Zavrieť

Porady

VZ pre odvody pri minimálnej mzde

Pracovník odmeňovaný hod. mzdou zaradený do 1.stupňa náročnosti práce = 46,60 Sk/hod.
V mesiaci 2/08 odpracoval 168hod.
Mzda 168 x 46,60=7829 Sk.
Má sa pracovníkovi doplatiť 271 Sk do minimálnej mzdy.
Aký bude jeho VZ pre SP a ZP ?
Mne program doplatok nevypočítal a VZ mi vypočítal pre SP=8100
a pre ZP = 7829.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

    Lucka V
    Pre Ludulu:
    tak daj zamestnancovi prémie 300 Sk, a máš to. tým sa ti zvýši minimálna mzda a nevznikne ti doplatok do minimálnej mzdy. Sociálna poisťovňa to pri kontrole neznáša. Minimálny doplatok ti vzniká vtedy ak zamestnancovi vyplácaš v kuse minimálnu mzdu. Ak by si mu dala hrubé 10.000 Sk tak sa ti to nemôže stať, že budeš mať doplatok do minimálnej mzdy. Jedinou fintou ako nemať doplatky /ak chceš dávať stále minimálnu mzdu/ je dávať prémie aj keď len 50 Sk, tak aby bol VZ 8.100 minim. mzda platnej legislatívy.

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    Lucka V Pozri príspevok
    Pre Ludulu:
    tak daj zamestnancovi prémie 300 Sk, a máš to. tým sa ti zvýši minimálna mzda a nevznikne ti doplatok do minimálnej mzdy. Sociálna poisťovňa to pri kontrole neznáša. Minimálny doplatok ti vzniká vtedy ak zamestnancovi vyplácaš v kuse minimálnu mzdu. Ak by si mu dala hrubé 10.000 Sk tak sa ti to nemôže stať, že budeš mať doplatok do minimálnej mzdy. Jedinou fintou ako nemať doplatky /ak chceš dávať stále minimálnu mzdu/ je dávať prémie aj keď len 50 Sk, tak aby bol VZ 8.100 minim. mzda platnej legislatívy.
    A keď mu ten doplatok do minimálnej mzdy 271 Sk dam urobím zle, alebo to môže byť.

    Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

    Lucka V
    Myslím si, že doplatkom nič nepokazíš.
    Tým by som si až taká istá nebola. My sme teraz mali kontrolu, a mali k tomu poznámky, pretože ten doplatok vypláca sociálna poisťovňa. A keď máš raz mať minimálnu mzdu, tak nieje čo riešiť. Sociálna poisť. nie je povinná ti doplácať.
    Ešte ak ten doplatok prezlečieš do "kabáta" s názvom "odmeny", tak to určite bude v najsamlepšom poriadku a nijaká kontrola nebude môcť "vŕtať" do toho výpočtu. [/quote]
    S týmto súhlasím, radšej daj odmeny, alebo ako som ti napísala vyššie "prémie" to je jedno.

    Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

    Lucka V
    P.S.
    Privítal by som v budúcnosti menej "kanárikovú" úpravu citátov príspevkov, ku ktorým sa chceš vyjadriť. Tvoje vyjadrenie sa tým stalo prudko nečitateľné. Ďakujem za porozumenie. [/quote]

    Prepáč za tú kanarikovú úpravu citátov, ale odkukala som to od Vás. /Nevedela som že je to zakázané!/
    A to poistné takže ešte raz:
    vyjde ti odvod zamestnávateľa do SP 10.000,- /priklad/
    odvod zamestnanca do SP 2.000,-
    doplatok do VZ 275,-
    aspoň takto to uvádza Kros v mzdách. A pri kontrole zo Soc. poisťovne nás upozornili že to tam nemáme mať. Ak má byť raz VZ nanižšia suma 8.100,- tak tam nemá byť 7.654,- /cca/. Píšem zle? A to prečo to tam nechcú mať tak si zavolám do soc. poisťovne a keď budem mať odpoveď tak ti to určite dám vedieť, len musíš vydržať lebo momentálne som na PN. Buď štastný a veselý.Pekný večer

    Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

    Lucka V
    Fíha ďakujem za poučenie, určite sa tej kultúry budem držať. /myslím v dobrom. Máš pravdu že niekedy veľa škodí. A tých Vás som myslela viacerých ne teba. Si si to zle vysvetlil. Aj ten kros sa ťažko vysvetľuje isto nerobíš výplaty v krose, lebo keď dám 5 ZAMESTNANCOM len minimálnu mzdu, tak potom keď vytlačím odvod do poisťovní tak tam okrem odvodu zamestnávateľa, zamestnanca sa objaví aj doplatok. A to sa nepáčilo soc. poist. Tak to teraz riešim tak, že dám prémie do min. mzdy a ten doplatok sa mi už neobjavuje. Kus som aj študovala a naozaj máš pravdu, že ten doplatok ide od zamestnávateľa. No čo mýliť sa je ľudské. Na to ste tu starší poraďáci, aby ste nám poradili, vyvrátili naše otázky a odpovede. Tak veľa strpenia s nováčikmi. Pekný večer.

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    endrju Pozri príspevok
    Myslím si, že doplatkom nič nepokazíš. Ešte ak ten doplatok prezlečieš do "kabáta" s názvom "odmeny", tak to určite bude v najsamlepšom poriadku a nijaká kontrola nebude môcť "vŕtať" do toho výpočtu.
    Endrju ďakujem za odpoveď.

    Keď si mi napísal že doplatkom nič nepokazím tak som sa rozhodla po viacerom prečítaní § 120 kde sa píše:
    Ak mzda zamestnaca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku,
    že ked mi vyšla za 2/07 mzda 7829 Sk, tak na základe
    §120 mu jednoducho tých 271 Sk dam ako doplatok do MM.
    Minimálnu mzdu bude mať ako ma mať a hotovo. Prémiami sa nechcem zaoberať, nakoľko neviem čo nato moji šefovia.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ludula Pozri príspevok
    Pracovník odmeňovaný hod. mzdou zaradený do 1.stupňa náročnosti práce = 46,60 Sk/hod.
    V mesiaci 2/08 odpracoval 168hod.
    Mzda 168 x 46,60=7829 Sk.
    Má sa pracovníkovi doplatiť 271 Sk do minimálnej mzdy.
    Aký bude jeho VZ pre SP a ZP ?
    Mne program doplatok nevypočítal a VZ mi vypočítal pre SP=8100
    a pre ZP = 7829.
    Tak podľa mňa je to úplne v poriadku. Nič netreba riešiť. Minimálnu mzdu mná splnenú (46,60x168=7829), minimum pre SP je 8100, minimum pre ZP má 7829.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ludula Pozri príspevok
    Endrju ďakujem za odpoveď.

    Keď si mi napísal že doplatkom nič nepokazím tak som sa rozhodla po viacerom prečítaní § 120 kde sa píše:
    Ak mzda zamestnaca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku,
    že ked mi vyšla za 2/07 mzda 7829 Sk, tak na základe
    §120 mu jednoducho tých 271 Sk dam ako doplatok do MM.
    Minimálnu mzdu bude mať ako ma mať a hotovo. Prémiami sa nechcem zaoberať, nakoľko neviem čo nato moji šefovia.
    Minimálna mzda hodinovo odmeňovaného je 46,60 Sk/hod, nie 8100/mesiac. Pri odrobení 168 hod dostane 7829 Sk a minimálnu mzdu aj minimálny mzdový naŕok ma tým splnený.

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Minimálna mzda hodinovo odmeňovaného je 46,60 Sk/hod, nie 8100/mesiac. Pri odrobení 168 hod dostane 7829 Sk a minimálnu mzdu aj minimálny mzdový naŕok ma tým splnený.
    Veď to je práve to čo stále nechápem.
    Kedy potom môže zamestnanec odmeňovaný hod. mzdou podľa § 120 nedosiahnut v kal. mesiaci v prepočte na odprac. hodinu sumu min. mzdového nároku? Veď vždy mu musím dať na hod. min. mzdový nárok.
    Naposledy upravil Ludula : 07.03.08 at 10:47

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ludula Pozri príspevok
    Veď to je práve to čo stále nechápem.
    Kedy potom môže zamestnanec odmeňovaný hod. mzdou podľa § 120 nedosiahnut v kal. mesiaci v prepočte na odprac. hodinu sumu min. mzdového nároku? Veď vždy mu musím dať na hod. min. mzdový nárok.
    Ak má napr. vyšši stupeň náročnosti práce, alebo časť práce odrobí v úkole, alebo má v pracovnej zmluve určenú mzdu ako napr 40 Sk/ hod + prémie v závislosti od výkonu a pod.

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Tak podľa mňa je to úplne v poriadku. Nič netreba riešiť. Minimálnu mzdu mná splnenú (46,60x168=7829), minimum pre SP je 8100, minimum pre ZP má 7829.
    A ako to je s pracovníkom zaradeným napr. do 2.stupňa náročnosti práce s minim.hod.mzdou 55,90 SK/hod.
    V mesiaci 2/08 odpr. 168 hod. x 55,90 = 9391 Sk.
    Min. mzdu pre 2. stupeň ma splnenú.
    VZ pre ZP bude 9391 Sk.
    VZ pre SP bude 9391 Sk, alebo 9720 Sk(min.mes.mzda pre 2.stupeň) ?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Minimum pre SP nie je viazané na stupeň náročnosti práce. Minimum je platná minimálna mesačná mzda, čo je 8100 Sk. T.j. VZ pre SP bude 9391 Sk.

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Minimum pre SP nie je viazané na stupeň náročnosti práce. Minimum je platná minimálna mesačná mzda, čo je 8100 Sk. T.j. VZ pre SP bude 9391 Sk.
    Myslela som si, že to tak je, mzdy mi aj tak vypočítalo,ale stále som si nebola
    istá či je to správny výpočet.

    Veľká vďaka za odpovede.
    Ludula

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.