Zavrieť

Porady

Absencia

Pekný deň všetkým prajem.
Mám problém z výpočtom odvodov na ZP. Zamestnanec mal celý mesiac absenciu. Myslela som, že zamestnávateľ má platiť, vychádzajúc z minimálnej mzdy, len minimálne odvody 810,-- a zamestnanec 324,--, ale program mi to ráta úplne inak.
Ako to má byť správne. Poradíte mi?

Ďakujem
Usporiadat
m.a.j.u.s m.a.j.u.s

m.a.j.u.s je offline (nepripojený) m.a.j.u.s

Prosím, vie mi niekto poradiť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

m.a.j.u.s Pozri príspevok
Prosím, vie mi niekto poradiť?
Prečo neskúsiš vyhľadať niečo v starších témach? Treba hľadať podľa kľúčových slov [SEARCH]absencia odvody[/SEARCH].
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

m.a.j.u.s Pozri príspevok
Pekný deň všetkým prajem.
Mám problém z výpočtom odvodov na ZP. Zamestnanec mal celý mesiac absenciu. Myslela som, že zamestnávateľ má platiť, vychádzajúc z minimálnej mzdy, len minimálne odvody 810,-- a zamestnanec 324,--, ale program mi to ráta úplne inak.
Ako to má byť správne. Poradíte mi?

Ďakujem
Podľa mňa je to správne. Minimálny VZ 8100,-, zamestnávateľ 10% = 810,-, zamestnanec 4% = 324,-.
Ako Ti to počíta program?
0 0
m.a.j.u.s m.a.j.u.s

m.a.j.u.s je offline (nepripojený) m.a.j.u.s

Ostatné termíny som pozerala, nič také som nenašla...
Program mi počíta za zamestnanca 124,- a zamestnávateľa 309,-. Zamestnanec v mesiaci neodrobil ani hodinu, ma 12 dni neospravedlnenej absencie a potom ukončenie PP.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
m.a.j.u.s Pozri príspevok
Ostatné termíny som pozerala, nič také som nenašla...
Program mi počíta za zamestnanca 124,- a zamestnávateľa 309,-. Zamestnanec v mesiaci neodrobil ani hodinu, ma 12 dni neospravedlnenej absencie a potom ukončenie PP.
AK ukončenie PP bolo v priebehu mesiaca, tak potom je samozrejme, že odvod počíta alikvotne ku dňu ukončenia.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

m.a.j.u.s Pozri príspevok
Ostatné termíny som pozerala, nič také som nenašla...
Program mi počíta za zamestnanca 124,- a zamestnávateľa 309,-. Zamestnanec v mesiaci neodrobil ani hodinu, ma 12 dni neospravedlnenej absencie a potom ukončenie PP.
Druhý krát zadaj prosím presne formulovanú otázku.
Minimálny VZ 8100,- platí na celý mesiac. Takže ak mal 12 dní absencie /nepíšeš dokonca ani či pracovných alebo kalednárnych / tak je samozrejmé, že odvod bude z nižšieho VZ, prislúchajúceho na počet pacovných dní, do kedy trval PP.
Podľa vypočítaných odvodov mi vychádza, že PP skončil 12.2.2008. VZ je potom 3086,- (8100/21*8). Odvody sú 309,- zamestnávateľ a 124,- zamestnanec.
Program je teda úplne v poriadku.
Naposledy upravil jankasm : 05.03.08 at 10:50
0 0
m.a.j.u.s m.a.j.u.s

m.a.j.u.s je offline (nepripojený) m.a.j.u.s

Ospravedlňujem sa za zamlčané fakty
Mal absenciu 12 kalendárnych dní.

Práveže som to už rátala alikvotne na pracovné dni a vôbec mi to nevyšlo. Skôr by som povedala, že program pracuje s kalendárnymi dňami, ale aj tam je odchýlka od mojich výpočtov.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jankasm Pozri príspevok
Druhý krát zadaj prosím presne formulovanú otázku.
Minimálny VZ 8100,- platí na celý mesiac. Takže ak mal 12 dní absencie /nepíšeš dokonca ani či pracovných alebo kalednárnych / tak je samozrejmé, že odvod bude z nižšieho VZ, prislúchajúceho na počet pacovných dní, do kedy trval PP.
Podľa vypočítaných odvodov mi vychádza, že PP skončil 12.2.2008. VZ je potom 3086,- (8100/21*8). Odvody sú 309,- zamestnávateľ a 124,- zamestnanec.
Program je teda úplne v poriadku.
m.a.j.u.s Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa za zamlčané fakty
Mal absenciu 12 kalendárnych dní.

Práveže som to už rátala alikvotne na pracovné dni a vôbec mi to nevyšlo. Skôr by som povedala, že program pracuje s kalendárnymi dňami, ale aj tam je odchýlka od mojich výpočtov.
Prečítala si si môj predchádzajúci príspevok? Máš tam presný výpočet, a presne to aj sedí do toho 12.2.2008.
0 0
m.a.j.u.s m.a.j.u.s

m.a.j.u.s je offline (nepripojený) m.a.j.u.s

Poslednú úpravu som nevidela.
Opäť som o niečo múdrejšia. Ďakujem
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Pracovníčka mala od 19. 1. 2008 až do konca marca absenciu. Zamestnávateľ za ňu odviedol poistné za zamestnanca celkom 775.- Sk. Teraz mala preplatok na ročnom zúčtovaní dane 1125.- Sk. Môžem jej z výplaty zraziť ZP a vyplatiť jej na výplatu len rozdiel 350.- Sk ? Ja mám akosi vyhasnuté palivo...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

abel Pozri príspevok
Pracovníčka mala od 19. 1. 2008 až do konca marca absenciu. Zamestnávateľ za ňu odviedol poistné za zamestnanca celkom 775.- Sk. Teraz mala preplatok na ročnom zúčtovaní dane 1125.- Sk. Môžem jej z výplaty zraziť ZP a vyplatiť jej na výplatu len rozdiel 350.- Sk ? Ja mám akosi vyhasnuté palivo...
Akú absenciu mala? Neospravedlnenú? Alebo to bolo neplatené voľno na zálade dohody? Ako ste sa dohodli?

Pokiaľ sa dáva neplatené voľno, Zvykne sa dopredu dohodnúť, že zamestnanec uhradí celé náklady na ZP, prípadne že uhradí len svoj podiel alebo neuhradí nič a pôjde to do nákladov firmy. Ak ste sa nedohodli nijako, nemala by si jej nič zraziť.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Mala neospravedlnenú absenciu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

abel Pozri príspevok
Mala neospravedlnenú absenciu.
A to ste jej to tak dlho tolerovali??

No tak je zraz minimálne jej časť poistného. Ak jej zrazíte aj tú firemnú časť, nemala by veľmi protestovať....

Najčistejšie riešenie je zavolať si ju a nechať si podpísať dohodu o zrážkach, kde uvediete, čoho sa zrážka bude týkať (poistné za neplatené voľno).
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Bolo to skomplikované tým, že nechcela robiť, tak plánovane ochorela, a po ukončení PN požiadala o ukončenie prac. pomeru. Firma ale nesúhlasila, až po skončení výpovednej doby a to z dôvodu, že bola na ňu poskytnutá dotácia z NÚP a museli za ňu nájsť vhodnú náhradu, inak by museli dotáciu vrátiť.
Takže firemná časť ZP ma veľmi netrápi, stačí že sa vrátia aspoň tie odvody za zamestnanca. Teda pochopila som to tak, že z toho preplatku dane si ich môžem vyrovnať...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

abel Pozri príspevok
Bolo to skomplikované tým, že nechcela robiť, tak plánovane ochorela, a po ukončení PN požiadala o ukončenie prac. pomeru. Firma ale nesúhlasila, až po skončení výpovednej doby a to z dôvodu, že bola na ňu poskytnutá dotácia z NÚP a museli za ňu nájsť vhodnú náhradu, inak by museli dotáciu vrátiť.
Takže firemná časť ZP ma veľmi netrápi, stačí že sa vrátia aspoň tie odvody za zamestnanca. Teda pochopila som to tak, že z toho preplatku dane si ich môžem vyrovnať...
Povedal by som, že firma má právo to od nej žiadať. Oficiálne jej to nasilu zobrať nemôžete, mala by vám to uhradiť dobrovoľne.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Dobré ráno. Máme takýto problém. Zamestnanec u nás pracuje 9 mesiacov. Počas skúšobnej doby bolo všetko v poriadku, po uplynutí skúšobnej doby sa to zmenilo a zamestnanec má zvyčajne pn, odrobí 2-3 dni, potom nepríde a zavolá, že si dáva dovolenku a potom ten istý kolotoč. Konateľ mu chce skončiť pracovný pomer. Toto sa nedá chápať ako porušenie prac. disciplíny ?
Lebo on chce zrušiť okamžite . Je častá neprítomnosť dôvod okamžitého skončenia PP ? Aké mám možnosti ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

petacuckova Pozri príspevok
Dobré ráno. Máme takýto problém. Zamestnanec u nás pracuje 9 mesiacov. Počas skúšobnej doby bolo všetko v poriadku, po uplynutí skúšobnej doby sa to zmenilo a zamestnanec má zvyčajne pn, odrobí 2-3 dni, potom nepríde a zavolá, že si dáva dovolenku a potom ten istý kolotoč. Konateľ mu chce skončiť pracovný pomer. Toto sa nedá chápať ako porušenie prac. disciplíny ?
Lebo on chce zrušiť okamžite . Je častá neprítomnosť dôvod okamžitého skončenia PP ? Aké mám možnosti ?
SAmotná neprítomnosť nie je dôvodom na okamžité skončenie. Treba povedať, aká je tá neprítomnosť - je to PN? OČR? Absencia? Dovolenka?

Píšeš, že má PN a dáva si DOVOLENKU.. Tak akú neprítomnosť má vedenú? Je na PN? Toľko dovolenky predsa nemá!

AK je často PN, to v žiadnom prípade nemôže byť dôvodom na výpoveď alebo okamžité skončenie. Jedine absencia by mohla byť dôvodom na skončenie PP.

Ak sa ho chcete zbaviť, tak jedine buď urobiť organizačnú zmenu, kde jeho miesto bude zrušené aspoň na 3 mesiace, alebo ak má neuspokojivé pracovné výsledky (nepodarky, nedodržiavanie plánu, noriem, veľa sťažností, ...) tak ho môžete upozorniť písomne na nedostatky a nakázať mu nápravu v nejakom období a zároveň ho upozorniť na možnosť výpovede. Ak nedôjde k náprave, môžete mu dať výpoveď pre neuspokojivé výsledky.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Ale v prípade výpovede by sme mu museli vyplatiť odstupné, však ? Aj v prípade neuspokojivých pracovných výsledkov ?
A čo sa týka tej dovolenky..., myslela som že strieda, raz je PN, príde jeden deň do práce, dá si dovolenku na ďalší a po dovolenke opäť donesie Pn..
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

petacuckova Pozri príspevok
Ale v prípade výpovede by sme mu museli vyplatiť odstupné, však ?
Záleží od toho, z akého dôvodu dávate výpoveď.

petacuckova Pozri príspevok
Aj v prípade neuspokojivých pracovných výsledkov ?
V tomto prípade nie.

petacuckova Pozri príspevok
A čo sa týka tej dovolenky..., myslela som že strieda, raz je PN, príde jeden deň do práce, dá si dovolenku na ďalší a po dovolenke opäť donesie Pn..
Dovolenku mu nemusíte dať, tá je na dohode z-ca so z-ľom. Ak stým z-ľ nesúhlasí, z-c nemôže čerpať dovolenku.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Potrebovala by som súrne poradiť presný postup pri neosprevedlnenej absencii zamestanca. Zamestnanec pracuje v zmenách a nenastúpil 3x do zmeny s tým, že dostáva absenciu a následne s ním bude skončený PP. Čo všetko je zamestnávateľ povinný v prípade absencie urobiť ?
1. Oznámiť na RLFO do SP absenciu. Vzhľadom k tomu, že pracuje na zmeny musím oznámiť každý deň zvlášť ? Napr.: Mal plánované zmeny na 21.,23.,25.06. Takže to je 6x RLFO ?
2. Absencia je prerušenie poistenia, takže ju nebudem uvádzať ani na ELDP ?
3. Poistné do SP za uvedené dni neplatí ZC ani ZĽ ? Takže jeho VZ bude iba za skutočne odpracované dni, t.j. 27 KD ? Žiadne poistné na SP nemusíme vymáhať od ZC ?
4. VZ na ZP bude mať vyšší ako je min. VZ, takže ZC aj ZĽ zaplatí iba za skutočne odpracované dní, t.j. za 18 PD ? To znamená, že ZC nám ako ZĽ nebude musieť zaplatiť žiadne poistné za absenciu ?
5. Za každý deň absencie sa mu bude krátiť dovolenka o 1 deň.
Prosím Vás, o kontrolu, či je všetko O.K. nakoľko je to moja pravá absencia, tak sa obávam, aby som to urobila správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať