Zavrieť

Porady

vypoved zamestnavatelom - ako zvolit dobry dovod

Ahojte,

rada by som sa tymto poradila ohladne vypovede zo strany zamestnavatela.
Chcem dat vypoved zamestnancovi, toto je moj prvy pripad vypovede, vzdy som to zatial riesila dohodou.
Ako som si preskumala vsetky info, nie je to take lahke. Preto sa xcem poradit, ako najlepsie vyberiem vhodny dovod pre vypoved.
Ide o zamestnanca, ktory u nas pracuje tri roky a napriek ocakavaniu, sa jeho kvalita prace nezhoduje s nasimi ocakavaniami. jeho nasadenie klesa a uprimne, na co siahne, to pokazi. Nedali sme mu nijake pisomne upozornenia ani neporusil nijak prac. disciplinu cize z disciplinarnych ani dovodov spocivajucich v osobe zamestnanca mu dat vypoved nemozem.
Mozem mu dat vypoved z organizacnych dovodov? Jeho miesto nebude nikym novym obsadene, takze by to slo mu dat vypoved z nadbytocnosti? Jeho praca bude rozdelena medzi jeho kolegov.

prosim, poradte mi, aky je najlepsi dovod pre vypoved v takomto pripade aby to bolo v sulade so ZP. Dohoda nie je mozna, kedze ide o tzv. "spekulanta" a sam asi neodide.

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    javorkovaj Pozri príspevok
    Ahojte,

    rada by som sa tymto poradila ohladne vypovede zo strany zamestnavatela.
    Chcem dat vypoved zamestnancovi, toto je moj prvy pripad vypovede, vzdy som to zatial riesila dohodou.
    Ako som si preskumala vsetky info, nie je to take lahke. Preto sa xcem poradit, ako najlepsie vyberiem vhodny dovod pre vypoved.
    Ide o zamestnanca, ktory u nas pracuje tri roky a napriek ocakavaniu, sa jeho kvalita prace nezhoduje s nasimi ocakavaniami. jeho nasadenie klesa a uprimne, na co siahne, to pokazi. Nedali sme mu nijake pisomne upozornenia ani neporusil nijak prac. disciplinu cize z disciplinarnych ani dovodov spocivajucich v osobe zamestnanca mu dat vypoved nemozem.
    Mozem mu dat vypoved z organizacnych dovodov? Jeho miesto nebude nikym novym obsadene, takze by to slo mu dat vypoved z nadbytocnosti? Jeho praca bude rozdelena medzi jeho kolegov.

    prosim, poradte mi, aky je najlepsi dovod pre vypoved v takomto pripade aby to bolo v sulade so ZP. Dohoda nie je mozna, kedze ide o tzv. "spekulanta" a sam asi neodide.

    dakujem
    Takže nevidím problém. Pokiaľ jeho pracovné miesto rušíte, a jeho práca bude rozdelená medzi kolegov, tak kľudne môžete dať výpoveď z organizačných dôvodov, z nadbytočnosti.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Ja len dodám,že pri výpovedi podľa § 63 ods (1) b),nezabudnúť vyplatiť aj odstupné - § 76 (1) ZP.

    javorkovaj je offline (nepripojený) javorkovaj

    javorkovaj
    najprv sa vam xcem podakovat za pomoc. to odstupne mi je jasne, to nie je problem.
    povodne som uvazovala o tomto dovode, §63 (1) b, ale zmiatlo ma to, ze doslova je tam napisane "zamestnanec sa stane nadbytocny vzhladom na pisomne rozhodnutie zamestnavatela ....". to som si nebola ista, ci tam este pred tou vypovedou treba urobit nejake pisomne prehlasenie alebo rozhodnutie zamestnavatela o organizacnych zmenach alebo o zruseni prac. miesta alebo nieco take. Lebo nebude ich viac, nejde o organizacne zmeny zeby sme davali vypoved viacerym.

    tak este raz dakujem.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Napíšeš rozhodnutie organizácie o zrušení pracovného miesta z dôvodu zefektívnenia výroby tým, že pracovné činnosti rozdelíte medzi ostatných zamestnancom z dôvodu lepšieho využitia pracovného času.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Danila Pozri príspevok
    Napíšeš rozhodnutie organizácie o zrušení pracovného miesta z dôvodu zefektívnenia výroby tým, že pracovné činnosti rozdelíte medzi ostatných zamestnancom z dôvodu lepšieho využitia pracovného času.
    Ja som do takéhoto rozhodnutia ešte zvykla pripísať, že "....momentálne nemáme pre Vás ani inú vhodnú pracovnú pozíciu,ktorú by sme Vám mohli namiesto toho ponúknuť........." alebo niečo podobné.

    javorkovaj je offline (nepripojený) javorkovaj

    javorkovaj
    dakujem este raz, vsetky vase rady mi bodli. aj to rozhodnutie som uz napisala, aby som mala radsej vsetko. dik este raz

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť: Prišiel za mnou dnes vedúci jedného oddelenia u nás a povedal že má podozrenie na jedného zamestnanca (zrejme si je istý) že jeho práca nieje v súlade s jeho požiadavkami. Upozornil ho ústne vraj niekoľkokrát čo sa mu nepáči. A chcel odo mňa vedieť či ho môžeme prepustiť, samozrejme v súlade so Zákonníkom práce. Pozrela som paragrafy a konkrétne 63 - ods.1 písm.d. 4 alebo e. a ešte som si pozrela §68 písm.b.Neviem konkrétne čo ten zamestnanec urobil.Aké máme možnosti: dať mu písomné upozornenie a keď nenapraví chyby do pol roka tak ho môžeme prepustiť.Ale on to hovoril v tom zmysle že už je rozhodnutý ho prepustiť a chcel vedieť naše možnosti. Poradíte niekto?Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    SILVIA54 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť: Prišiel za mnou dnes vedúci jedného oddelenia u nás a povedal že má podozrenie na jedného zamestnanca (zrejme si je istý) že jeho práca nieje v súlade s jeho požiadavkami. Upozornil ho ústne vraj niekoľkokrát čo sa mu nepáči. A chcel odo mňa vedieť či ho môžeme prepustiť, samozrejme v súlade so Zákonníkom práce. Pozrela som paragrafy a konkrétne 63 - ods.1 písm.d. 4 alebo e. a ešte som si pozrela §68 písm.b.Neviem konkrétne čo ten zamestnanec urobil.Aké máme možnosti: dať mu písomné upozornenie a keď nenapraví chyby do pol roka tak ho môžeme prepustiť.Ale on to hovoril v tom zmysle že už je rozhodnutý ho prepustiť a chcel vedieť naše možnosti. Poradíte niekto?Ďakujem
    No, to upozornenie musí byť, tak či tak. Ak aj napriek tomu sa jeho prac. disc. nezlepší, až potom môže nasledovať výpoveď.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    SILVIA54 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť: Prišiel za mnou dnes vedúci jedného oddelenia u nás a povedal že má podozrenie na jedného zamestnanca (zrejme si je istý) že jeho práca nieje v súlade s jeho požiadavkami. Upozornil ho ústne vraj niekoľkokrát čo sa mu nepáči. A chcel odo mňa vedieť či ho môžeme prepustiť, samozrejme v súlade so Zákonníkom práce. Pozrela som paragrafy a konkrétne 63 - ods.1 písm.d. 4 alebo e. a ešte som si pozrela §68 písm.b.Neviem konkrétne čo ten zamestnanec urobil.Aké máme možnosti: dať mu písomné upozornenie a keď nenapraví chyby do pol roka tak ho môžeme prepustiť.Ale on to hovoril v tom zmysle že už je rozhodnutý ho prepustiť a chcel vedieť naše možnosti. Poradíte niekto?Ďakujem
    Najprv mu musíte písomne vytknúť chyby, upozorniť ho na možnosť prepustenia a dať mu primeraný časový priestor na nápravu. Ak atak neurobí, potom môžete prepustiť. Ten vedúci si výpoveď asi predstavuje jak Hurvínek válku - príde a dá výpoveď.

    A aspoň upresnil, čo konkrétne sa mu na jeho práci nepáči? Alebo mu len nie je sympatický?

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    Ďakujem za rady;-) Práveže si chcel zistiť či je okamžitá výpoveď možná. Ide o nejaký podraz kolegovi ale nekonkretizoval.

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    Ahojte, tak už viem dôvod prečo ho chce prepustiť. Predmet činnosti je zhodný s predmetom podnikania zamestnávateľa. Takže by som to formulovala ako §68, písm. b. ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny,keďže to máme definované aj v pracovnom poriadku.Čo myslíte?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    SILVIA54 Pozri príspevok
    Ahojte, tak už viem dôvod prečo ho chce prepustiť. Predmet činnosti je zhodný s predmetom podnikania zamestnávateľa. Takže by som to formulovala ako §68, písm. b. ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny,keďže to máme definované aj v pracovnom poriadku.Čo myslíte?
    A nedali ste mu na to súhlas? Potom sa to môže považovať za porušenie, ale neviem, či hrubé...

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    Nie nedali, robil to bokom a zamestnávateľ o tom vôbec nevedel. V internom pracovnom poriadku to máme uvedené ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    SILVIA54 Pozri príspevok
    Nie nedali, robil to bokom a zamestnávateľ o tom vôbec nevedel. V internom pracovnom poriadku to máme uvedené ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
    Tak je to OK.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.