Zavrieť

Porady

Časové rozlišenie pri havarii mot.vozidla

Ahojte.

Skúste mi poradiť. Už som raz mala tento dotaz no nik sa nechytil.
V novembri 2004 bolo motorové vozidlo havarované, bolo dané do opravy a v 01/2005 som dostala aj faktúru za opravu. Je to náklad roku 2004 alebo 2005?
Do roku 2004 to zaúčtujem ako nevyfakturovanú dodávku (511/326) + pohľadávku voči poisťovni (378/688)? Alebo ako?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Ja by som povedala že to máš správne zaúčtované. Malo by sa to týkať r. 2004 aj náklad aj výnos.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ak bola oprava ukončená v r.2004 a faktúra vystavená až v r.2005 tak by som sa prikláňala k predchádzajúcim názorom, ale ak by bola oprava ukončená (dátum dodania služby) až v r.2005 a tak isto aj plnenie zo strany poisťovne nastane až v r.2005, tak by som o tom účtovala až v r.2005 v nákladoch a výnosoch. Podľa mňa nie je rozhodujúce, že auto bolo havarované v r.2004, ale to že auto bolo opravené až v r.2005 a aj poisťovňa uznala výšku plnenie až v r.2005. Ak sa výška nákladov = výške poistného plnenia (nedochádza k poníženiu o spoluúčasť) tak to na daňový základ nemá vplyv, ale ak je poistné plnenie nižšie ako náklad na opravu, tak tam už môže dôjsť k vplyvu na daňový základ v r.2004.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Čaulienko, Editka, konečne Ťa aspoň možno čítať.

    Správna úvaha.
    Ja som z otázky pochopila, že havária aj oprava - r.2004, faktúra r.2005 (Monička použila účet 326).
    Monička by sa teda mohla ozvať a upresniť otázku.

    Monička je offline (nepripojený) Monička

    Monička
    Ingi, upresňujem:

    Havária sa stala presne 19.11.2004 (keď na nás v Tatrách aj stromy padali), 20.11.2004 bolo auto dané do opravy. Ukončenie opravy bolo 14.01.2005 kedy bola aj vystavená faktúra a prevzaté auto.
    Nie je rozhodujúce, že škoda sa stala v roku 2004? Už som z toho domotaná, lebo už som počula toľko názorov, že neviem....
    Vďaka:

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    accad, to čo píšeš o vplyvu na základ dane:
    Pokiaľ viem, toto platí len pri totálnej škode. Pri havárii sa opraviteľná škoda účtuje celá výška do nákladov ako oprava - 511 a potom plnenie poisťovne ako výnos na 548. Už sa netestuje výška škody a výška plnenia poisťovne. Ale opakujem, to platí pri opraviteľných škodách.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Monička:

    Nakoľko oprava bola ukončená v roku 2005, zastávam názor, že náklad patrí do roku 2005, čím aj plnenie od poisťovne by malo byť zaúčtované v roku 2005.

    Presne tak, ako to napísala Edit.

    Sany:

    Edit som pochopila tak, že neoponuje spôsobu účtovania, ktoré sme predtým uviedli (pri jej vedomostiach by som aj pochybovala), ale rozoberá vplyvy účtovania v dvoch iných zdaňovacích obdobiach na ZD:

    Edit rozoberá situáciu, keď náklad na opravu zaúčtovaný na účte 511 je vyšší ako plnenie od poisťovne zaúčtované na účet 648...výsledok z týchto dvoch operácií znamená v konečnom dôsledku zníženie základu dane, a preto vlastne nie je jedno, v ktorom roku dôjde k účtovaniu, čo si môže všimnúť správca dane.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Aha, som to blbo pochopila, lebo niekedy to platilo, že sa testovala výška škody a plnenie poisťovne. A čo sa týka opravy, ja by som účtovala aj opravu ako nevyfakt. dodávku - 511/326 do r.2004, nakoľko bolo do opravy dané ešte v tom roku, aj očakávané plnenie poisťovne by som dala buď na 378, alebo na 385/648, ale do roku 2004.

    Monička je offline (nepripojený) Monička

    Monička
    Ďakujem dievčence, dala som to do roku 2005, lebo neciem presne či plnenie od poisťovne bude v plnej výške spôsobenej škody (mínus spoluúčasť) alebo či niečo z faktúry nevyhodia. Tak si nebudem komplikovať život.

    Aj tak Vám ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.