Zavrieť

Porady

Pausdalne vydavky a uroky

Prosim vas, myslite, ze treba do prijmov pri uplatnovanom 25% pausali pocitat aj uroky do prijmu a dan z urokov ako preddavok?
Naposledy upravil Evanka : 03.02.06 at 07:17
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Evanka
Prosim vas, myslite, ze treba do prijmov pri uplatnovanom 25% pausali pocitat aj uroky do prijmu a dan z urokov ako preddavok?

Úroky patria po príjmov ovplyv.ZD - takže áno .
Daň z úrokov - výdavok neovplyvn.ZD , ale započítať ako zaplatený preddavok na daň .

To je môj názor .
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Súhlas so Zita5, aj ja to tak robím.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Vdaka, nebola som si ista, ci aj pri pausali postupovat takto.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

nie je nutne podla mna, predsa banka uz 19% strhla, nic zle neurobis ak to nezapocitas, predsa viac ako 19% statu uz nepojde
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
eoneon
nie je nutne podla mna, predsa banka uz 19% strhla, nic zle neurobis ak to nezapocitas, predsa viac ako 19% statu uz nepojde
Áno , štát neukráti ,ale postup by mal byť taký , že sleduje príjmy . A daň ktorú jej banka odviedla si odpočíta v DP .
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

eoneon :

aj takto sa to dá a bude to OK.

Ak si nezapočítaš úroky z účtu do príjmu, tak ani daň zaplatenú z úrokov z účtu nebudeš počítať ako preddavok na daň a bude to OK. Tým pádom bude dať vysporiadaná.
0 0
Robo Robo

Robo je offline (nepripojený) Robo

daň zrazena bankou sa považuje za vysporiadanu len pri nepodnikatelskych učtoch. pri podnikatelskych sa vysporiada preddavok v daňovom priznani.
ale stretol som sa s tak malymi sumami urokov (ratane na haliere) že banka daň ani nestrhla takže som ich do prijmov ani nezahrňal.
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Ja tiež tvrdím, že ak sa jedná o podnikateľský účet, tak aj keď
uplatňujem paušálne výdavky, dávam urok do úhrnu príjmov
a zrazenú daň z uroku pokladám za preddavok na daň.
Ja mám prípad tiež, že uroky boli tak malé, že banka daň nestiahla,
ale aj tak som ich zahrnula do príjmov.
Viď príklad v brožúrke Daňové priznania r.2004, Vydavateľ: Poradca s.r.o.
na str. 23.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

skvrnka
Ja tiež tvrdím, že ak sa jedná o podnikateľský účet, tak aj keď
uplatňujem paušálne výdavky, dávam urok do úhrnu príjmov
a zrazenú daň z uroku pokladám za preddavok na daň.
Ja mám prípad tiež, že uroky boli tak malé, že banka daň nestiahla,
ale aj tak som ich zahrnula do príjmov.
Viď príklad v brožúrke Daňové priznania r.2004, Vydavateľ: Poradca s.r.o.
na str. 23.
aj ja dávam úroky do príjmov-akékoľvek malé a dan si zaúčtujem ako preddavok-robím to aj pri paušálnej dani
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Evka, aj ja účtujem v JÚ úroky z účtu ako ostatné príjmy, a zrážkovú daň odpočítam v DP ako zaplatenú. V PÚ máš na to účet 662 a 341/anal. voči 221.Vlasta
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

ja si to teda nebudem s tymi haliermi komplikovat, davam pausalne vydavky, dan statu z urokov bola zaplatena priamo bankou (uroky su take smiesne v nasich bankach, ze odmietam si s tym este komplikovat priznanie)... vdaka za odpovede.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Živnostník má sporožírový účet, ktorý využíva v súvislosti s podnikaním, na konci roka mu stiahli - základný úrok kreditný 6,-Sk, daň žiadna, uplatňuje si preukazateľne vynaložené výdavky. mám ten úrok pripočítať k celkovým príjmom a uviesť do daň. priznania alebo do priznania sa to neuvádza, keďže sa jedná o sporožírový účet.Diki. Adula.
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

§4 6) Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.
(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.


§34:Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g) a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7.
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom prislo k vybraniu dane.

