Zavrieť

Porady

opatrovateľský príspevok

Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Prosím poradiť, či peňažný príspevok, ktorý dostáva daňovník za opatrovanie vlastnej matky, ktorá je bezvládna vchádza do základu dane, alebo je to oslobodený príjem.

V rozhodnutí nie je v texte uvedené, že ide o štátnu sociálnu dávku. Je priznaný a vyplácaný Úradom práce, soc. vecí a rodiny, odbor soc. vecí a priznaný v zmysle zák. č. 195/1998 o soc. pomoci a zak. č. 601/2003.

Ak je to zdaniteľný príjem, do ktorého riadku DP ho dám ?
Prosím poradiť, u nás na DU už neviem nikoho zohnať a chcela by som toto DP dnes uzavrieť pre klienta.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka, je to asistent? Musela mama s dcérou spísať zmluvu o asistenčnej službe?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Nie, nejdu cez opatrovateľskú službu, nie je to závislá činnosť. Napr. tento peňažný príspevok sa jej znížil o 500 Sk, lebo jej mama takúto čiastku poberá na bezvládnosť. Podľa vyjadrenia pracovníčky z úradu napr. pre posudenie hmotnej nudze takyto prispevok nie je považovaný za príjem - ale u nich na úrade soc. vecí.
Dokonca v prípade iného zárobku by im tento daňovník musel nahlásiť príjmy v prípade zárobkovej činnosti.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka, teraz som volala s priateľkou, čo to má na starosti.A odkazuje táto dávka je oslobodená od dane z príjmu.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Muška, Muška zlatá, ani nevieš, ako si ma potešila. Ďík za námahu, hneď sa mi to A-čko bude lepšie vypĺňať pre človeka, ktorému sa vráti aspoň trošku chechtáčikov. Ďakujem pekne.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Muška, a ak má daňovník potvrdenie pre svoju manželku o poberaní peňažného príspevku za opatrovanie, považuje sa tento príjem za daňový alebo nedaňový? Jeho manželka sa do augusta minulého roka starala o svoju bezvládnu matku a od septembra nastúpila do práce. Do jej príjmu pre posúdenie odpočítateľnej položky na manželku sa berie jej príjem zo závislej činnosti aj prípevok za opatrovanie, alebo len príjem zo závislej činnosti? Prosím, poraď. Potrebujem to súrne vedieť ešte dnes. Ďakujem.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ak by som do toho mohla "kecať" ako príjem manželkyn by som jej to do príjmov určite rátala. Lebo napr. aj dôchodok a podpora sa už považuje za príjem pri posúdení odpočtu dane na manžela-lku.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Gabika, do vlastného príjmu sa nezahŕňa zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky. Tak hovorí zákon. Ale potom je odvolávka, kde štátne sociálne dávky sú rodičovský, , pohrebné, pestúnske, prídavky. Je tam aj zaopatrovací príspevok Zákon 238/1998, tak neviem aký je to. Lebo opatrovanie je v zákone 195/1998.
Takže asi sa berie ako príjem /ak sa to týka odpočtu/. ????????
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka, zákon Daň z príjmu § 9 odst. 2 písm. b)
Od dane sú oslobodené aj .............. bla bla............ peňažný príespevok za opatrovanie.................
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Muška, Muška, teraz si ma zahanbila ... už to tam ani jasnejšie nemôže byť napísané ... asi som v tom hľadala strašnú vedu. Ďakujem za navigáciu, chcelo to len otvoriť zákon.
Ale na druhej strane, radšej sa opýtať dvoch, troch, ako spraviť blbosť, zvlášť, keď sa jedná o dane.
Prajem pekný zvyšok dňa.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janca
Muška, Muška, teraz si ma zahanbila ... už to tam ani jasnejšie nemôže byť napísané ... asi som v tom hľadala strašnú vedu. Ďakujem za navigáciu, chcelo to len otvoriť zákon.
Ale na druhej strane, radšej sa opýtať dvoch, troch, ako spraviť blbosť, zvlášť, keď sa jedná o dane.
Prajem pekný zvyšok dňa.
Janka, rado sa stalo. Ale mne to už tiež moc nepáli, radšej som zdvihla, telefón a zavolala priateľke a urobila som si hanbu, lebo všetkým jej asistentom robím daňové a teraz sa opýtam takú kravinu Ale zobrala to s humorom a až potom mi napadlo, že veď mám záááááááááááákon.
No, ale už je asi vysoký termín
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Už je vysoký dátum aj čas, cítim sa vyčerpaná a prepracovaná a tak "využívam - zneužívam" poradcov, lebo naozaj si niekedy pripadám, že sa pýtam všade dookola na úplne samozrejmé veci.
Už aby tu bol 1. apríl, ak ma dovtedy nevykotí. Každý rok si sľubujem, že si to už inak zorganizujem a každý rok 30.3. v noci si robím vlastné DP, lebo na to nie je nikdy čas, najprv sa snažím pomôcť druhým, ako dnes.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Fíha, ste sa rozbehli, kým som sa vrátil k téme od neodkladných PP (pracovných povinností), tak ste to už vyriešili. Takže len zopakujem:

Peňažný príspevok, ktorý dostáva daňovník za opatrovanie...nie je štátna sociálna dávka, lebo je priznaný a vyplácaný v zmysle zák. č. 195/1998 o soc. pomoci.

