Zavrieť

Porady

Ukoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe SMS?

Dobry den, moj znamy dnes dostal SMS, ze jeho pracovny pomer v skusobnej dobe bol ukonceny. Tuto formu volil majitel asi preto, ze bol posledny den skusobnej doby a uz ho nezastihol v praci. Moj znamy odisiel z prace az po skonceni pracovnej doby. Zaujima ma takuto situaciu riesit. Je mozne zrusit zamestnanecky pomer cez SMS? Predpokladame ze nie. Ako je to s pisomnou vypovedou a dorucenim, kedze tato vypoved zatial nebola dorucena, predpokladame, ze nie je pravoplatna, co ak bude dorucena v pondelok 3.3.2008, co uz bude po skusobnej dobe.
Usporiadat
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Podľa § 72 ods.2 ZP sa má písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Podľa mňa zaslanie SMS nie je písomná forma, takže výpoveď je neplatná.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Podla mna, ak je v pondelok už po skúšobnej dobe, bude takéto ukončenie PP neplatné (len samozrejme, ak by to prevzal, musí napísať napr. "prevzal dna:3.3.08 xxx). Zaslanie oznámenia SMS-kou sa v zmysle ZP nepovažuje za doručenie. Pozri § 38 ZP.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Dakujem za velmi rychle odpovede. V §38 je napisane, ze jeden zo sposobou dorucenia je odmietnutie dorucenia. Ako sa teraz da chranit pred majitelom, aby take nieco mohol tvrdit. Uz podla toho sposobu mam pocit, ze je to clovek bez chrbotvej kosti, takze neprekvapilo by nas nic. SMS z jeho cisla o 17:50 mame (to by asi nebol uznatelny dokaz), znamy ma zaznam na zamestnaneckej karte, ze odisiel z prace 15:25.
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Dá sa poradiť aj s právnikom - telefonické bezplatné poradenstvo.
Čislo si zistíte na hociktorom Okresnom súde. Viem, že také poradenstvo je v Bratislave.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Treba požiadať o písomný sumár sms od operátora a spraviť fotokópiu zamestnaneckej karty a dať to overiť. Treba trvať na zamestnaní, aj keď to bude ťažké. Zákonník práce nepustí. Žiaľ, ľudia bez chrbtovej kosti vedia byť krutí, držím palce, chce to len pevné nervy
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Dakujem Vam vsetkym za rady, pomohli ste Dufam, ze sa so znamym budeme o mesiac na tom smiat
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Žiaľ, nebude to asi také jednoduché ....
V odbornej literatúre (PaM 10/07) som našla toto:
ZAMESTNÁVATEĽ I ZAMESTNANEC
MÔŽE SKONČIŤ PRACOVNÝ POMER
V SKÚŠOBNEJ DOBE (podľa ustanovenia
§ 72 ZP), a to z akéhokoľvek
dôvodu alebo bez udania dôvodu.
Zákonník práce vyžaduje, aby
sa písomné oznámenie o skončení
pracovného pomeru v skúšobnej dobe
druhému účastníkovi pracovnoprávneho
vzťahu doručilo spravidla
tri dni pred dňom, keď sa má pracovný
pomer skončiť. Nedodržanie
uvedenej doby, ako aj písomnej formy
skončenia pracovného pomeru
v skúšobnej dobe však nemá za následok
neplatnosť právneho úkonu.

Trojdňová doba má len poriadkový
charakter.
Naposledy upravil mandula : 29.02.08 at 19:55
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Mandula, v tom máš pravdu, ale všade sa hovorí o písomnej forme - § 72 ZP hovorí,že v skúšobnej dobe môže zamestnávateľ ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu. Preto zdôrazňujem písomne a nie sms po pracovnej dobe. Preto som kládla dôraz na to, mať overené doklady k dispozícii a samozrejme ísť za právnikom. Pokiaľ mu v pondelok zamestnávateľ písomne niečo oznámi, napr. výpoveď v skúšobnej dobe k 29.2., tak nech si to prevezme s uvedením dátumu a hneď ten deň treba písomne doručiť zamestnávateľovi oznámenie, že trvá na ďalšom zamestnávaní. A treba dať návrh na súd o neplatnosť výpovede podľa § 77 ZP
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Ale v tomto prípade nebolo doručené žiadne oznámenie o skončení prac.pomeru /iba SMS po pracovnej dobe/ a dnešným dňom sa skúšobná doba končí.
Takže pracovný pomer trvá ďalej. Zamestnávateľ už nemôže skončiť pracovný pomer podľa § 72 v skúšobnej dobe. Súhlasím, že nemusí dodržať trojdňovú lehotu, ale písomnú formu skončenia prac.pomeru a doručenie skonč.prac.pomeru musí dodržať.
To by už potom len vyzeralo, keby sa nemuseli držať zákona.
Naposledy upravil JanaJB : 29.02.08 at 21:42 Dôvod: Zle som sa vyjadrila. Tou výpoveďou som myslela skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Výpoveď nemožno zamieňať so skončením pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Skončenie prac.pom. v skúš.dobe je podľa § 72, výpoveď podľa §§ 61 až 67.
Tým, čo som citovala vyššie, som chcela len poukázať na to, že z právneho hľadiska - aspoň podľa odbornej literatúry - nie je to neplatné ukončenie pracovného pomeru. Aj keď sa s tým osobne nestotožňujem.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Mandula, co je podla Teba potom neplatne skoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe, na ktore sa ZP odvolava? Mna zaujal § 79 odsek 3 b. Chapem to tak, ze ak na zamestnani nebude trvat, a uzna sa ze islo o neplatne skoncenie pracovneho pomeru, stale ma narok na 2 mesacne odstupne. Chapem to spravne? (Druha otazka je, ci je to neplatne skoncenie pracovneho pomeru, ale teraz predpokladajme, ze by bolo).
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Pre upresnenie uvediem text SMS, ktorá bola poslaná:
Vazeny pan XY, pracovny pomer medzi Vami a spolocnostou YZ, s. r. o. ukoncujeme bez uvedenia dovodu v skusobnej dobe. S pozdravom Jozko Mrkvicka, konatel, YZ,s.r.o.
SMS bola poslaná posledný deň skúšobnej doby okolo 18.00h

Otázka je, či spĺňa táto SMS právne náležitosti oznámenia o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe a keď nie, tak aký by mal byť postup reakcie na túto skutočnosť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Podla mna, ak by zamestnávatel po takomto oznámení SMS-kou ešte poslal doporučene v ten istý den 29.2.08, t.j. v posledný den skúšobnej doby, oznámenie o ukončení PP v skúšobnej dobe, bolo by to platné rozviazanie PP aj ked bude list doručený už po ukončení PP (aj ked som pôvodne odkazovala na § 38).
Ked som teraz pozerala na § 72 ods.2, ten hovorí len o tom, že oznámenie "sa spravidla má doručiť" , nehovorí o tom, že ak sa nedoručí, ukončenie PP v SD je neplatné, tak ako je to pri výpovedi - § 61 ods.1 "Výpoved musí byť písomná a doručená, inak je neplatná."
Takže predpokladám, že ide o to, ako sa vysvetluje § 72 ods.1, že "PP bol v skúšobnej dobe písomne ukončený". Či písomne je na papieri, čo predpokladám a k 29.2.08 je v skúšobnej dobe, čo tiež sedí. Ide o to, či to ten den museli aspon odoslať. Bohužial tieto slová v ZP nie su.
S klukatými § nemám skúsenosti, takže ozaj by bolo najlepšie sa poradiť s právnikom.
0 0
pravnicka pravnicka

pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Zamestnanec - zamestnávateľ môže v skúšobnej dobe skončiť pracovný pomer písomne i bez uvedenia dôvodu a hned.
Teda písomne na papiery. Nie sms

Kym po uplynutí výpovednej lehoty môže podľa § 67 zamestnanec dať výpoved s úvedením dôvodu, alebo i bez uvedenia dôvodu. Ale platí tu vypovedná lehota, ktorej dlžka je uvedená v § 62
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe


(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

KOmentár: Lehota troch dní upravená v ods. 3 má len poriadkový charkterm, nie ja záväzná, v skúšobnej dobe možno pracovný pomer skončiť najneskôr v posledný deň jej trvania.

