Zavrieť

Porady

stravne listky

Zdravim vsetkych poradakov a zaroven Vas chcem poprosit o radu ohladom stravnych listkov a odpocet zo mzdy - stravne listky sa zamestnancom davaju mesiac dopredu t.j., marec 2008 ma 19 pracovnych dni, z toho sa odpocita dovolenka, PN a pod. za mesiac februar a zamestnavatel hradi 55% z ceny gastrolistka, co pri hodnote 90 Sk listka predstavuje pre zamestnanca zrazku cca 769,50 Sk a zamestnavatel hradi 1045 Sk ak by som to pocitala pri 19 pracovnych dni a malo by to byt odpocitane a vykazane na vyplatnej paske za mesiac februar, alebo sa odpocita a vykaze na vyplatnu pasku zamestnancovi cca 850,50 Sk nakolko februar ma 21 pracovnych dni? ako to je spravne? dufam, ze sa to da pochopit, bo ked si to teraz citam a kontrolujem, tak tomu uz ani ja nechapem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Zbytočne komplikuješ .
    Zo mzdy za mesiac február sa zrazí presne toľko korún, koľko má zamestnanec zaplatiť za odobraté lístky na mesiac marec. (Mimochodom môže za tie gastrolístky platiť v pokladni v hotovosti, a vtedy už tento problém nemáš .)

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Podľa mňa by sa to zbytočne naťahovalo. Takto objednám lístky na marec podľa neodpracovaných dní vo februári a hneď ich aj zrazím. Tie lístky už v momente výplatného termínu zamestnanec má prevzaté.

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    Dobryden, ja mam v tejto suvislosti tiez otazocku. Tych 55%, ktore hradi zametnavatel zamestnancovi ich pri vypocte mzdy prirata k zakladnej mzde? Z tejto zvysenej mzdy sa platia aj odvody alebo len z toho zakladu?
    Dakujem.

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    bsbs Pozri príspevok
    Dobryden, ja mam v tejto suvislosti tiez otazocku. Tych 55%, ktore hradi zametnavatel zamestnancovi ich pri vypocte mzdy prirata k zakladnej mzde? Z tejto zvysenej mzdy sa platia aj odvody alebo len z toho zakladu?
    Dakujem.

    Príspevok zamestnávateľa na stravovanie vo výške 55% zo sumy stravného podľa platnej sadzby sa pre účely zistenia odvodovej povinnosti neprirátava k základnej mzde.
    Pre upresnenie je to daňový výdavok zamestnávateľa podľa §19 ods.4 a podľa §5 ods.7 písm.b) je to príjem zamestnanca oslobodený od dane.

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    Totizto, mám pred sebou vyplatne pasky, ktore uctovala nemenovana firma, ktora financny prispevok na stravne (tych 55%) pripocitala k zakl. mzde. Z takto ziskaneho zakladu odviedla odvody do zdrav. poistenia, pricom do soc. poist. odviedla zo zakladu znizeneho o uvedeny prispevok. Podla mna to spravne nie je. Mam pravdu? Dakujem

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    Áno je to tak, lebo som prevzal učt. doklady za firmu, ktorá spracovávala účtovníctvo za 1/2008, teda aj mzdy. Aby som mohol v apríli vytlačiť 1/4 prehľad a urobiť ucelenú agendu od začiatku roka 2008, musel som nahádzať do PC aj mzdy za 1/08.
    Takže, aby to bolo správne urobené, musím to prerobiť a vystaviť opravné výkazy a odvody krátiť v ďalšom mesiaci, pretože pridaním príspevku 55% na stravné sa základ zvýšil.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    bsbs Pozri príspevok
    Dobryden, ja mam v tejto suvislosti tiez otazocku. Tych 55%, ktore hradi zametnavatel zamestnancovi ich pri vypocte mzdy prirata k zakladnej mzde? Z tejto zvysenej mzdy sa platia aj odvody alebo len z toho zakladu?
    Dakujem.
    bsbs Pozri príspevok
    Totizto, mám pred sebou vyplatne pasky, ktore uctovala nemenovana firma, ktora financny prispevok na stravne (tych 55%) pripocitala k zakl. mzde. Z takto ziskaneho zakladu odviedla odvody do zdrav. poistenia, pricom do soc. poist. odviedla zo zakladu znizeneho o uvedeny prispevok. Podla mna to spravne nie je. Mam pravdu? Dakujem
    Táto téma je o stravných lístkoch ! Ak v tejto súvislosti hovoríme o 55%-tách, tak každému príde na myseľ, že je reč o príspevku zamestnávateľa na stravný lístok ! Preto boli odpovede v tom zmysle, že tento príspevok sa nezdaňuje u zamestnanca.

    Lenže v tvojom prípade pravdepodobne ide o finančný príspevok, teda príjem zamestnanca namiesto poskytnutia stravného lístka. A takýto príjem sa zdaňuje.
    Tak prosím, upresni ako to vlastne je.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.