Zavrieť

Porady

prerušenie odpisov

V roku 2006 sme prerušili odpisy majetku - daňové, ale aj učtovné. Učtovne odpisy sa ale neprerušuju. Chceme to dat v roku 2007 do poriadku. Ako postupovat ako ich doučtovat.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Veronka 2 je offline (nepripojený) Veronka 2

    Veronka 2
    Mozem použit učet 429 na opravu v r. 2007. Opisy sme prerušili preto lebo sme mali vysoku stratu. Tie odpisy potrebujem, dostat len do učtovnictva.Vie mi niekto poradiť.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Veronka 2 Pozri príspevok
    Mozem použit učet 429 na opravu v r. 2007. Opisy sme prerušili preto lebo sme mali vysoku stratu. Tie odpisy potrebujem, dostat len do učtovnictva.Vie mi niekto poradiť.
    Oprava chyby sa robí podľa jej významnosti. Ak sa jedná o malú sumu, stačí proti 429, v prípade väčšej sumy je potrebné opraviť cez dodatočné priznanie. Už sa to tu riešilo.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Veronka 2 Pozri príspevok
    V roku 2006 sme prerušili odpisy majetku - daňové, ale aj učtovné. Učtovne odpisy sa ale neprerušuju. Chceme to dat v roku 2007 do poriadku. Ako postupovat ako ich doučtovat.
    Účtovné odpisy sa však môžu určiť aj smernicou a môžu byť iné ako určuje ZDP. T.j. trebárs urobiť zápis, že majetok sa nevyužíva a preto sa účtovné odpisy navrhujú takto: a usporiadať ich tak ako to potrebuješ. Smernica musí byť z roku 2006.

    Veronka 2 je offline (nepripojený) Veronka 2

    Veronka 2
    Ide o budovu - odpisy asi 200 000,- . Chceli sme to cez 429, lebo daň by nám aj tak vyšla O. Smernica nam moc nepasuje, lebo v tej budove mame pracovisklo.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ak ide o opravu účtovníctva, a vzhľadom na Váš obrat je to chyba nevýznamná použijeme učet 551 /účet 551 základ dane v r. 2007 nebude ovplyvňovať, lebo ovplyvňujú to daňové odpisy/.Účet 551 Vám zvýši oprávky a zníži ZC.

    Ak je to chýba významná použijeme účet 429.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Veronka 2 Pozri príspevok
    Ako by som mala použit učet 429.
    Zníženie hodnoty majetku vo výške odpisov za rok 2006 200.000,-
    naučtujeme 429/082

    ttimea84 je offline (nepripojený) ttimea84

    ttimea84
    Dobrý večer!
    Majetok - nákladné auto - bol obstaraný dňa 31.12.2007. Môžem uplatniť 1/4 z ceny do daňových odpisov, alebo len 50 % z príslušnej sumy na rok 2007?
    Ďakujem za odpoveď!

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    ttimea84 Pozri príspevok
    Dobrý večer!
    Majetok - nákladné auto - bol obstaraný dňa 31.12.2007. Môžem uplatniť 1/4 z ceny do daňových odpisov, alebo len 50 % z príslušnej sumy na rok 2007?
    Ďakujem za odpoveď!
    § 22
    Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

    Ak je splnený bod 1 je možné uplatniť v daňových výdavkoch 1/4 OC v odpisoch roku 2007.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Veronka 2 Pozri príspevok
    Ako mi kontacia 551/551 zvyši opravky. Nerozumiem.
    odkiaľ si zobrala taký predpis ?

    ak chceš riešiť ako chybu významnu, riešiš to cez 429

    429/081 /omylom som v predch. uviedla 082, ale ide o princip/

    Veronka 2 je offline (nepripojený) Veronka 2

    Veronka 2
    ttimea84 Pozri príspevok
    Dobrý večer!
    Majetok - nákladné auto - bol obstaraný dňa 31.12.2007. Môžem uplatniť 1/4 z ceny do daňových odpisov, alebo len 50 % z príslušnej sumy na rok 2007?
    Ďakujem za odpoveď!
    Ak ho mas v stave k 31.12.2007 isla by som podla Zákona o dani z prijmu, čiže 1/4 ceny. Nerozumien tým 50%.

    Veronka 2 je offline (nepripojený) Veronka 2

    Veronka 2
    azla Pozri príspevok
    Ak ide o opravu účtovníctva, a vzhľadom na Váš obrat je to chyba nevýznamná použijeme učet 551 /účet 551 základ dane v r. 2007 nebude ovplyvňovať, lebo ovplyvňujú to daňové odpisy/.Účet 551 Vám zvýši oprávky a zníži ZC.

    Ak je to chýba významná použijeme účet 429.
    Zle som pochopila tuto odpoveď. Za radu ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.