Zavrieť

Porady

materská - návrat do práce

Dobrý deň,
potrebujem poradiť ako postupovať so ženou, ktorá bola tri roky na materskej (rodičovskej) dovolenke a teraz sa chce vrátiť do práce. Pracovala na vrátnici, lenže to miesto je už tri roky obsadené na dobu neurčitú. Má ekonomickú školu ale v ekonomike alebo administratíve nemáme voľné miesto. Môžem jej ponúknuť prácu v dielni? Alebo môžem jej dať výpoveď? Alebo aké mám možnosti? V prípade výpovede má nárok na odstupné? Prosím poraďte mi lebo s týmto som sa ešte nestretla a neviem čo mám robiť. Prípadne kde nájdem nejaké zákonné usmernenia.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    petkasla Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    potrebujem poradiť ako postupovať so ženou, ktorá bola tri roky na materskej (rodičovskej) dovolenke a teraz sa chce vrátiť do práce. Pracovala na vrátnici, lenže to miesto je už tri roky obsadené na dobu neurčitú. Má ekonomickú školu ale v ekonomike alebo administratíve nemáme voľné miesto. Môžem jej ponúknuť prácu v dielni? Alebo môžem jej dať výpoveď? Alebo aké mám možnosti? V prípade výpovede má nárok na odstupné? Prosím poraďte mi lebo s týmto som sa ešte nestretla a neviem čo mám robiť. Prípadne kde nájdem nejaké zákonné usmernenia.
    Ďakujem.
    Ak pre ňu nemáte vhodnú prácu s ktorou by súhlasila,kedže ste na jej miesto prijali zamestnanca na dobu neurčitú, čo bola chyba, ak jej dáte výpoveď s organiz. dôvodov bude mať nárok na odstupné.

    pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

    pravnicka
    Máte právo jej ponuknúť inú vhodnú prácu i na dieľni.
    Zakonník práce:
    Výpoved daná zamestnávateľom:
    § 63 odsek 2b
    ) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho
    vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol
    v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu
    práce.

    Viem, že zamestnávateľ je povinný držať pracovné miesto najdlhšie pol roka od nastupení zamestnankyne na materskú dovolenku.

    Zamestnankýňa, ak jej dáte výpoved z dôvodu odmietnutia iného pracovného miesta má nárok na odstupné.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Súhlasím sTweety a čiastočne s právničkou.
    Na pôvodné prac. miesto sa môže vrátiť len po skončení MD (ktorá trvá 28 alebo 37týždnov) a zamestnávatel je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko (§157 ZP). Ak sa ale chce vrátiť až po ukončení RD a zamestnávatel pre nu nemá vhodné miesto ani na kratší prac.čas alebo ak nie je ochotná prejsť na iné vhodné miesto, tak máte dve možnosti:
    Bud sa s nou dohodnete a podpíšete dohodu o ukončení PP z dôvodu nadbytočnosti a napr. odmietnutia ponúkaného miesta (§60).
    Ak s dohodou nebude súhlasiť, môžete jej dať výpoved z nadbytočnosti podla §63 ods.1b), nakolko podla § 63 ods.2 :
    -bud podla písm.a) nemáte možnosť ju dalej zamestnávať ani na kratší pr.čas
    -alebo podla písm.b) nie je ochotná prejsť na inú pre nu vhodnú prácu.

    V oboch prípadoch (v dohode ak bude uvedený ako dôvod ukončenia PP organizač.príčiny) má nárok na odstupné podla dlžky trvania PP (§ 76 ods.1 ZP, ak trval PP najmenej 5rokov tak 3mesačné, ak menej 2-mesačné).
    V prípade výpovede jej od prvého dna nasledujúceho mesiaca po mesiaci doručenia výpovede začína plynuť výpovedná lehota (§ 62 ods.2). A to bud trojmesačná, ak odpracovala (RD sa do tohto obdobia predpokladám neráta) najmenej 5rokov, inak dvojmesačná (§ 62 ods.1, samozrejme, ked v PZ nemáte dohodnutú inú výp.lehotu).

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    brčko Pozri príspevok
    Súhlasím sTweety a čiastočne s právničkou.
    Na pôvodné prac. miesto sa môže vrátiť len po skončení MD (ktorá trvá 28 alebo 37týždnov) a zamestnávatel je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko (§157 ZP). Ak sa ale chce vrátiť až po ukončení RD a zamestnávatel pre nu nemá vhodné miesto ani na kratší prac.čas alebo ak nie je ochotná prejsť na iné vhodné miesto, tak máte dve možnosti:
    Bud sa s nou dohodnete a podpíšete dohodu o ukončení PP z dôvodu nadbytočnosti a napr. odmietnutia ponúkaného miesta (§60).
    Ak s dohodou nebude súhlasiť, môžete jej dať výpoved z nadbytočnosti podla §63 ods.1b), nakolko podla § 63 ods.2 :
    -bud podla písm.a) nemáte možnosť ju dalej zamestnávať ani na kratší pr.čas
    -alebo podla písm.b) nie je ochotná prejsť na inú pre nu vhodnú prácu.

