nastúpi nový, zamestnanec mne sa zdá, že nám tak povedali na školení, ďalšie roky na 3 strane. Je to určite tak, alebo to mám dať poopravovať?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Na 2. strane podpisujú pri nástupe do zamestnania./viď text/. Na 3. strane podpisujú zamestnanci každoročne, že nedošlo v priebehu minulého zdaňovacieho obdobia k žiadnej zmene a podpisujú vyhlásenie na zdaňovacie obdobie dopredu. Prípradnú zmenu zapíšu v tabuľke hore na 3.strane.
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Ja dávam podpisovať iba vyhlásenie na stane 3 s tým, že tam uvediem rok, na ktorý si daňovník uplatňuje odpočítateľnu položku. Mám aj zamestnanca, ktorému sa odpoč. položka v roku 2007 krátila z dôvodu vysokého príjmu, preto sa rozhodol, že v roku 2008 si odpoč. položku uplatni naraz pri ročnom vyúčtovaní a nie mesačne.
0 0
Dipmomovka Dipmomovka

Dipmomovka je offline (nepripojený) Dipmomovka

Prosim Vas o radu. Za januar a februar som neuplatnila zamestnancovi odpocitatelnu polozku (nevsimla som si to ani ja ani zamestnanec). Musim to vysporiadat az pri rocnom zuctovani, alebo to môzem dorovnat aj tento mesiac (v mzdovom programe cez polozku: "Vyrovnanie preddavkovej dane")? Poradte, ktory sposob je lepsi.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

.. asi nepodpísal pri nástupe do PP vyhlásenie na zdanenie príjmov .. takže až pri RZD
0 0
Dipmomovka Dipmomovka

Dipmomovka je offline (nepripojený) Dipmomovka

Fronco Pozri príspevok
.. asi nepodpísal pri nástupe do PP vyhlásenie na zdanenie príjmov .. takže až pri RZD
On nastupil do zamestnania v oktobri 2007 na dobu urcitu do konca roka 2007. A zaciatkom januara ho opat prijali. Ja som prebrala mzdy v priebehu januara od kolegyne, ale ked som teraz spätne hladala vyhlasenie, tak som ziadne nenasla (ani pri prvom nastupe ani pri druhom).
Nie je ina moznost, ako RZD?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Dipmomovka Pozri príspevok
On nastupil do zamestnania v oktobri 2007 na dobu urcitu do konca roka 2007. A zaciatkom januara ho opat prijali. Ja som prebrala mzdy v priebehu januara od kolegyne, ale ked som teraz spätne hladala vyhlasenie, tak som ziadne nenasla (ani pri prvom nastupe ani pri druhom).
Nie je ina moznost, ako RZD?
ak ste nenašli žiadne vyhlásnie, tak nemáte doklad, preukazujúci, že zamestnanenc si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, príp. daňový bonus - dajte mu podpísať teraz vyhlásenie.

V poučení vyhlásenia je uvedené:
Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus, ak zamestnanec podá vyhlásenie do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia s uvedením prípadných zmien, ktoré v zdaňovacom období nastali v skutočnostiach rozhodujúcich na výpočet preddavkov na daň.
Čiže umožňuje ho podpísať i v priebehu roka, tie chýbajúce mesiace zohľadníte až v RZD.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Mám na Vás jednu otázočku ?. Može mať zamestnanec podpísané dve vyhlásenia ? V jednej firme si uplatňuje nezd. časť a v druhej daňový bonus. Je to tak správne? Ďakujem
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
vyhlásenie sa podáva ako celok len u jedného zamestnávateľa
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Terezap Pozri príspevok
Mám na Vás jednu otázočku ?. Može mať zamestnanec podpísané dve vyhlásenia ? V jednej firme si uplatňuje nezd. časť a v druhej daňový bonus. Je to tak správne? Ďakujem
?????? ?? zamestnanec môže mať podpísané vyhlásenie len u jedného zamestnávateľa a len jedno vyhlásenie môže mať podpísané. kde si uplatňuje nárok na odpočet aj na seba, aj na daňový bonus , kuk § par. 33 zákona o dani z príjmov. to v žiadnom prípade nie je správne, že u jedného to a u druhého zas hento si uplatňuje.
jedine keď sú manželia a napr. manželka si uplatňuje ne seba a aj na daňový bonus nárok a manžel len na seba u svojho zamestnávateľa môže. ale len na seba . daňový bonus si tiež nemôžu poberať obidvaja.
0 0
Dipmomovka Dipmomovka

Dipmomovka je offline (nepripojený) Dipmomovka

Fronco Pozri príspevok
ak ste nenašli žiadne vyhlásnie, tak nemáte doklad, preukazujúci, že zamestnanenc si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, príp. daňový bonus - dajte mu podpísať teraz vyhlásenie.

V poučení vyhlásenia je uvedené:
Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus, ak zamestnanec podá vyhlásenie do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia s uvedením prípadných zmien, ktoré v zdaňovacom období nastali v skutočnostiach rozhodujúcich na výpočet preddavkov na daň.
Čiže umožňuje ho podpísať i v priebehu roka, tie chýbajúce mesiace zohľadníte až v RZD.
OK. Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Prosím Vás,a ako je to v prípade,že zamestnanec ukončí jeden pracovný pomer k 30.9.(u tohto zamestnávateľa mal podpísané vyhlásenie o uplatň.nezdan.čiastky na daňovníka) a od 1.10. nastupuje k novému zamestnávateľovi-môže podpísať nové vyhlásenie pričom sa nezdanit.čiastky bude logicky odpočitavať až od 1.10.?(do septembra by sa odpočitavala u predchadzajuceho zamestnávateľa.)
môže to byť prosím takto?podpis 2 vyhlásení u 2 rôznych zamestnávateľov za jeden rok,pričom sa však tieto vyhlásenia časovo neprekrývajú.
prípadne ako inak to treba riešiť,aby zamestnanec počas roka nemusel zbytočne platiť vyššiu daň,ktorá by mu aj tak po ročnom zúčtovaní dane bola vrátená?
Ďakujem za pomoc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať