Zavrieť

Porady

Úrok z termiňáku na prelome rokov

Chcem Vás požiadať o názor:

podnikateľ účtujúci v sústave podvojného účtovníctva vkladal firemné peniažky na firemný terminovaný účet. O všetkom sa riadne účtuje. To čo ma trápi je, že jeden vklad odišiel pred koncom roka a úrok z neho bude/bol vyplatený v priebehu januára 2005. Z banky poslali konfirmáciu, kde je rozpísané koľko činí úrok za rok 2004 - zrazená daň a koľko činí úrok za január 2005 - zrazená daň. Mám tento úrok za rok 2004 zúčtovať do výnosov roku 2004? alebo sa úrok z vkladov účtuje až po vyplatení?
V prípade že to patrí do roka 2004 ako mám odpočítať zrazenú daň, keď fakticky zrazená v roku 2004 nebola?

Vopred ďakujem....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mv66 je offline (nepripojený) mv66

    mv66
    Casovo rozlisujem podla poctu dni, nasa banka neuvadza kolko je za rok 2004 a kolko za 2005, lebo vklad sa obnovuje k 12. v mesiaci.
    Kedze zrazka v 2004 nebola fyzicky zrealizovana, neuctovat ju do 2004, cast uroku vsak ano, aj keby nebola pripisana, a to cez ucty cas.rozlisenia

    fasia je offline (nepripojený) fasia

    fasia
    Takže ten úrok normálne zdaním.. a zrážku vyúčtujem až budúci rok? Lebo kdesi som započula, že do daňového uvádzam len vyplatené úroky z vkladov... a zdá sa mi to spravodlivejšie...

    mv66 je offline (nepripojený) mv66

    mv66
    Mas pravdu, moja info bola pre PO, FO samozrejme zdanuje len realne prijate uroky a casovo ich nerozlisuje.

    fasia je offline (nepripojený) fasia

    fasia
    Ďakovam pekne

    Aj tak mám z toho guláš... viem že o tom výnose roku 2004 účtovať musím, ale v daňovom ho uvediem ako odpočítateľnú položku základu dane potom asi, však?

    mv66 je offline (nepripojený) mv66

    mv66
    Aha, ty mas FO a PU, tak to ozaj neviem! Nechapen naco si ludia takouto kombinaciou komplikuju zivot. Naco mu je PU, ked je FO?

    fasia je offline (nepripojený) fasia

    fasia
    Ešte raz dík...

    posnurim ešte niekde v zákonoch či sa niečo nedozviem, poprípade pridajte ešte niekto svoj názor...

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Ak šlo o firemné peniaze a firemný účet, podľa mňa by mal byť časovo rozlíšený úrok za rok 2004 (aj keď bol vyplatený v roku 2005) súčasťou hospodárskeho výsledku za rok 2004, aj keď ide o FO. (Ak by to bol súkromný účet -> príjem z kapitálového majetku, alebo ak by účtoval v JÚ, tak nie.) A tú zrazenú daň by som asi nechal celú na rok 2005.

    fasia je offline (nepripojený) fasia

    fasia
    No jo... ťažký život námorníka na suchu.. asi to urobím tak ako hovoríš Andrej...

    mv66 je offline (nepripojený) mv66

    mv66
    Zrazena dan i v JU i v PU az 2005. Ale cast uroku?
    Ako vlastne vyzera v PU pre FO rocna zavierka? Co pripocita a co odpocita? Myslim vseobecne. Z toho by sa dalo vyjst. Co si doteraz pri- a od-pocitavala? Napr. repre? Cestaky nad limit? ... Co casove rozlisenie?

    fasia je offline (nepripojený) fasia

    fasia
    nič len zaplatený dar a stravu, ktorá bola naúčtovaná v hotelovom účte na služobke... inak boli všetky výdavky časovo rozlíšené a nebol dôvod niečo pripočítavať alebo odpočítavať... a závierka vyzerá tak isto ako pre právnické, leb daňové je pre fyzické...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.