Zavrieť

Porady

preddavok na mzdu

Dobrý deň, zamýšľam sa nad situáciou, že keď je zamestnancovi vyplatený preddavok na mzdu pred výplatným termínom, či je povinnosť mu tento preddavok pri najbližšej výplate zraziť alebo sa môže preddavok vysporiadať aj v nejakej ďalšej výplate.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Saturejka Pozri príspevok
    Dobrý deň, zamýšľam sa nad situáciou, že keď je zamestnancovi vyplatený preddavok na mzdu pred výplatným termínom, či je povinnosť mu tento preddavok pri najbližšej výplate zraziť alebo sa môže preddavok vysporiadať aj v nejakej ďalšej výplate.
    Ďakujem
    Preddavok na mzdu by mal byť vždy na konkrétny mesiac a vo výplatnom termíne za daný mesiac sa preddavok vysporiada.

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    Ďakujem, v podstate mi je to takto jasné, ale máme o tom jeden spor a mohla by som sa opýtať na oporu v zákone podľa čoho by sa takto malo postupovať?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Saturejka Pozri príspevok
    Ďakujem, v podstate mi je to takto jasné, ale máme o tom jeden spor a mohla by som sa opýtať na oporu v zákone podľa čoho by sa takto malo postupovať?


    Jeden konkrétny spor treba asi riešiť konkrétne a tak ťažko v neurčitom zadaní hľadať konkrétny §.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    § 129
    Splatnosť mzdy


    (1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
    § 130
    Výplata mzdy


    (3) Medzi výplatnými termínmi môže zamestnávateľ poskytovať preddavok na mzdu v dohodnutých termínoch. Na žiadosť zamestnanca môže zamestnávateľ poskytnúť preddavok na mzdu aj v inom termíne, na ktorom sa so zamestnancom dohodnú.


    Asi ťažko poskytne zamestnávateľ preddavok v januári na júnovú výplatu. Takže sedliacky rozum mi hovorí, že pri poskytovaní preddavku je dobré uviesť, ktorého obodobia sa týka a pri najbližšej výplate to zúčtovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.