V pripade, ak sa uroky zahrnu do prijmu, mozno si zrazenu dan uplatnit ako preddavok na dan z prijmu. Ak sa vsak prijmy z urokov nezahrnu do prijmu, povazuje sa zrazkova dan za vysporiadanie prijmu. Cize danovnik sa moze rozhodnut, ci si prijem z urokov zahrnie medzi prijmy alebo nie. Ja tie prijmy z urokov pri pausalnych vydavkov nezahrnam do prijmu podliehajucemu zdaneniu a povazujem ich za vysporiadane. Tym padom si ani neodpocitavam zrazkovu dan. Ak mate nejaky §, podla ktoreho to tak robit nemozem, prosim napiste mi ho. Diky
Naposledy upravil ini : 02.02.06 at 21:23
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Skúsim to trocha zamotať.
Podnikateľ má príjmy v roku 2005 napr. 82799,- Sk. Keď si však pripočíta aj úroky z podnikateľského účtu, vyjde mu suma príjmov nad 82 800.- Sk a v tom prípade má povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne.

Podľa Zákona o dani z príjmu §6 ods5, písm b)
Sú príjmom aj
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sú používané v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

Podľa
§4 ods 6) Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.
(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.


Nemyslíte, že §6 ods5, písm b) zaväzuje podnikateľa započítať do príjmov aj úroky a je teda povinný tieto príjmy účtovať?
Naposledy upravil Evanka : 03.02.06 at 07:40
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Evanka
Skúsim to trocha zamotať.
Podnikateľ má príjmy v roku 2005 napr. 82799,- Sk. Keď si však pripočíta aj úroky z podnikateľského účtu, vyjde mu suma príjmov nad 82 800.- Sk a v tom prípade má povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne.

Podľa Zákona o dani z príjmu §6 ods5, písm b)
Sú príjmom aj
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sú používané v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

Podľa
§46) Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.
(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.


Nemyslíte, že §6 ods5, písm b) zaväzuje podnikateľa započítať do príjmov aj úroky a je teda povinný tieto príjmy účtovať?
Áno podnikateľ započítava úroky do svojho daňového základu a zrazenú daň bankou odpočítava od svojich preddavkov.
Neviem odkiaľ máš to znenie §46, ja mám § 46 Minimálna výška dane.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

evina
Áno podnikateľ započítava úroky do svojho daňového základu a zrazenú daň bankou odpočítava od svojich preddavkov.
Neviem odkiaľ máš to znenie §46, ja mám § 46 Minimálna výška dane.
evina, jasné, to bol preklep, nie §46 - má to byť § 4 ods 6, reagovala som na príspevok 14.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Evanka
evina, jasné, to bol preklep, nie §46 - má to byť § 4 ods 6, reagovala som na príspevok 14.
Evanka prepáč, ja som si akosi tak klikla na príspevky, že som videla iba Tvoj , takže som nechápala. Myslím s, že si to "zamotala" správne
Teraz reagujem aj na príspevok 14. Podľa môjho názoru sa daňovník-podnikateľ nemôže rozhodnúť, či úroky z bankového účtu si zahrnie do príjmu, on ich do príjmu zahrnúť musí. Presne ako uvádza Evanka vyplýva to z § 6 ods. 5 písmeno b.


Čiže záver podľa mňa: Podľa §6 ods. 5, písm. b a aj § 6 odst. 10 , kde posledná veta znie : Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom /paušálne výdavky/ je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach..
je daňňovník povinný úroky z peňažnného vkladu zahrnúť do príjmu a čo sa týka odpočtu preddavku je v zákone dikcia "Môže odpočítať".
Naposledy upravil evina : 03.02.06 at 09:07
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
ja mam tiez dotaz k urokom a pausalnym vydavkom. Zivnostnik ma uroky , ktore banka nezdanuje, jasne zaratam do prijmov, ale on si uplatnuje 60% vydaje, moze si tych 60% aj z urokov? alebo 60% z remeselnej cinnosti a 25% z urokov? ide len o drobne korunky, ale ako to ma byt? vie niekto? dakujem
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ani jedno, ani druhé. Paušálne výdavky si môže odpočítať iba z ods. 1 a 2, úroky je ods. 5. K príjmom si ich pripočíta, ale paušálne výdavky si odpočíta len z príjmov podľa prvých dvoch odsekov. Namiesto toho si v DP odpočíta prípadne zrazené preddavky.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
rijcij - diiiiiik, uz som pochopila
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať