Zavrieť

Porady

Preddavky na DP a umelci?

Priatelia, opat v tom mam chaos Platia umelci preddavky na dan z prijmu alebo nie?

Dakujem velmi pekne za odpoved vsetkym a prajem pekny den
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Ak má daňovú povinnosť nad 20.000,- Sk je jedno, či je umelec, neumelec alebo oný... Musí platiť 1/4...:-)

    Petka je offline (nepripojený) Petka

    Petka
    Prepacte, uz som pochopila, ze to znamena stvrtrok

    Ale ako si to vyratam ze kolko mam platit tie preddavky?
    Co to znamena 1/4 z danovej povinnosti? Poviem priklad:

    Danova povinnost za rok 2004 je 50.000,- a tak preddavok bude 1/4 z toho, t.j. 50.000,- : 4 = 12.500,- Tychto 12.500,- korun budem platit kazdy stvrtrok t.j. 31.3.05, 30.6.05 a 30.9.05. Alebo este tuto sumu vydelim troma, t.j. ze budem platit kazdy stvrtrok cca 4166,- ?

    Mam si to vyratat z aktualneho DP FO, ktory teraz podavam za rok 2004?
    A prvy preddavok zaplatit to 31.3.05?

    Inak na koho sa vztahuje v paragrafe 34 ten odstavec 4 zakona 595/2003 Z.z.? Ake su to tie vynimocne pripady?

    A este by som chcela vediet, ze co ak v roku 2005 nezarobim tolko ako v roku 2004, tak mi z tych zaplatenych preddavkov potom vratia preplatok?

    Dakujem za pomoc.
    Naposledy upravil Petka : 20.03.05 at 13:57

    Petronella je offline (nepripojený) Petronella

    strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac Petronella
    Petka, mozem sa spytat, ked sa v tom uz tak vyznas....Tiez pracujem ako "umelec":-), zvycajne na dohodu a moj zamestnavatel mi automaticky odvadza umelecku dan. Cize mam zmluvu na povedzme 1000,-Sk ale na ucet mi prichadza prijem skrateny o 2%(myslim). Aku sumu mam uviest na DP??? Prosim porad! Dakujem. Petronela

    Petka je offline (nepripojený) Petka

    Petka
    Petronella, ja sice nie som ziadny odbornik na tieto veci, ale docitala som sa, ze musis uvadzat v DP hruby prijem, tie 2 percenta su uz zaratane v pausalnych vydavkoch. Ale neviem ako to bude v tvojom pripade, lebo praca na dohodu a "umelecky prispevok" mi nejak nejdu dokopy ale mozno sa mylim (ja pracujem len na autorsku zmluvu, takze o dohodach o praci neviem nic). Skus sa spytat odbornikov

    Petronella je offline (nepripojený) Petronella

    strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac Petronella
    Dakujem Petka, este jeden dotaz...Tie pausalne vydavky su 25% z celkoych prijmov? Ja asi nemam narok ani na danovy bonus, ze? Dakujem za vsetko.....

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Petka
    Prepacte, uz som pochopila, ze to znamena stvrtrok

    Ale ako si to vyratam ze kolko mam platit tie preddavky?
    Co to znamena 1/4 z danovej povinnosti? Poviem priklad:

    Danova povinnost za rok 2004 je 50.000,- a tak preddavok bude 1/4 z toho, t.j. 50.000,- : 4 = 12.500,- Tychto 12.500,- korun budem platit kazdy stvrtrok t.j. 31.3.05, 30.6.05 a 30.9.05. Alebo este tuto sumu vydelim troma, t.j. ze budem platit kazdy stvrtrok cca 4166,- ?

    Mam si to vyratat z aktualneho DP FO, ktory teraz podavam za rok 2004?
    A prvy preddavok zaplatit to 31.3.05?

    Inak na koho sa vztahuje v paragrafe 34 ten odstavec 4 zakona 595/2003 Z.z.? Ake su to tie vynimocne pripady?

    A este by som chcela vediet, ze co ak v roku 2005 nezarobim tolko ako v roku 2004, tak mi z tych zaplatenych preddavkov potom vratia preplatok?

    Dakujem za pomoc.
    Peťka úúúúúúúúúúúúúúúúúplne špatne. Ak si chceš vyrátať preddavky, tak si ich rátaš z riadku 70 DP od tohoto riadku odpočítaš novú odpočítateľnú položku na daňovníka /pre rok 2005 je to 87936/ ak máš nárok na manžela tak aj na neho a vypočítaš daň. Ak máš daňový bonus na deti, tak od tejto dane odpočítaš aj daňový bonus a to čo Ti zostane, t.j. preddavok. Vydelíš 4. a platíš v termínoch 30.6.2005, 30.9.2005.31.12.2005 a 31.3.2006

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Tie paušálne výdavky sa ratajú z celkových hrubých príjmov. Pre daňový bonus predovšetkým je potrebné dosiahnuť v roku 2004, ako už bolo viac krát povedané,
    37 111 Sk hrubých zdaniteľných príjmov a splniť ostatné podmienky.

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Muška
    ...Ak si chceš vyrátať preddavky, tak si ich rátaš z riadku 70 DP od tohoto riadku odpočítaš novú odpočítateľnú položku na daňovníka /pre rok 2005 je to 87936/ ak máš nárok na manžela tak aj na neho a vypočítaš daň. Ak máš daňový bonus na deti, tak od tejto dane odpočítaš aj daňový bonus a to čo Ti zostane, t.j. preddavok. Vydelíš 4. a platíš v termínoch 30.6.2005, 30.9.2005.31.12.2005 a 31.3.2006
    Muška super si to rozpísala, len možno ešte taká maličkosť
    ...od tej vypočítanej dane môže odpočítať ešte okrem daňového bonusu aj daň z r.92 DP-B (vybraná zrážkou podľa §43)
    -------------------------------------------------
    ... a ešte jednu informáciu pridám z §34 ods.10 - možno niekomu pomôže
    ak na r.70 je súčet čiastkových základov a jedným z nich je aj čiastkový základ zo závislej činnosti a ten je :
    1.viac ako 50% - preddavky neplatí
    2.menej ako 50% - preddavky platí v polovičnej výške

    pekný deň
    Viki

    Petka je offline (nepripojený) Petka

    Petka
    dakujem Muska

    ale este mi stale nie je jasne, ze ci mam platit teda 4 x 1/4 alebo sa tato 1/4 rozdeli na 4 casti, z ktorych kazdu jednu cast platim postupne do 30.6.05, 30.9.05, 31.12.05, 31.3.06 ? Pisem to zrozumitelne? )

    Lebo teraz neviem ci ten preddavok v skutocnosti ma byt plna suma predpokladanej dane pre buduci rok alebo to je len ta 1/4 z predpokladanej dane...

    Sorry, ze mam tolko otazok, som v tomto uplny magor

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Platíš 4 x 1/4...ten preddavok je plná suma, ktorá ti vyjde podľa postupu, ktorý napísala Muška
    Pekný večer
    Viki

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.