Zavrieť

Porady

Vdovský dôchodok

Dôchodkyňa poberá starobný dôchodok a zároveň aj vdovský prí výpočte rozdielu s odpočítateľnou položkou v DP, neviem či sa tieto spočítavajú, čiže sa obidve posudzujú spolu, alebo sa berie do úvahy naozaj len jes starobný. Neviem o tom aby vdovský dochodok mal povahu starobného.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Daniellina Pozri príspevok
    Dôchodkyňa poberá starobný dôchodok a zároveň aj vdovský prí výpočte rozdielu s odpočítateľnou položkou v DP, neviem či sa tieto spočítavajú, čiže sa obidve posudzujú spolu, alebo sa berie do úvahy naozaj len jes starobný. Neviem o tom aby vdovský dochodok mal povahu starobného.
    Spočítavajú sa.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Ak suma dôchodku v úhrne (súbeh starobného a vdovského) nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
    A je suma dôchodku v úhrne vyššia, neuvádza sa jeho výška do DP.

    Zuzana172 je offline (nepripojený) Zuzana172

    Zuzana172
    Dobry den, prosim poradte.
    Otec pracoval cely zivot vo firme na Slovensku pre ČKD Praha, ked sa republika rozdelila, zmenila sa na ČKD Veľký Šariš, neskor zanikla a potom pracoval pre inu firmu pokial neochorel a po case zomrel, konkretne 05.09.2001.
    Mama pobera cast vdovskeho dochodku od slovenskej SP a druhu cast by mala poberat od ceskej SP. Od tej vsak mala narok len na 1 rok po umrti a zaroven jej oznamili, ze bude mat znova narok po dovrseni 55 rokov/narodila sa 28.10.1952/. Dna 28.10.2007 dosiahla vek 55 rokov a znova poziadala o vyplatenie vdovskeho dochodku od ceskej spravy soc. zabezpecenia. Prisla je vsak odpoved, ze jej nevznika narok podla ceskych predpisov, lebo ku dnu 28.10.2007 nesplnila podm. obnovy dochodku do 5 rokov po zaniku predosleho vdovskeho dochodku. Mam tomu rozumiet tak, ze keby bol otec zomrel 29.10.2001, tak by jej vznikol narok na vdovske?! Cely zivot pracoval na Slovensku, platil odvody a teraz mama nema narok na vdovsky. Moze poziadat o doplatenie prislusnej vysky vdovskeho dochodku od slovenskej SP alebo aspon o nejaku kompenzacnu cast alebo jednoducho doplatila na to, ze slovenska a ceska SP sa nevedia dohodnut a odskacu si to v konecnom dosledku nevinni? Ved je to zarazajuce a ubohe !!!
    Poradte nam prosim ako postupovat.
    Dakujeme

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zuzana172 Pozri príspevok
    Prosím, nikto nam nevie poradit?
    Nakoľko poberala vdovské z ČR, tak toto sa riadilo českými zákonmi o soc. poistení. Pokiaľ ti odpísali, že nie je nárok n vdovský dôchodok, lebo uplynulo 5 rokov od posledného poberania, tak asi majú pravdu. Na to, aby si im to vyvrátila, by si si musela naštudovať český zákon o soc. poistení, čo tu asi málokto tak dokonale pozná.

    Slovenská SP ti asi nebude povinná doplatiť nejakú dávku, na ktorú ti vznikol (resp. ani nevznikol) nárok v ČR.

    Tieto zákony sa novelizujú skoro každý rok, preto to, čo platilo kedysi už dnes nemusí platiť. V čase zániku ju mohli správne informovať, že po dovŕšení 55 rokov bude mať znovu nárok. Ak to medzitým obmedzili na 5 rokov od poberania poslednej dávky, tak bohužiaľ je to smola. Taký je zákon (aspoň si myslím, pokiaľ tak napísali v rozhodnutí českej SP, ja som ten zákon nevidel).

    Treba si sledovať zákony alebo spoliehať sa na oficiálne rozhodnutia soc. poisťovne. Ak máš istotu, že SP rozhodla nesprávne, môžeš sa voči rozhodnutiu odvolať, kde im svoje odvolanie zdôvodníš.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Asi nepoteším Zuzanu 172 :
    Pozrela som český zákon o soc. zabezp. a Tvoja mamka ozaj nemá nárok z českého systému. (aspoň zatiaľ, možno časom to novelizujú...)

    § 50 Zák.č. 155/95 Sb.
    (1) Vdovský důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela.
    2) Po uplynutí doby uvedené v odstavci 1 má vdova nárok na vdovský důchod, jestliže
    a) pečuje o nezaopatřené dítě,
    b) pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
    c) pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
    d) je plně invalidní, nebo
    e) dosáhla věku 55 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.
    (3) Dítětem podle odstavce 2 písm. a) a b) se rozumí dítě, které má po zemřelém nárok na sirotčí důchod, a dítě, které bylo v rodině zemřelého vychováváno, jde-li o vlastní (osvojené) dítě vdovy nebo bylo-li dítě aspoň jedním z nich převzato do dne smrti manžela do trvalé péče nahrazující péči rodičů.
    (4) Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z podmínek uvedených v odstavci 2 do pěti roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.

    variant je offline (nepripojený) variant

    variant
    Dobrý deň prajem.Mala by som jednu vážnu otázku.V tomto roku mi priznali invalidny dochodok viac ako 70 %.Jedna pani na socialnom oddeleni mi povedala ze ak mi to priznaju budem mat narok aj na vdovsky dochodok kedze raz som uz poberala vdovsky dochodok. Podal som ziadost na vdovsky dochodok a dostala som odpoved ze nemam nato narok kedze ma posudili podla stareho zakona ktora bola platna v case ked mi som dostala invalidny dochodok,cize v marci.Podla noveho zakona by som uz mala pravo na vdovsky dochodok lebo tam je pisane ze ak niekto pobera invalidny dochodok viac ako 70,a raz uz poberala vdovsky dochodok,ma zase narok na vdovsky.
    Cize ma posudili podla stareho zakona,a podla toho nemam pravo na to. Ako je to teraz?Maju pravdu?Alebo mam ist k advokatovi a podat si odvolanie proti rozhodnutiu?Ide o peniaze,mesacne cca 3-4 000 Sk a nie je to jedno pre mna kedze nie som v najlepsej financnej situacii po dvoch operaciach.Pomozte mi prosim ze ako je to teraz a na co by som mohla mat narok este?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.