Zavrieť

Porady

používanie auta

Som SZČO , v majetku firmy mám auto , ktoré som práve splatil na lízing.Zároveň robím aj súdneho znalca a na túto činnosť využívam súkromné auto. Zatiaľ som si do znaleckých výdavkov nič čo by sa týkalo auta neúčtoval. Ako postupovať , aby som si výdavky súkromného auta mohol účtovať do nákladov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    znalec
    Som SZČO , v majetku firmy mám auto , ktoré som práve splatil na lízing.Zároveň robím aj súdneho znalca a na túto činnosť využívam súkromné auto. Zatiaľ som si do znaleckých výdavkov nič čo by sa týkalo auta neúčtoval. Ako postupovať , aby som si výdavky súkromného auta mohol účtovať do nákladov?
    klikni si na priložený link a potom choď doprava hore na tému...a druhá možnosť: vo vyhľadávači si urči kľúčové slovo, určite nájdeš veľa sa tu o tom hovorilo.........
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=58227&postcount=8 :p

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Sway , máš veľmi dobré odpovede, neviem sa aj tak v tom všetkom zorientovať, ani sa tu moc v tej porade nevyznám.
    Keď by si teda zaplatil cestnú daň , tak môže si uplatňovať výdavky auta?
    A je potom jedno či to auto je súkromné alebo zaradené do podnikania? Alebo musí si ho do podnikania aj zaradiť?
    A nevadí , že do podnikania zo živnosti už jedno auto zaradené v podnikaní má?
    Ďakujem.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    ak nemá zamestnanca tak by som to nerobila..., nemôže sedieť jedným zadkom v dvoch autách....

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Ale môže ich striedať. Tak ako hocičo iné. Niečo napr. na prácu-preprava a pod., druhé bežne, možností sú. Podľa mňa veľa SZČO má viac áut, nepostrehla som problémy.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Takže Pyton podľa Teba čo mám urobiť?
    Zaradiť súkromné auto do podnikania, zaplatiť cestnú daň a môžem si účtovať PHM , poistku ... nejakým % do výdavkov ?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ulrika
    prosim Vas treba mat zapis v technickom na Ico ak ho chce zivnostnik na firmu.
    Dakujem
    Nemusiš ho mať. Nikde nieje napísané, že ho musíš mať. Ak by sa jednalo o lízing , tak v tom prípade áno, ale ak chcem zaradiť svoje auto do podnikania nemusím ísť prepísať do TP IČO.... Je zasa iné, ak ho kupuješ a hned pri prepise uvedieš svoje IČO atd..., ale ked si ho nadobudol napr. pred rokom, tak načo by si zasa platil, ved si stále vlastníkom a podnikáš pod svojim menom a v TP je aj tvoje meno, akurát ho len zaradíš do podnikania.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    DanielaSĽ
    Takže Pyton podľa Teba čo mám urobiť?
    Zaradiť súkromné auto do podnikania, zaplatiť cestnú daň a môžem si účtovať PHM , poistku ... nejakým % do výdavkov ?
    Danka ahoj, urči si % výdav.na súkromné účely a na podnik.účely a podľa toho budeš zaradovať takéto výdavky. Pozor nejedná sa len o výdavky na PHM, ale aj výdavky na opravy, odpisy...všetko čo s autom súvisí. Ak je platcom dph, tak sa uplatní §49 ods.9 zákon o dph "citujem, ak platiteľ použije os.autom. na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8-(ak ho dalej nepredáva) je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňov.období, v ktorom osob.autom. prvýkrát použil na iný účel, ak je os.autom. predmetom odpisovania podľa osob.predpisu , zníži platiteľ odvod dane o pomer.časť dane zodpovedaj. odpisom.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    DanielaSĽ
    Som SZČO , v majetku firmy mám auto , ktoré som práve splatil na lízing.Zároveň robím aj súdneho znalca a na túto činnosť využívam súkromné auto. Zatiaľ som si do znaleckých výdavkov nič čo by sa týkalo auta neúčtoval. Ako postupovať , aby som si výdavky súkromného auta mohol účtovať do nákladov?
    SZČO a súdny znalec je tá istá FO, len rôzne predmety činnosti. Pre vyúčtovanie by som používal to isté auto, ktoré mám zaradené v majetku ako SZČO. Ak by to nedovoľoval rozsah jázd, tak by som asi to druhé auto, nezaradené v majetku, prihlásil k DMV a používal na paušálnu sadzbu náhrad a na jazdy v rámci činnosti ako SZČO , ak to tak nazveme, kde by som nechcel či nemohol použiť auto v majetku.
    Nezaradením do majetku by som získal možnosť využívať aj výhody tohto spôsobu. Navyše u prvého vozidla by nikdy nebol spor, či tam existujú aj súkromné jazdy, či nie a podobne.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    STRELEC
    SZČO a súdny znalec je tá istá FO, len rôzne predmety činnosti. Pre vyúčtovanie by som používal to isté auto, ktoré mám zaradené v majetku ako SZČO. Ak by to nedovoľoval rozsah jázd, tak by som asi to druhé auto, nezaradené v majetku, prihlásil k DMV a používal na paušálnu sadzbu náhrad a na jazdy v rámci činnosti ako SZČO , ak to tak nazveme, kde by som nechcel či nemohol použiť auto v majetku.
    Nezaradením do majetku by som získal možnosť využívať aj výhody tohto spôsobu. Navyše u prvého vozidla by nikdy nebol spor, či tam existujú aj súkromné jazdy, či nie a podobne.
    Strelec nejedná sa o auto zarad.v majetku a používané aj na súkrom.účely?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    renča1
    Strelec nejedná sa o auto zarad.v majetku a používané aj na súkrom.účely?
    Možno som zle pochopil, ale jedná sa o dve autá (?). Jedno zaradené v majetku a druhé nezaradené, neprihlásené k DMV, len používané ako súkromné a súčasne pre znaleckú činnosť.
    Nie tak?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Z Danielinej otázky ako keby vyplývalo, že ide o dve autá. Pokiaľ sa jedná len o jedno auto, tak príspevok by bol iný alebo nebol. Viac sa mi zdá, že ide o dve vozidlá.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    STRELEC
    Z Danielinej otázky ako keby vyplývalo, že ide o dve autá. Pokiaľ sa jedná len o jedno auto, tak príspevok by bol iný alebo nebol. Viac sa mi zdá, že ide o dve vozidlá.
    No neviem možno som to ja zle pochopila, ved v príspevku č.... hovorí o % výdavkoch, počkáme a Danka dá vedieť...