Takže do "príjmu manželky" na účely § 11 ods.1 písm.b) sa započítava.

Avšak pre samotného daňovníka ide o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.2 písm.b)
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jožko, aspoň sme si trochu rozcvičili mozgové závity.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Pán Mihál, pokiaľ Vás mám na linke, chcela by som Vás o niečo poprosiť. Na túto tému som sa už pýtala viackrát na porade, ale zatiaľ mi nikto neodpovedal. Okrem príjmu zo závislej činnosti mám aj príjem za vykonávanie lektorskej a prednášateľskej činnosti, ktorý nie je zdaňovaný. Je to príjem za kurzy účtovníctva, ktoré robím cez Akadémiu vzdelávania na základe príkaznej zmluvy. Kurzy sú podľa potreby. Teda keď sa nazbiera dostatočný počet ľudí, tak ho robím. Je možné tento príjem považovať za príležitostný príjem? A ak áno, ako mám vyhotoviť daňové priznanie, ak mám potvrdenie, že som mala nezdaňovaný príjem cca. 40 000,- Sk? Mám na potvrdenie napísať, že príjem krátim o čiastku 20 208? Podotýkam, že nie som živnostníčka. Pýtam sa kade-tade, ale nikto nevie poradiť. Verím, že mi pomôžete. Vopred ďakujem.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Všetky príspevky poskytované podľa zákona o sociálnej pomoci z. č. 195/1998 v zn. nesk. pr., vrátane príspevka za opatrovanie, príspevka na osobnú asistenciu a ďalších príspevkov, sú oslobodené od dane pre príjemcu podľa § 9 ZDP, avšak sa započítavajú do vlastného príjmu manželky (manžela) na účely odpočtu nezdaniťeľnej sumy u manželského partnera.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Naile
Všetky príspevky poskytované podľa zákona o sociálnej pomoci z. č. 195/1998 v zn. nesk. pr., vrátane príspevka za opatrovanie, príspevka na osobnú asistenciu a ďalších príspevkov, sú oslobodené od dane pre príjemcu podľa § 9 ZDP, avšak sa započítavajú do vlastného príjmu manželky (manžela) na účely odpočtu nezdaniťeľnej sumy u manželského partnera.
Naile, píšeš o príspevku za asistenciu. Neviem či hovoríme o tom istom. Ale ak má občan asistenta. Musí s ním spísať zmluvu o asistencii. A asistent si uvedený príjem zdaní po odpočítaní výdavkov, alebo 25 % paušálu. Zdaňuje sa to v § 6. K daňovému priznaniu sa prikladá aj uvedená zmluva.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

ZŤP osoba má nárok ma príspevok na osobnú asistenciu podľa zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci. Tento príspevok je pre tuto ZŤP osobu je oslobodený od dane v zmysle § 9 ZDP.
Ale tento príspevok ďalej sa poskytuje už ako odmena ďaľšej osobe, ktorá vykonáva osobnú asistenciu. Táto ďalšia osoba, ktorá vykonáva osobnú asistenciu zdani tento príjem podľa § 6 ods.2 písm b) a uplatní aj paušálny výdavok vo výške 25 % z príjmu.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

je mozné zamestnat chalana, ktrorý pobera na staru mamu opatrovateľsky príspevok takym sposobom, aby o tento príspevok neprišiel? napr. kratši PP, alebo nieco obdobne??? dakujem
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Danka Kosibová
je mozné zamestnat chalana, ktrorý pobera na staru mamu opatrovateľsky príspevok takym sposobom, aby o tento príspevok neprišiel? napr. kratši PP, alebo nieco obdobne??? dakujem
Ak má celodennú starostlivosť tak nie je to možné. Iba ak by mal živnosť a pracoval doma alebo keby robil pre zamestnávateľa niečo doma. Vtedy môže zarobiť do výšky 2x životného minima.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

[to RenataK.
vies mi prosim povedat, kde si to najdem v zakone, to ,ze kolko a akym sposobom moze popri tom zarabat...
dakujem pekne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať