Zavrieť

Porady

Výkaz o majetku a záväzkoch v JÚ

Účtujem s JÚ. Evidujem pohľadávky ešte od roku 1991. Viem, že firmy už dávno neexistujú, v niektorých prípadoch mám oznámenia z exekútorského úradu, že exekúcie boli pozastavené, v jednom prípade zo súdu, že dlžník zomrel a nezostal po ňom majetok. Mám aj takého pohľadávky naďalej započítať do celkového stavu pohľadávok a uviesť vo výkaze, keď sú nevymožiteľné?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Obnova témy - prosba o radu

    Vypracovávala som klientovi DP za rok 2005 . Vo výkaze o majetku a záväzkoch som pochopiteľne stavy ku koncu r.2004 uviedla ako stavy
    na začiatku obdobia. Problém nastal v okamihu keď klient požiadal o úver a k žiadosti mal predložiť výkazy o majetku a záväzkoch. Jeho záväzky boli v sume cez 2 mil.Sk a to bol dôvod neposkytnutia úveru.
    Problém je ale v tom,že klient nie je dlžníkom/to mi tvrdí/ a predchádzajúci účtovník mu k.31.12.2002 vytvoril záväzok ku ktorému neexistuje žiadny doklad , tento záväzok sa objavoval iba v koncoročných výkazoch.Navyše po mojom pátraní v dokladoch z minulých rokov som zistila,že záväzok bol vytvorený voči nemu samému ,ako nepodnikateľovi.
    Čo si o tom myslíte? Ako to vyriešiť ?
    Ďakujem za každú radu,názor a prípadné vnesenie svetla do prípadu.
    /Určité podozrenie mám,ale aby som neovplyvňovala Vaše názory,zatiaľ ich nezverejním.Iba podotknem ,že v tom čase bol platiteľ DPH,čo teraz už nie je.

    / Teraz zisťujem,že prvý príspevok bol zaradený nesprávne a som urobila rovnakú chybu-sme v téme PÚ

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Melnick
    Problém je ale v tom,že klient nie je dlžníkom/to mi tvrdí/ a predchádzajúci účtovník mu k.31.12.2002 vytvoril záväzok ku ktorému neexistuje žiadny doklad , tento záväzok sa objavoval iba v koncoročných výkazoch.Navyše po mojom pátraní v dokladoch z minulých rokov som zistila,že záväzok bol vytvorený voči nemu samému ,ako nepodnikateľovi.
    Čo si o tom myslíte? Ako to vyriešiť ?
    Každý záväzok podlieha inventarizácii. Rozanalyzovať situáciu a doriešiť, či záväzok reálne existuje. Viď definícia:
    Záväzok je existujúca povinnosť, ktorá vznikla vplyvom minulých udalostí a je reálny predpoklad, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky (voľná necitácia )

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Je možné ,že tento záväzok mohol v minulosti ovplyvniť povinnosť DPH?
    A bol vytvorený za týmto účelom?/ moja domnienka/

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Melnick
    Je možné ,že tento záväzok mohol v minulosti ovplyvniť povinnosť DPH?
    A bol vytvorený za týmto účelom?/ moja domnienka/
    Nemal by. Hovoríte, že sa jedná o záväzok voči tej istej osobe, ako nepodnikateľovi. Pripustiac situáciu, že by si podnikateľ plnil sám voči svojej osobe ako nepodnikateľovi, predpokladala by som vznik pohľadávky (a DPH) a nie záväzku a teda nenapadá ma ani žiadna špekulácia s DPH.

    Výkaz o majetku a záväzkoch v JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.