Zavrieť

Porady

kombinacia danovych a pusalnych vydavkov

Som zivnostnik, obcas mam prijem podla par. 6 ods.2 pismeno a). (autorsky zakon), a mam aj prijem z prenajmu bytu.
Otazka: mozem si u prijmu zo zivnosti a u prijmu z prenajmu uplatnovat danove vydavky a u prijmu podla par 6 odst 2 pismeno a) uplatnovat vydavky vo vyske 25 % (par 6. odst 10). ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    Podrobnosti hľadaj v poradách, je tam toho viac k tomuto problému.
    Stručne povedané za 2004 musí byť na všetko buď 25% alebo na všetko preukázateľné výdavky ak nie si platca DPH. Ak si platca tak výdavkyx musia byť preukázateľné.

    Vlado22 je offline (nepripojený) Vlado22

    Vlado22
    ... a v roku 2005 to moze byt aj inak ? Lebo ten odst 10 par 6 je znacne nejasny a len tak dookola z toho vyplyve ze bud 25 % alebo danove vydavky
    Nie som platca DPH.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    V roku 2005 môžeš uplatniť kombinované výdavky . T.j. živnosť preukázateľné výdavky a prenájom paušálne výdavky .

    Vlado22 je offline (nepripojený) Vlado22

    Vlado22
    Zita5 a Jessica dakujem Vam za odpovede.
    A bude sa dat v roku 2005 kombinovat na zivnost danove naklady a na prijmy z autorskej odmeny (odst 2 pisneno a) pousalne 25 % vydavky

    Pisica je offline (nepripojený) Pisica

    Pisica
    mozem uplatnit skutocne vydavky pri prijmoch z podnikania vykonavaneho podla os.predpisov a sucasne pausalne vydavky vo vyske 40 % pre prijmoch znalcov a tlmocnikov za cinnost podla osobitneho predpisu. Dakujem za odpoved

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Pisica Pozri príspevok
    mozem uplatnit skutocne vydavky pri prijmoch z podnikania vykonavaneho podla os.predpisov a sucasne pausalne vydavky vo vyske 40 % pre prijmoch znalcov a tlmocnikov za cinnost podla osobitneho predpisu. Dakujem za odpoved
    Obidve činnosti sú § 6 takže treba uplatniť buď paušál na všetky tieto príjmy alebo skutočne preukázateľné výdavky na všetky príjmy. Kombináciu výdavkov nie.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nemôžeš, kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov pri príjmoch z § 6 ods.1 a 2 nie je možná.

    Pozri, kde sú zaradené Tvoje príjmy:
    § 6
    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
    (1) Príjmami z podnikania sú
    a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
    b) príjmy zo živnosti, 25)
    c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
    d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a8.


    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
    b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
    c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
    d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou

    Pisica je offline (nepripojený) Pisica

    Pisica
    dakujem Vam velmi pekne, presne to iste som si myslela. Len neviem ako to zoberie majitel.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Pisica Pozri príspevok
    dakujem Vam velmi pekne, presne to iste som si myslela. Len neviem ako to zoberie majitel.
    Zoberie to tak ako mu káže zákon

    Pisica je offline (nepripojený) Pisica

    Pisica
    Hihi, dakujem konecne som sa v tomto mesiaci usmiala. Skoncilo to tak ze danovy poradca dotycnej osobe poradil ze toto nie je v zakone zakazane a tak si moze skombinovat vydavky. A ja kedze asi som v poslednej dobe vela vymyslala som prisla o pracu. To bol rachot ked mi ten balvan spadol zo srdca.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.