Zavrieť

Porady

Mám niečo extra!

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Podnikateľovi hrozí veľký zisk! Jeho syn vlastní PC. Môže spísať so synom zmluvu o nájme PC vo výške 80.000,- Sk. Zmluva o nájme nie je nikde zaregistrovaná! Vyplatí synovi 80.000,-. Syn podá daňové priznanie, ale nezaplatí nič, nakoľko je 19 ročný študent nemá žiaden príjem, odpočíta si 80.832,- Sk.
Tým podnikateľ zníži svoju daňovú povinnosť.
Čo mám poradiť podnikateľovi?
Naposledy upravil Laura1 : 18.03.05 at 08:13
Usporiadat
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Dosť vysoká suma....
Nevie mu prenajať aj niečo iné, napr. auto?
0 0
Sefcikova Sefcikova

Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

presne tak je to moc okatá suma za prenájom 1 PC, keď si predstavíš, že za 80 tis. si v danom roku mohol kúpiť 3 dobré PC aj s monitormi

auto by bolo možné, pokiaľ by mal možnosť od niekoho prenajať, ale keďže by si chcel nájom uplatniť ako náklad v podnikaní, mal zaplatiť cestnú daň, nákup PHM (?) , kniha jázd atď...

myslím, že s tým ťažko teraz niečo narobíš, nechj to tento rok tak, nech uhradí daň a nech si to budúci rok stráži, aby si potom nemusel vyrábať doklady
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Tiež mám podobný prípad. A kebyže dá 20 000, je to vysoká suma? To by vlastne bolo oslobodené, nie?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Laura1
Podnikateľovi hrozí veľký zisk! Jeho syn vlastní PC. Môže spísať so synom zmluvu o nájme PC vo výške 80.000,- Sk. Zmluva o nájme nie je nikde zaregistrovaná! Vyplatí synovi 80.000,-. Syn podá daňové priznanie, ale nezaplatí nič, nakoľko je 19 ročný študent nemá žiaden príjem, odpočíta si 80.832,- Sk.
Tým podnikateľ zníži svoju daňovú povinnosť.
Čo mám poradiť podnikateľovi?
Ešte by toho syna mohol zamestnať - teda niečo na prenájom, niečo mzdy - spolu do výšky nezdan. časti pre syna. Ale zaplatiť zdravotnú poisťovňu. To je môj názor.
0 0
Sefcikova Sefcikova

Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

tonkat
Ešte by toho syna mohol zamestnať - teda niečo na prenájom, niečo mzdy - spolu do výšky nezdan. časti pre syna. Ale zaplatiť zdravotnú poisťovňu. To je môj názor.
pokiaľ by to chcel riešiť formou mzdy, čo i len na dohodu, mal mu odvádzať zrážkovú daň z príjmu (pokiaľ by nemal HM 6500.-, tam už odvody atď.).

tá zrážková daň by sa potom uviedla v daňovom priznaní syna a bola by mu vrátená, no ale keďže určite neodvádzal daň z dohody ... ? hovorím spätne vyrábať doklady je o ničom
ja by som si toto na triko nikdy nezobrala
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Akú zrážkovú daň ? Syn by si vypísal prehlásenie k dani, že si uplatňuje NČ a preddavky by neplatil. Ale problém by mal s úrazovým poistením do SP.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Bezproblémové by bolo riešenie ako píše Mickya do cca 21,000 Sk, čo je príjem oslobodený.
Ak sa nenájde ďalší nápad, radšej zdaniť. Určite nie cez dodatočné vyrobenie dohod, lebo nastanú problémy, ak nebol zaregistrovaný na DU ako platiteľ dane zo závislej činnosti, odvody, hlásenia (všetko určite dodatočne a možno aj zle vyplnené) napadne každého pracovníka poisťovne a DU, že ide o dodatočné vyrobenie nákladov. Nepovažovala by som ich za "blbých!.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Tych 80.000 by sa dalo obhajit, ak by ste PC potrebovali aj s drahym specializovanym softverom (ktory by syn legalne vlastnil a licencia by povolovala prenajom), alebo ak by sa jednalo o PC s nejakou specifickou HW vybavou, ktora sa dnes tazko zhana. Urcite nie bezne PC.
0 1
Sefcikova Sefcikova

Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

somij
Akú zrážkovú daň ? Syn by si vypísal prehlásenie k dani, že si uplatňuje NČ a preddavky by neplatil. Ale problém by mal s úrazovým poistením do SP.
zrážková daň nemá predsa nič spoločné z nezdaniteľnou časťou - nezdaniteľnú časť by si syn uplatnil pri daňovom priznaní. nevieš ako sa robia dohody ??

napr. HM z dohody 4000.- Sk náklad
úrazové poistenie 32.- Sk náklad (odvod so SP)
daň zrážková 19% 760.-
mzda z dohody = 3240.-

neviem ako by si to riešil ty , ale ja určite takto, ale to som chcela povedať, že takto spätne riešiť to je problém - presne ako hovorí JANČA - daňováci nie sú blbý
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Sefcikova
zrážková daň nemá predsa nič spoločné z nezdaniteľnou časťou - nezdaniteľnú časť by si syn uplatnil pri daňovom priznaní. nevieš ako sa robia dohody ??

napr. HM z dohody 4000.- Sk náklad
úrazové poistenie 32.- Sk náklad (odvod so SP)
daň zrážková 19% 760.-
mzda z dohody = 3240.-

neviem ako by si to riešil ty , ale ja určite takto, ale to som chcela povedať, že takto spätne riešiť to je problém - presne ako hovorí JANČA - daňováci nie sú blbý
ja by som mu dala podpísať vyhlásenie k zdaneniu príjmov a počítala by som takto:

HM 4000,- Sk
úrazové 32,- Sk
nezdaniteľná čiastka 6736 (platná do 31.12.2004)
čistá mzda 4000,- Sk

... ale spätne ... fakt by som veľmi neriskovala ...
0 0
Sefcikova Sefcikova

Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

ak sa to dá aj takto tak áno, potom SOMIJ sorry
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

A musím sa vrátiť k tej registrácii platiteľa dane PZČ, ak nebola pri registrácií platiteľa dane z príjmu, lebo tam je pokuta, že nebola registrácia a ďalšie pokuty za to, že neboli štvrťročné hlásenia (aj nulové) a aby nakoniec nebolo viac pokút a poplatkov ako zaplatená daň z tých 80 tis. ktoré treba znížiť.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Janca
A musím sa vrátiť k tej registrácii platiteľa dane PZČ, ak nebola pri registrácií platiteľa dane z príjmu, lebo tam je pokuta, že nebola registrácia a ďalšie pokuty za to, že neboli štvrťročné hlásenia (aj nulové) a aby nakoniec nebolo viac pokút a poplatkov ako zaplatená daň z tých 80 tis. ktoré treba znížiť.
Nulové štvrťročné sa predsa nedávajú. Registrácia platiteľa k dani z príjmov zo záv. čin. sa urobí tiež bez problémov. A študent sa registrovať nemusí. Tu problémy podľa mňa nie sú.
Naposledy upravil pyton : 18.03.05 at 10:07
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Tak asi kde, keď si raz registrovaný za platiteľa aspoň u nás áno.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
pyton
Nulové štvrťročné sa predsa nedávajú. Registrácia platiteľa k dani z príjmov sa urobí tiež bez problémov.
Kamoš za nepodanie nulového dostal pokutu 2 000,- Sk a to v roku 2004 . Takže .......
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Sefcikova
presne tak je to moc okatá suma za prenájom 1 PC, keď si predstavíš, že za 80 tis. si v danom roku mohol kúpiť 3 dobré PC aj s monitormi

auto by bolo možné, pokiaľ by mal možnosť od niekoho prenajať, ale keďže by si chcel nájom uplatniť ako náklad v podnikaní, mal zaplatiť cestnú daň, nákup PHM (?) , kniha jázd atď...

myslím, že s tým ťažko teraz niečo narobíš, nechj to tento rok tak, nech uhradí daň a nech si to budúci rok stráži, aby si potom nemusel vyrábať doklady
Kúp aj mne 3 dobré PC aj s monitormi za 80000,-Sk ...
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Laura1
Podnikateľovi hrozí veľký zisk! Jeho syn vlastní PC. Môže spísať so synom zmluvu o nájme PC vo výške 80.000,- Sk. Zmluva o nájme nie je nikde zaregistrovaná! Vyplatí synovi 80.000,-. Syn podá daňové priznanie, ale nezaplatí nič, nakoľko je 19 ročný študent nemá žiaden príjem, odpočíta si 80.832,- Sk.
Tým podnikateľ zníži svoju daňovú povinnosť.
Čo mám poradiť podnikateľovi?
Ako premýšľam tak premýšľam, mne sa tvoj nápad celkom páči. Inak, keby mu ho prenajal za 40000,- tak by nemusel vôbec podať DP, nie? Ale 80 je viac ako 40, takže lepší nápad a myslím, že sa to dá obhájiť a na druhej strane ťažko vyvrátiť.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Skus si od nejakeho dochodcu-sukromnej osby akoze kupit nejaky drobny majetok tak do patnasobku ziv. minima t.j. tusim 4310*5= 21550 Sk - podla zakona je tato suma oslobodena od dane.
To by mohlo pomoct, ak spravis tych zmluv viac.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

vladan
ja by som mu dala podpísať vyhlásenie k zdaneniu príjmov a počítala by som takto:

HM 4000,- Sk
úrazové 32,- Sk
nezdaniteľná čiastka 6736 (platná do 31.12.2004)
čistá mzda 4000,- Sk

... ale spätne ... fakt by som veľmi neriskovala ...
Rozmýšľam, od akej výšky príjmu si musí študent platiť tých 14% do zdravotnej? Lebo inak by mohol byť ten hrubý príjem kľudne vyšší a budeme odpočítavať zákl.nezd.časť.
0 0
učty učty

učty je offline (nepripojený) učty

Oneskorená registrácia - pokuta DÚ
oneskorené hlásenie - pokuta DÚ
Neregistruje sa študent, ale zamestnávateľ. Ak sa neodhlási, podáva nulové hlásenia
Príjmy z predaja hnuteľných vecí , okrem tých čo boli obchodným majetkom sú oslobodené - viď § 9 písmeno d
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať