Zavrieť

Porady

Stav pokladne

Dobry den,

som uctovnicka amaterka, preto by som Vas, skusenych, rada poprosila o radu - tento rok vyuzijem u zivnostnika pausalne vydavky 25%. Rada by som vedela, ci mozem a ako, upravit stav pokladne - evidovala som len prijmy do pokladne (cca 300tis.) a z nej len prevody na ucet, z ktoreho len plati odvody. Mozem behom roka alebo na konci urobit vyber pre osobnu spotrebu podnikatela?
(Ak budem musiet odovzdat spolu s dan.priznanim tiez vykazy, stav pokladne oproti predchadzajucemu roku, kedy som viedla JU, je 10-nasobny).

Dakujem za pomoc a prajem prijemny zvysok dna
Naposledy upravil jeju : 21.03.05 at 13:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    S pokladňou si môže živnostník urobiť čo chce, môžeš celú previesť do osobnej spotreby. Ale ak uplatňuješ %, tak nie je potrebné viesť účtovníctvo, iba evidenciu - teda zoznam príjmov a výdavky na poistenie (okrem doplnkového dôch. poistenia) a preto sa ani nezostavujú výkazy (veď tam ani nemáš čo dať). Je teda úplne jedno, aký máš "papierový" stav pokladne. K priznaniu nič neprikladáš, na str. 9 DP vyznačíš, že si uplatňuješ % a je to.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    som si tým veľmi istá, konzultovala som to s viacerými daňovákmi, aj na UDR, aj s pracovníčkou MF. Zdá sa mi to nespravodlivé, že všetci ostatní áno a oni nie. No ale čo už!

    kalkulantka je offline (nepripojený) kalkulantka

    kalkulantka
    jeju
    Dobry den,

    som uctovnicka amaterka, preto by som Vas, skusenych, rada poprosila o radu - tento rok vyuzijem u zivnostnika pausalne vydavky 25%. Rada by som vedela, ci mozem a ako, upravit stav pokladne - evidovala som len prijmy do pokladne (cca 300tis.) a z nej len prevody na ucet, z ktoreho len plati odvody. Mozem behom roka alebo na konci urobit vyber pre osobnu spotrebu podnikatela?
    (Ak budem musiet odovzdat spolu s dan.priznanim tiez vykazy, stav pokladne oproti predchadzajucemu roku, kedy som viedla JU, je 10-nasobny).


    Dakujem za pomoc a prajem prijemny zvysok dna
    prosimTa,som tiež amaterka,porad mi,kedy sa mozu uplatnovat a u koho paušálne vydavky. dik

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Uplatniť si ho môže každý živnostník, hovorí o tom §6, ods.10 zákona o DP, ak máš príjmy napr.100 tis. Sk, a výdavky máš menej ako 25%, okrem platieb do fondov, tak si vyrátaš 25% z tej sumy príjmov, v tomto prípade je to 25 tis.Sk, plus platby do fondov a uvedieš to do DP. Výkazy sa k tomu neprikladajú žiadne, len celkom vzadu, na str.9 napíšeš a zaškrtneš, že si uvádzaš výdavky % z príjmov. Pri určitých remeselných živnostiach si môžeš uplatniť až 60%, ale musíš mať tú živnosť v Živnostenskom oprávnení. Ak chceš podrobnejšie, daj si cez vyhľadať - paušálne výdavky, popísalo sa už tu o tom veľmi veľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.