Zavrieť

Porady

odpis pohľadávky

dobrý deň,

poprosím Vás o názor na môj problém: na základe uznesenia potrebujem odpísať pohľadávku. Odpis takejto pohľadávky sa zahrnie do nákladov postupne,počas štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich období, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom od splatnosti pohľadávky uplynulo najmenej 24 mesiacov, a to vo výške 25% men.hodnoty pohľadávky.
Splatnosť pohľadávky bola 29.05.1998. Môj názor je: za rok 2000 - 25%,
za rok 2001 - 25%, za rok 2002 - 25%, za rok 2003 - 25%, ale ďalej si stým neviem poradiť. Vnesie mi niekto viacej svetla do toho? Mne totiž z toho vychádza taký záver, že pohľadávku v r.2004 môžem odpísať do 100% MH.
Usporiadat
Sefcikova Sefcikova

Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

od splatnosti pohľadávky prešlo viac ako 6 rokov, môžeš ju podľa mňa odpísať naraz do výšky 100% ako nevymožiteľnú
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Ja sa len chcem popýtať niekoho múdreho, netreba k takejto pohľadávke doklad od súdu, že je nevymožiteľná.
0 0
mariab mariab

mariab je offline (nepripojený) mariab

ja v svojej otázke píšem, že mám uznesenie a tým som myslela uznesenie súdu, vďaka
0 0
Pinocchio Pinocchio

Pinocchio je offline (nepripojený) Pinocchio

A bez toho rozhodnutia súdu to nejde?
Ak nie, tak ako mám presne postupovať, ako mám požiadať súd o rozhodnutie? Je na to nejaké tlačivo, alebo vzor podania? Aké kolky budem potrebovať?
0 0
mariab mariab

mariab je offline (nepripojený) mariab

Ja sa Ťa spýtam prv, či predmetné pohľadávky riešite súdom alebo nie. V prípade áno: mal by si mať rozsudok, ktorým súd zaviazal dlžníka dlžnú sumu zaplatiť. Keď dlžník sumu neuhradil, tak predmetný spor si postúpil exekútorovi a keď ani ten nič nevymohol v Tvoj prospech z dôvodov nemajetnosti atď., doručíš exekútorovi "Návrh na zastavenie exekúcie" a tak následne súd vydá uznesenie o nevymožiteľnosti pohľadávky. K "Návrhu" treba kolok za 500,- Sk.
Pinocchio
A bez toho rozhodnutia súdu to nejde?

Ak nie, tak ako mám presne postupovať, ako mám požiadať súd o rozhodnutie? Je na to nejaké tlačivo, alebo vzor podania? Aké kolky budem potrebovať?
0 0
Pinocchio Pinocchio

Pinocchio je offline (nepripojený) Pinocchio

dakujem za radu, a ak som to spravne pochopil, tak bez rozhodnutia sudu to teda nejde ...
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

Pinocchio
dakujem za radu, a ak som to spravne pochopil, tak bez rozhodnutia sudu to teda nejde ...
ide, ale ako pripočítateľná položka.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

mariab, máš PU?
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Mám právoplatné rozhodnutie súdu o zastavení exekúcie z dôvodu nedostatku majetku povinného. Pohľadávku na základe tohoto rozhodnutia odpíšem do daňových výdavkov. Ja ako oprávnený som zaplatila exekútorovi trovy exekúcie. Sú tieto trovy exekútora mojím daňovým nákladom ?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Viera Pozri príspevok
. Ja ako oprávnený som zaplatila exekútorovi trovy exekúcie. Sú tieto trovy exekútora mojím daňovým nákladom ?
Podľa § 203 zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) v znení neskorších predpisov:
§ 203
(1) Ak dôjde k zastaveniu exekúcie zavinením oprávneného, súd mu môže uložiť nahradenie nevyhnutných trov exekúcie.
(2) Ak sa exekúcia zastaví z dôvodu, že majetok povinného nestačí ani na úhradu trov exekúcie, znáša ich oprávnený. To neplatí, ak ide o vykonanie exekúcie na vymoženie pohľadávky na výživnom. V takomto prípade znáša trovy exekúcie súd; súd nemá právo na náhradu trov exekúcie, ktoré platil.

Pretože trovy exekúcie sú výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov, podľa § 19 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sú aj daňovo uznanými výdavkami.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ahojte kamaráti,

vraciam sa k tejto téme:

ako to je z odpisom pohľadávky ktoré vznikli pred 31.12.2003 a konkurz a exekúcia bola ukončená v roku 2006. Čo sa týka daňového hľadiska je možné odpis takejto pohľadávky daňovo uznaný? (samozrejme nejde o premlčané pohľadávky)
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
takže záver:

ak nejde o premlčanú pohľadávku a sú splnené podmienky podľa § 19 ods 2 písm h) potom ide o daňový výdavok pričom netreba zabúdať na prechodné ustanovenie podľa par. 52 ods 19. Tieto pohľadávky sa odpíšu podľa starého zákona...
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Prosím o radu:
mám pohľadávku z roku 2010...bolo to na súde pre nezaplatenie, ale súd žalobu zamietol v r.2011.
Môžme si to odpísať celé v r.2011 alebo musím robiť opravné položky?
Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš rovno odpísať, nie je dôvod tvoriť OP, ak súd rozhodol a rozhodnutie je právoplatné.
1 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Nie, nemusíš robiť opravné položky, môžeš rovno odpísať. OP sa tvoria len v prípade rizika. U Teba to už nie je riziko, už je to definitíva, že Ti nezaplatia.
1 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Ďakujem KEJKA & nika224
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
Môžme si to odpísať celé v r.2011
Ďakujem
odpis bude 546/311 ako ODzP alebo NDzP??
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
odpis bude 546/311 ako ODzP alebo NDzP??
???
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ODzP
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať