Zavrieť

Porady

Výpoveď podľa §63 ods.1 písm. b

Dňa 26.02.2008 som dostal výpoveď podľa §63 ods. 1 písm. b, t.j. mám nárok na 2-mesačné odstupné a od 1.3.2008 mi plynie výpovedná doba 2 mesiace. Chcel by som poprosiť o radu, či mám nárok počas výpovednej doby na platené voľno 4 hodiny týždenne, aby som si mohol hľadať nové zamestnanie, nakoľko som sa dopočul, že je to možné podľa nejakého zákona. Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    § 141
    Dôležité osobné prekážky v práci


    2)Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

    i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.

    alena10 je offline (nepripojený) alena10

    alena10
    .....ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, mám možnosť nastúpiť do nového zamestnania od 1.4.2008, je možné predčasne ukončiť PP vo výpovednej lehote a mám zároveň nárok na to 2-mesačné odstupné? Bude platiť prvá výpoveď alebo treba spísať novú? Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    alena10 Pozri príspevok
    .....ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, mám možnosť nastúpiť do nového zamestnania od 1.4.2008, je možné predčasne ukončiť PP vo výpovednej lehote a mám zároveň nárok na to 2-mesačné odstupné? Bude platiť prvá výpoveď alebo treba spísať novú? Ďakujem.
    Je to možné, môžeš PP na základe § 63 od zamestnáv. ukončiť dohodouˇ-samozrejme so súhlasom zamestnáv- nárok na odstupné ostáva.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Tweety Pozri príspevok
    Je to možné, môžeš PP na základe § 63 od zamestnáv. ukončiť dohodouˇ-samozrejme so súhlasom zamestnáv- nárok na odstupné ostáva.
    Lenže, k tomuto treba dodať:
    §61 ZP
    (4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.

    Aby bol nárok na odstupné, treba potom spísať novú dohodu o skončení PP DOHODOU, z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. a) alebo b).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JankaO Pozri príspevok
    Lenže, k tomuto treba dodať:
    §61 ZP
    (4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.

    Aby bol nárok na odstupné, treba potom spísať novú dohodu o skončení PP DOHODOU, z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. a) alebo b).
    Ale veď v prísp. som to tam napísala. Ak zamestnáv. súhlasí s dohodou, tak skončíte dohodou na základe výpovede od zamestnáv. podľa § 63 .

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Tweety Pozri príspevok
    Ale veď v prísp. som to tam napísala. Ak zamestnáv. súhlasí s dohodou, tak skončíte dohodou na základe výpovede od zamestnáv. podľa § 63 .
    Áno a ja som dodala § 61 ZP, ktorý musí tomu zákonite predchádzať. ( A taktiež, čo potom musí zákonite nasledovať- nové - dohoda)

    bavor77 je offline (nepripojený) bavor77

    bavor77
    Chcem sa opýtať, dostal som výpoveď podľa § 63 odst.1 písm. b. Plynie mi výpovedná lehota od 1.3.08 dva mesiace / teda mám nárok na 2 mes.- odstupné/. Ak, predčasne ukončím výpovednú dobu t.j. ku dňu 15.3.08, z dôvodu zacvičovania sa v novej práci, kde by ma zamestnali len od 1.4.08.Ak by my práca nevyhovovala poprípade by sa mi nepáčila a chcel by som ísť na ÚP, priznali by mi podporu v nezamestnanosti ?..Ďakujem za skorú odpoveď.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak si bol v posledných štyroch rokoch pred uplatnovaním nároku na podporu aspon 3roky poistený v nezamestnanosti, tak áno. Predpokladám, tvoj PP bol na dobu neurčitú. A tiež, že si nepoberal v tomto období už podporu 6mesiacov.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    áno, ak si nemal neplatené volno alebo iné prerušenie poistenia (napr. pri OČR dlhšej ako 10dní), vtedy sa prerušuje poistenie v nezamestnanosti.

    bavor77 je offline (nepripojený) bavor77

    bavor77
    ... nie nemal som prerušenie poistenia , v podstate pracujem bez prerušenia od 11.1. 05 až do teraz. Zmluvu mám na dobu neurčitú./vlastne som mal/ Teda nemusím sa obávať, toho že by mi nepriznali podporu v nezamestnanosti, keď predčasne ukončím výpovednú dobu o mesiac a pol a napr. o 15 dní od ukončenia PP prídem na ÚP sa evidovať. Jedná sa o sumu cca 12 tis. mes. z ÚP a je škoda si ju nechať prepadnúť ak mám niekde zarábať 10 tis mes.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.