    V oboch prípadoch (v dohode ak bude uvedený ako dôvod ukončenia PP organizač.príčiny) má nárok na odstupné podla dlžky trvania PP (§ 76 ods.1 ZP, ak trval PP najmenej 5rokov tak 3mesačné, ak menej 2-mesačné).
    V prípade výpovede jej navyše od prvého dna nasledujúceho mesiaca po mesiaci doručenia výpovede začína plynuť výpovedná lehota (§ 62 ods.2). A to bud trojmesačná, ak odpracovala (RD sa do tohto obdobia predpokladám neráta) najmenej 5rokov, inak dvojmesačná (§ 62 ods.1, samozrejme, ked v PZ nemáte dohodnutú inú výp.lehotu).
    V prípade výpovede z org.dôvodov má nárok na odstupné a súčasne aj na výpovednú dobu.


    waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

    waitinka7
    brčko Pozri príspevok
    Súhlasím sTweety a čiastočne s právničkou.
    Na pôvodné prac. miesto sa môže vrátiť len po skončení MD (ktorá trvá 28 alebo 37týždnov) a zamestnávatel je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko (§157 ZP). Ak sa ale chce vrátiť až po ukončení RD a zamestnávatel pre nu nemá vhodné miesto ani na kratší prac.čas alebo ak nie je ochotná prejsť na iné vhodné miesto, tak máte dve možnosti:
    Bud sa s nou dohodnete a podpíšete dohodu o ukončení PP z dôvodu nadbytočnosti a napr. odmietnutia ponúkaného miesta (§60).
    Ak s dohodou nebude súhlasiť, môžete jej dať výpoved z nadbytočnosti podla §63 ods.1b), nakolko podla § 63 ods.2 :
    -bud podla písm.a) nemáte možnosť ju dalej zamestnávať ani na kratší pr.čas
    -alebo podla písm.b) nie je ochotná prejsť na inú pre nu vhodnú prácu.

    V oboch prípadoch (v dohode ak bude uvedený ako dôvod ukončenia PP organizač.príčiny) má nárok na odstupné podla dlžky trvania PP (§ 76 ods.1 ZP, ak trval PP najmenej 5rokov tak 3mesačné, ak menej 2-mesačné).
    V prípade výpovede jej od prvého dna nasledujúceho mesiaca po mesiaci doručenia výpovede začína plynuť výpovedná lehota (§ 62 ods.2). A to bud trojmesačná, ak odpracovala (RD sa do tohto obdobia predpokladám neráta) najmenej 5rokov, inak dvojmesačná (§ 62 ods.1, samozrejme, ked v PZ nemáte dohodnutú inú výp.lehotu).

    Ja teraz tomu nerozumiem, lebo v zákonníku práce § 157 sa hovorí, že ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky (čo je až 3 roky), tak je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko...Môžte mi to prosím objasniť?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    waitinka7 Pozri príspevok
    Ja teraz tomu nerozumiem, lebo v zákonníku práce § 157 sa hovorí, že ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky (čo je až 3 roky), tak je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko...Môžte mi to prosím objasniť?
    ako píše endrju, podla odkazu na ZP § 166 ods.1 je to prípad, ak namiesto ženy ide na materskú dovolenku muž. U neho sa tento čas nevolá "materská dovolenka" ale "rodičovská dovolenka" a trvá 28 (resp.37) týždnov .

    waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

    waitinka7
    Ešte by som sa chcela opýtať, že čo dostáva žena, ktorá tesne pred nástupom na MD neodpracovala tých 270 dní. Akú dávku dostáva a v akej výške, keď podľa zákona nemá nárok na materskú?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    waitinka7 Pozri príspevok
    Ešte by som sa chcela opýtať, že čo dostáva žena, ktorá tesne pred nástupom na MD neodpracovala tých 270 dní. Akú dávku dostáva a v akej výške, keď podľa zákona nemá nárok na materskú?
    Bude dostávať rodičovský príspevok, momentálne vo výške 4560,- a myslím, že až odo dňa narodenia dieťaťa.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    waitinka7 Pozri príspevok
    Ešte by som sa chcela opýtať, že čo dostáva žena, ktorá tesne pred nástupom na MD neodpracovala tých 270 dní. Akú dávku dostáva a v akej výške, keď podľa zákona nemá nárok na materskú?
    Rodičovský príspevok, 4560.-. .

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    waitinka7 Pozri príspevok
    Ešte by som sa chcela opýtať, že čo dostáva žena, ktorá tesne pred nástupom na MD neodpracovala tých 270 dní. Akú dávku dostáva a v akej výške, keď podľa zákona nemá nárok na materskú?
    Čo znamená "tesne pred nástupom na MD neodpracovala 270dní"???
    Ak máš napr. termín pôrodu 1.5.08, na MD nastupuješ 6týždnov predtým, cca 20.3.08, tých 270dní sa ráta v období "posledných dvoch rokov pred pôrodom". Takže sa to sleduje v období od 1.5.06 do 30.4.08, nie do 19.3.08! (resp. v prípade, že to vychádza tak natesno, tak sa bude sledovať dátum skutočného pôrodu, nie predpokladaného). Preto ak máš v den nástupu na MD napr. len 250dní, tvoj PP trvá nadalej a dieťa sa narodí najskôr na 21den MD, tak podmienku 270dní by si mala stihnúť (treba ale znovu zrátať dni NP v období dvoch rokov pred skutočným pôrodom, lebo sa posunie aj začiatok obdobia!) a nárok na materskú by si mala mať.
    Dúfam, že je to tvoj prípad.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.