Moj skromný komentár: keď vychádzam z odstavca 2), ktorý hovorí o doručení oznámenia...., vychádza mi z toho, že by oznámenie malo byť doručené najneskôr v posledný deň skúšobnej lehoty.

Zoberme si v praxi: zamestnávateľ odošle oznámenie posledný deň skúšobnej lehoty. Na druhý deň zamestnanec nastúpi do práce, lebo samozrejme ráno o 7 oo hod mu ešte nebolo doručené a odvedie svoju prácu až kým ho na obede nezarie konateľ spoločnosti a s údivom sa ho spýta, čo tam robí keď má vypoveď.....Zamestnanec naňho kuká ako ešte väčší puk, výpoveď nedostal, SMS nečítal lebo o 18 hod už bol u frajerky až do rána a pre istotu nechal mobil doma aby sa mu manželka nedovolala....

čo na takéto pochopenie právnici?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mne to celé pripadá viac ako smiešne. A ak ten mobil, na ktorý prišla tá sms, nie je "služobný", tak tú sms nemusím ani čítať .
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Mna osobne by zaujimal aky je teraz vlastne pravny stav, ked zatial nemal dorucene oznamienie. Znamena to, ze je stale zamestnancom firmy a teda nemusi nic riesit? Alebo ide o neplatne ukoncenie pracovneho pomeru, kedze oznamenie nedostal pisomne, ako to podla pravnicky musi byt. A hlavne co robit? Pravnika si hladat urcite bude, ale cez vikend to moze byt problem a v pondelok ma maximalne cas do 10., lebo ak by o 10. nebol v robote, moze dostat vypoved, pretoze nedodrzal zmluvne stanoveny povinny cas v praci od 10:00-15:00.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Paula, to je jediny problem, mobil je sluzobny. Mne osobne sa to cele tiez zda smiesne, lenze nechcel by som byt v pondelok na jeho mieste a ist do prace
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

pravnicka Pozri príspevok
skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Zamestnanec - zamestnávateľ môže v skúšobnej dobe skončiť pracovný pomer písomne i bez uvedenia dôvodu a hned.
Teda písomne na papiery.
Ja teda nie som právnik, ale už druhý deň študujem zákonník práce a k písomnému ukončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe môžem len toľko:

v § 72 sa síce píše, že

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

ale v § 17 sa o.i. uvádza:

§ 17
Neplatnosť právneho úkonu

(2) Právny úkon, na ktorý neudelili predpísaný súhlas zástupcovia zamestnancov, právny úkon, ktorý nebol vopred prerokovaný so zástupcami zamestnancov, alebo právny úkon, ktorý sa neurobil formou predpísanou týmto zákonom, je neplatný, len ak to výslovne ustanovuje tento zákon alebo osobitný predpis.

To, že kedy platí to podčiarknuté a zvýraznené, je taxatívne vymedzené v zákonníku práce, a v súvislosti so skončením pracovného pomeru sa týka iba § 61 ods. 1 a § 70.

Myslím si, že skonsťatovanie v odbornej literatúre, že nedodržanie trojdňovej lehoty, ako aj písomnej formy, nemá za následok neplatnosť právneho úkonu, vychádzalo práve z toho, čo uvádzam vyššie.




0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Cit. Z DUO č. 6-7
Otázky z praxe k Zákonníku práce
Zákonník práce síce hovorí o písomnom oznámení o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe, s nedodržaním tejto formy nespája so sankciou neplatnosti. V prípade sporu o termín skončenia pracovného pomeru by nedostatok písomnej formy spôsobil „dôkaznú núdzu“. Preto predpokladám, že pracovný pomer zamestnankyne skončil v deň, keď túto skutočnosť zamestnávateľ písomne zamestnankyni oznámil. Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe nie je viazané na moment doručenia, ale na deň, ktorý je určený v písomnom oznámení.
Zamestnankyni skončilo nemocenské poistenie v čase práceneschopnosti, nárok na nemocenské zo Sociálnej poisťovne jej vznikol nasledujúci deň po skončení nemocenského poistenia.
Vypracovala
JUDr. Eva Kováčiková
odborník na Zákonník práce
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať