Zavrieť

Porady

Zdruzenie-fyzic.osoby

Mozte mi prosim poradit, ked su dve fyzicke osoby v zdruzeni, ako vypocitam podiel na zisku, len zo zdanitelnych vydavkov a prijmov? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Pri zakladaní združenia bola napísaná aj nejaká zakladateľská zmluva, kde boli určené percentá rozdelenia zisku?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    koliesko
    Mozte mi prosim poradit, ked su dve fyzicke osoby v zdruzeni, ako vypocitam podiel na zisku, len zo zdanitelnych vydavkov a prijmov? Dakujem.

    Ak podnikajú na základe o zmluvy o združení , tak príjmy a výdavky dosiahnuté na základe tejto zmluvy delíš rovnakým dielom . T.j. všetko : 2 .

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Záleží, čo majú v zmluve, lebo napr. u nás majú šéfovci podiely 45% a 55%, no a podľa toho ich budem deliť. Zisk im rozdelím podľa % a každý si to zdaní v daňovom priznaní pre fyzické osoby. Lenže neviem čo s preddavkom na daň z úrokov z bežného účtu, ktorú strhli v banke na konci roka. To im ako podeliť?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Natka
    Záleží, čo majú v zmluve, lebo napr. u nás majú šéfovci podiely 45% a 55%, no a podľa toho ich budem deliť. Zisk im rozdelím podľa % a každý si to zdaní v daňovom priznaní pre fyzické osoby. Lenže neviem čo s preddavkom na daň z úrokov z bežného účtu, ktorú strhli v banke na konci roka. To im ako podeliť?
    Áno súhlasím , príjmy a daňové výdavky dosiahnuté na základe zmluvy o združení sa delia rovným dielom , ak nie je v zmluve určené inak . Čiže oni majú delenie 45% - 55% . Záleží od zmluvy .


    Čo sa týka dane z úrokov , tú by som ponechala na účastníka združenia , na ktorého je vedené účtovníctvo . Ale, nič sa nestane keď ju aj podeľíš . Veď aj tak to nie je daňový výdavok .

    koliesko je offline (nepripojený) koliesko

    koliesko
    Dakujem za radu. Mam este jednu otazku, Vykaz o majetku a zavazkoch ako aj Vykaz o prijmoch a vydavkoch staci podat na danovy urad za kazdeho ucastnika zvlast s danovym priznanim alebo aj za cele zdruzenie? Mam hlupe otazky, ale mam v tom mensi gulas.

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    Ja tiež robím združenie 3 FO. Všetky čísla treba deliť pomerom aký majú v zmluve. Za zdrulženie si výkaz nechávam uložený, na DU netreba. Iba v DP v XIII. oddieli treba uviesť celkové údaje o združení.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    koliesko
    Dakujem za radu. Mam este jednu otazku, Vykaz o majetku a zavazkoch ako aj Vykaz o prijmoch a vydavkoch staci podat na danovy urad za kazdeho ucastnika zvlast s danovym priznanim alebo aj za cele zdruzenie? Mam hlupe otazky, ale mam v tom mensi gulas.
    Každý daňovník podáva výkazy zvlášť ako prílohu k DP . Za združenie nie , lebo nie je právny subjekt .

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zita5
    Každý daňovník podáva výkazy zvlášť ako prílohu k DP . Za združenie nie , lebo nie je právny subjekt .
    Tak ako hovorí Gitka, akurát, že ja som dávala výkaz ako prílohu tomu daňovníkovi, ktorý viedol účtovníctvo a aj ho naďalej uchováva. Samozrejme, že za celé združenie. Ostatní si uplatňovali vo výkazoch iba odpisy zo svojich HIM.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Já to celé roky praktizujem tak , že každý má vo výkazoch svoj podiel a doteraz to bolo dobré . Je to vec názoru . Rešpektujem aj Váš spôsob . Ale beriem to tak , že sú spoluvlastníci či to je tovar , alebo, HIM , alebo materiál aj jednak zostatok na BÚ či v hotovosti a spoločne zodpovedajú aj za záväzky .

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zita5
    Já to celé roky praktizujem tak , že každý má vo výkazoch svoj podiel a doteraz to bolo dobré . Je to vec názoru . Rešpektujem aj Váš spôsob . Ale beriem to tak , že sú spoluvlastníci či to je tovar , alebo, HIM , alebo materiál aj jednak zostatok na BÚ či v hotovosti a spoločne zodpovedajú aj za záväzky .
    Zitka, ale to sa Ti dá robiť iba vtedy ak nič iné nerobia. Ale napr. ja som mala Autoškolu. Každý mal svoje auto, každý inej hodnoty. A samozrejme každý robil ešte aj niečo iné mimo združenia. Takže odpisy si uplatňovali každý sám. Ten čo viedol účtovníctvo napísal interný doklad každému koľko je jeho podiel na výdavkoch a príjmoch. Ten druhý si potom do výkazoch a svojho účtovníctva uviedol tieto výdavky a príjmy a pripočítal si to k svojmu výkazu. O záväzkoch a pohľadávkach , bankovom výpise , pokladni a pod. písal do výkazoch iba ten prvý účastník združenia.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Muška
    Zitka, ale to sa Ti dá robiť iba vtedy ak nič iné nerobia. Ale napr. ja som mala Autoškolu. Každý mal svoje auto, každý inej hodnoty. A samozrejme každý robil ešte aj niečo iné mimo združenia. Takže odpisy si uplatňovali každý sám. Ten čo viedol účtovníctvo napísal interný doklad každému koľko je jeho podiel na výdavkoch a príjmoch. Ten druhý si potom do výkazoch a svojho účtovníctva uviedol tieto výdavky a príjmy a pripočítal si to k svojmu výkazu. O záväzkoch a pohľadávkach , bankovom výpise , pokladni a pod. písal do výkazoch iba ten prvý účastník združenia.
    Muška OK , tí moji to vyriešili tak , že sú traja , kúpili 3 autá na lízing , nakupujú HIM a iné z financií združenia .Ten majetok je evidentný , takže mne to vyhovuje . Podiel na majetku má každý vo svojom výkaze + to čo majú mimo združenia .

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zitka, mali by si dať aj do zmluvy, čo potom s autami, keď dolízujú. Alebo ak by chcel jeden vystúpiť. Podľa mňa kompletný výkaz by mal mať iba ten, ktorý má účtovníctvo u seba a vie ho preukázať, ako ho preukážu ostatní /ak sa náhodou rozkmotria / Otatní by tam mali mať iba podiel náklady a príjmy - na základe interného dokladu.
    Ja som totiž mala takých rozkmotrených, tak som sa vtedy tomu dosť venovala, aby boli obaja spokojní, lebo museli fungovať neakú chvíľu ešte spolu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Muška
    Zitka, mali by si dať aj do zmluvy, čo potom s autami, keď dolízujú. Alebo ak by chcel jeden vystúpiť. Podľa mňa kompletný výkaz by mal mať iba ten, ktorý má účtovníctvo u seba a vie ho preukázať, ako ho preukážu ostatní /ak sa náhodou rozkmotria / Otatní by tam mali mať iba podiel náklady a príjmy - na základe interného dokladu.
    Ja som totiž mala takých rozkmotrených, tak som sa vtedy tomu dosť venovala, aby boli obaja spokojní, lebo museli fungovať neakú chvíľu ešte spolu.
    Muška , majú to aj zakotvené v zmluve . Já ich účtujem od roku 1995 , pokiaľ sa jedná o zakúpenie dákeho majetku, já vždy vyhotovím dodatok k zmluve o združení . Takže za tie roky mám ale 9 dodatkov. Vieš radšej nech sa nerozchádzajú , veľmi záleží na tom aký majú prístup k práci a k sebe navzájom .Ale , ako ten Pročko vraví " nikdy nehovor nikdy " . Dnes je veľmi neistá doba .

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Vie mi prosim napisat niekto vzor oznamenia na DU, ked jeden zo zdruzenia (FO+FO) - manzelka ide na MD a prerusila k 1.6. zivnost ?

    tinula je offline (nepripojený) tinula

    tinula
    Zitka, mohla by si mi napíať, ako to presne robíš? Keď kúpili 3 autá, všetky sú na tú jednu osobu, na ktorú sa účtuje?
    My sme tiež združenie, dvoch osôb, jedno auto máme v podnikaní, to je písané na osobu, na ktorú sa účtuje. Teraz ideme kúpiť druhé auto. Ako by si to Ty urobila?
    Ak som to správne pochopila, tak, že zasa sa napíše na osobu, na ktorú sa účtuje a urobí sa dodatok k zmluve o združení, kde sa napíše, že do majetku združenia patrí aj druhé auto? Keby sa potom rozchádzali, všetko je na polovicu, áno? (podiel je 50 % aj jeden aj druhý)

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    tinula
    Zitka, mohla by si mi napíať, ako to presne robíš? Keď kúpili 3 autá, všetky sú na tú jednu osobu, na ktorú sa účtuje?
    My sme tiež združenie, dvoch osôb, jedno auto máme v podnikaní, to je písané na osobu, na ktorú sa účtuje. Teraz ideme kúpiť druhé auto. Ako by si to Ty urobila?
    Ak som to správne pochopila, tak, že zasa sa napíše na osobu, na ktorú sa účtuje a urobí sa dodatok k zmluve o združení, kde sa napíše, že do majetku združenia patrí aj druhé auto? Keby sa potom rozchádzali, všetko je na polovicu, áno? (podiel je 50 % aj jeden aj druhý)
    Áno presne ako píšeš , druhé auto sa napíše na člena , ktorý je poverený vedením účtovníctva a ostat.záležitostami . Netreba zabudnúť na dodatok ku zmluve ako si už spomínala . V prípade odchodu jedného člena sa majetok delí v pomere dohodnutom v zmluve čiže 50/50 .

    Čo sa týka 3 áut sú vedené na jedného člena , úhrada lízingov prebieha cez BÚ , ktorý bol otvorený v rámci združenia , a úhrady sa evidujú v spoločnom účte . Je to takto čisté , a hocikedy vieš presnú evidenciu , aký majú podieľ a aké záväzky .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.