Zavrieť

Porady

Invalidi

Ahojte,
ako je to s invalidmi? Aké odvody platili a aké nie do konca min. roka? Mám totiž takýto problém. Jednej zamestnankyni uznali starobný dôchodok spätne od januára minulého roka. Musíme jej spätne všetko prepočítavať, alebo ju len zavedieme v evidencii ako invalidku len teraz?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    no neviem starobný a invalidný dôchodok sú dve rozdielne sociálne dávky. Budeš musieť upresniť o ktorý druh dôchodku ide, lebo takto nevedia zareagovať na tvoju otázku.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    O aký invalidný dôchodok ide? Dôležité je % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Nateraz viem, že menej ako 70 %. Ale vraj dala odvolanie, aby jej uznali viac ako 70 %. Vôbec si neviem predstaviť, či a ak áno, ako jej to spätne prepočítať.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    blazonko Pozri príspevok
    Nateraz viem, že menej ako 70 %. Ale vraj dala odvolanie, aby jej uznali viac ako 70 %. Vôbec si neviem predstaviť, či a ak áno, ako jej to spätne prepočítať.
    Ak má menej ako 70 % odvody idú riadne.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Odvody áno, ale odvody do ZP sú o polovicu nižšie. A treba to vôbec spätne prerátavať, alebo ju dať len od dnes, keďže papier o uznaní dôchodku priniesla len dnes. A čo ak jej na odvolanie uznajú spätne viac ako 70 %.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Mali by sa jej odvody opraviť už spätne. ZP požadujú pri opravách opravovať aj spätné výkazy. Informujte sa v ZP, či by im to nestačilo urobiť v RZZP, ale zo skúseností pochybujem.

    gabyka je offline (nepripojený) gabyka

    gabyka
    Mňa v zdravotnej poisťovni informovali, že mám urobiť opravné výkazy a priložiť žiadosť o vrátenie preplatku. Keď som to urobila a poslala, bolo to viac ako rok dozadu, poslali mi zamietnutie. Vraj nižšie odvody sa odvádzajú od dátumu, kedy bolo rozhodnuté.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    gabyka Pozri príspevok
    Mňa v zdravotnej poisťovni informovali, že mám urobiť opravné výkazy a priložiť žiadosť o vrátenie preplatku. Keď som to urobila a poslala, bolo to viac ako rok dozadu, poslali mi zamietnutie. Vraj nižšie odvody sa odvádzajú od dátumu, kedy bolo rozhodnuté.
    blazonko Pozri príspevok
    O chvála bohu. Ďakujem Gabi.Veď by ma z toho porazilo.
    No možno Ťa táto informácia potešila, ale nie som si istá správnosťou rozhodnutia ZP. Znížené odvody sa predsa platia od dátumu priznania invalidity.
    Takže na tvojom mieste by som si to radšej zistila na príslušnej pobočke. A navyše, čo ak si zamestnanec bude žiadať vrátiť preplatok? Ide predsa aj o jeho peniažky navyše zaplatené na odvodoch.
    Podľa mňa treba určite spätne opraviť. Úplne súhlasím s Jankou - somij.

    Ešte doplním, že na tvojom mieste by som s tými opravami počkala, či jej náhodou neprejde to odvolanie a nepriznajú jej invaliditu nad 70%. Pretože v tom prípade bude treba opravovať aj odvody a výkazy do SP.
    Naposledy upravil jankasm : 14.03.08 at 12:32

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.