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    renča1
    No neviem možno som to ja zle pochopila, ved v príspevku č.... hovorí o % výdavkoch, počkáme a Danka dá vedieť...
    Čiže chyba je "na vysielači" ako sa vraví. Ozaj by bolo dobré, keby sa Daniela troška doplnila.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    pyton
    Z príspevku 3 predsa vyplýva, že sa jedná o dve autá.
    dobrý postreh.....

    lubinami je offline (nepripojený) lubinami

    Veselý človiečik lubinami
    Ako si vložím auto do podnikania ?
    1. Zaplatím daň z MV - to mám
    a teraz ďalej mám ako postupovať. Musím si dať prepísať auto z môjho mena na firmu do TP, dať ho ohodnotiť a zaradiť do majetku ? A potom budem musieť uplatňovať odpisy, alebo ako. Kedy je vlastne auto v majetku firmy a kedy nie. ? Prosím poraďte, lebo do teraz som si myslela, že stačí zaplatiť daň z MV a je v podnikaní - a všetko som zle účtovala.
    Ďakujem

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    lubinami
    Ako si vložím auto do podnikania ?
    1. Zaplatím daň z MV - to mám
    a teraz ďalej mám ako postupovať. Musím si dať prepísať auto z môjho mena na firmu do TP, dať ho ohodnotiť a zaradiť do majetku ? A potom budem musieť uplatňovať odpisy, alebo ako. Kedy je vlastne auto v majetku firmy a kedy nie. ? Prosím poraďte, lebo do teraz som si myslela, že stačí zaplatiť daň z MV a je v podnikaní - a všetko som zle účtovala.
    Ďakujem
    Cez ID spravíš vklad auta do firmy. Ak je auto staršie ako 4 roky, na odpisy už nemáš nárok, len na náklady za PHM, údržbu, opravy atď. Na IČO si auto prepisovať nemusíš. Ak je auto napr. 2-ročné, tak máš nárok na odpisy ako v 3-ťom roku. Musíš zaplatiť CD a samozrejme písať KJ, sledovať tachometer aby ti všetko pasovalo. To je v kocke všetko.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    renča1
    No neviem možno som to ja zle pochopila, ved v príspevku č.... hovorí o % výdavkoch, počkáme a Danka dá vedieť...
    Prešiel rok od mojej otázky a môj znalec sa medzičasom rozhodol používať len jedno auto, to čo má zaradené v podnikaní.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.