Zavrieť

Porady

zaúčtovanie dane

Viete mi niekto prosím poradiť, ako zaúčtovať daň, ak FO mala príjmy z podnikania a časť roka bola zamestnanec. Daňové priznanie viem spraviť, ale v podvojnom účtovníctve nemôžem FO /podnikateľ. činnosť/ zaúčtovať celú daňovú povinnosť, lebo časť dane sa týka príjmov zo zamestnania. A kedže bude podnikať aj budúci rok, potrebujem do účtovníctva dostať nejakú reálnu čiastku nákladov na 591 a záväzok 341, aby sa to úhradou vyrovnalo.

Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    June,

    Ak tomu správne rozumiem, ide o FO účtujúcu v sústave PÚ. Zrejme bude podávať priznanie typu B. Mám za to, že zaúčtujem celú daňovú povinnosť, t.j. bez ohľadu na to, či ide o daň zo ZČ alebo z podnikania.
    Príklad:
    r. 85: 30000,- Sk
    r. 93: 20000,- Sk
    Zaúčtujem 10000,- Sk 591/341
    Tá sa potom úhradou vyčistí. Akurát treba dať pozor
    na riadku 98 a uviesť tam správnu sumu pre platenie preddavkov, aby mu závislá činnosť nevyrábala preddavky.

    june je offline (nepripojený) june

    june
    uvažovala som, že zaúčtujem celú daňovú povinnosť /riadok 85/ na 591, ale takto si znížim hospodársky výsledok v podvojnom učtovníctve o náklad-daň, ktorá tam nepatrí. zatiaľ som zaúčtovala do PU pomernú čiastku - vyrátala som daň za SZČO z jej zisku znížený o časť nezdaniteľnej čiastky.

    nie som si tým ale vôbec istá.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    june, ja mám podobnú dilemu. SZČO predal nehnuteľnosť, ktorú nemal v majetku. Tiež si myslím, že celá daň by sa nemala zaúčtovať na 591. ALe nezistila som zatiaľ ako to mám robiť.

    Helenah je offline (nepripojený) Helenah

    Helenah
    June, aký HV si zničíš? Veď ak je to FO, ktorá vedie PÚ tak sa nič nedeje.Aj tak ten HV nijako nerozdeľuješ a všetko, čo vykáže je vlastne jeho. Je to v podstate jedno,aký HV vykážeš .V r.2005 budeš HV zúčtovávať oproti účtu 491.Iné je to u PO lebo tam sa musí robiť rozdelenie HV.Dávam za pravdu MARIAN.Maj sa dobre.

    Zombor je offline (nepripojený) Zombor

    Zombor
    V uctovnictve sa uctuju len operacie tykajuce sa podnikania. Cize preddavky dane ani dan z §5 nema v uctovnictve vobec co hladat. Zauctuj len dan vyplyvajucu z podnikatelskej cinnosti.

    SZCO predal nehnutelnost, ak nie je oslobodena od dane tak musi zaplatit dan. Nehnutelnost nemal v obchodnom majetku. Dan z prijmov nema co hladat v uctovnictve.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    To je celkom jasné, že daň z predaja nehnuteľnosti nemá čo hľadať v účtovníctve, ale u FO sa odpočíta od základu dane odpočítateľná položka 80 832,-- Sk. A teraz nie som si istá, či ju mám odpočítať pomerne od základu dane zo živnosti a od základu dane z predaja z nehnuteľnosti a tak vypočítať pre potreby účtovníctva daň zo živnosti. Zatiaľ som rozhodnutá, že to tak urobím. Dúfam, že to bude dobre.
    Naposledy upravil bea : 21.03.05 at 06:25

    Zombor je offline (nepripojený) Zombor

    Zombor
    No ked si uz komplikujes zivot a FO uctujes v PU. By som rozdelil odpocet na danovnika v pomere ZD je to presnejsi a tym aj vernejsi pohlad na uctovnictvo podnikatela. A ak mal vyssi zaklad z 5 tak s preddavkami sa netreba trapit.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.