Zavrieť

Porady

neplatná výpoveď?

Firma ku ktorej som nastúpila pracovat od 1.3.2008 ako personalista - dala výpoveď zamestnancovi z organizačných dôvodov - k termínu 31.10.2007 doručená výpoveď (výpovedná lehota do 31.12.) Potom s ním spísali dohodu o skončení pracovného pomeru bez čerpania výpovednej lehoty - čiže ukončil pracovný pomer k 31.10., s tým že mu bolo navýšené odstupné nad rámec zákona. Teraz firma hľadá zamestnanca, ktorého náplňou práce je presne jeho pracovná náplň. Zamestnanec sa vyhráža súdom, pretože vraj do 3 mesiacov nemôžeme obsadiť toto miesto. A keby čerpal výpovednú lehotu tak ešte neuplynuli 3 mesiace ako je to miesto voľné. Kamarátka mi radila, že vraj sa môže obrátiť na súd len do 2 mesiacov po ukončení výpovednej lehoty? Vie mi niekto poradiť či môže žalovať firmu na základe týchto termínov a či sa vo firme niečo porušilo?? Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    JanaBA3 Pozri príspevok
    Firma ku ktorej som nastúpila pracovat od 1.3.2008 ako personalista - dala výpoveď zamestnancovi z organizačných dôvodov - k termínu 31.10.2007 doručená výpoveď (výpovedná lehota do 31.12.) Potom s ním spísali dohodu o skončení pracovného pomeru bez čerpania výpovednej lehoty - čiže ukončil pracovný pomer k 31.10., s tým že mu bolo navýšené odstupné nad rámec zákona. Teraz firma hľadá zamestnanca, ktorého náplňou práce je presne jeho pracovná náplň. Zamestnanec sa vyhráža súdom, pretože vraj do 3 mesiacov nemôžeme obsadiť toto miesto. A keby čerpal výpovednú lehotu tak ešte neuplynuli 3 mesiace ako je to miesto voľné. Kamarátka mi radila, že vraj sa môže obrátiť na súd len do 2 mesiacov po ukončení výpovednej lehoty? Vie mi niekto poradiť či môže žalovať firmu na základe týchto termínov a či sa vo firme niečo porušilo?? Ďakujem!
    Firma neporušila ustanovenia ZP, lebo miesto obsadzuje viac než 3 mes. po zrušení miesta (prepustení zamestnanca, čo bolo 31.10.2007) - § 61 ods. 3:

    "(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca."

    Bývalý zamestnanec si môže pískať, lebo na súd sa môže obrátiť len do 2 mesiacov od skončenia PP -(kamarátka mala pravdu), viď § 77 ZP:

    "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."


    - teda uplatniť to mohol do 31.12.

    Môžeš pokojne spať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.