Zavrieť

Porady

Je to sucast OC?

Ahojte,

mam taku trivialnu otazku. Je poistenie auta - zakonne a havarijne - sucastou OC automobilu alebo nie?

Ak bola zmluva s poistovnou podpisana k 31.12. ale sek bol zaplateny az 4.1. ako postupovat? Auto sa tiez zaradovalo az v januari.

Dakujem

Zuzu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    zuzubalu
    Ahojte,

    mam taku trivialnu otazku. Je poistenie auta - zakonne a havarijne - sucastou OC automobilu alebo nie?

    Ak bola zmluva s poistovnou podpisana k 31.12. ale sek bol zaplateny az 4.1. ako postupovat? Auto sa tiez zaradovalo az v januari.

    Dakujem

    Zuzu
    Poistenie nie je OC cenou, aspoň myslím, že sa jedná o leasing?!
    Poistná zmluva bola pre rok 2004? Podľa zaradenia určite nie, takže nevidím dôvod to dávať do roku 2004.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Nie je súčasťou OC ale priamy náklad (ináč by si OC musela upravovať každý rok alebo štvrťrok). Zaplatený šek je januárový náklad.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Zuzka, nákup je výdavok neovplyvňujúci zákl. dane, auto zaradíš do majetku, zapíšeš do knihy DHM a vypočítaš odpis. Odpis na konci roka zaradíš do nákladov ovplyvňujúcich zákl. dane.
    Ak bola poistka zaplatená 4.1., patrí do januára a je to výdavok ovplyvňujúci ZD.

    Helenah je offline (nepripojený) Helenah

    Helenah
    Poistné nie je súčasťou OC ale musíš dávať pozor na časové rozlíšenie lebo niektoré spoločnosti robia poistenie nie na kalendárny rok ale na 12 mesiacov, t.z. že začína napr. 1.4.2005 a končí 31.3.2006.

    zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

    zuzubalu
    auto dostalo znacku az v januari, takze odpisy nebudem robit za december, to uz viem. Ale neviem presne na ake ucty dam uzavretie tej zmluvy s poistovnou. Ci ked bola uzavreta od 28.12. treba to tam nejako davat ako zavazok, alebo az ked bola zaplatena iba ako vydavok a v decembri s tym nic nerobim.

    Viem, mozno sa vam to zda trivialne, ale ja si fakt neviem rady.

    Zuzu

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    zuzubalu
    auto dostalo znacku az v januari, takze odpisy nebudem robit za december, to uz viem. Ale neviem presne na ake ucty dam uzavretie tej zmluvy s poistovnou. Ci ked bola uzavreta od 28.12. treba to tam nejako davat ako zavazok, alebo az ked bola zaplatena iba ako vydavok a v decembri s tym nic nerobim.

    Viem, mozno sa vam to zda trivialne, ale ja si fakt neviem rady.

    Zuzu
    podľa doby poistenia, ak bude až v januári poistene vozidlo - v decembri nerob nič, ak je poistené auto už v decembri, musíš alikvotnú čiastku účtovať do decembra, hoci nebola uhradená.

    zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

    zuzubalu
    no v zmluve je napisane ze auto je poistene od 28.12., ale stale mam chaoz s tou znackou, lebo tu dostalo az v januari, tak neviem

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    zuzubalu
    no v zmluve je napisane ze auto je poistene od 28.12., ale stale mam chaoz s tou znackou, lebo tu dostalo az v januari, tak neviem
    no myslí si že tie 3 dni nikoho nezabijú. dala by som to do roku 2005! o akú sumu sa jedná? - a myslím, že pridelemie značky na to vplyv nemá....

    zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

    zuzubalu
    no poistenie je 30 tis, ale ja neviem, na ake ucty to dat, a ako to potom vykazat v suvahe. Mam v tom taky chaoz, potrebujem poradit s nasledovnymi vecami konkretne.

    Firma bola zalozena k 1.12.2004 jednoosobova, ZI bolo splatene v hotovosti, to mi je jasne, potom nakupila jedno auto, tiez v hotovosti, aj to mi je jasne 042/211, ale to poistenie jedno... mi nejako nie je jasne. Ale ak som to spravne pochopila, aj ked mam zmluvu k 28.12. tak s tym nemusim v roku 2004 nic robit a az k 4.1.05 ked to bolo zaplatene to dam na 5../211 a to 5.. neviem co dat. Myslim spravne?

    a este zriadovacie vydavky, boli mensie ako 20 tis, myslim, ze ich nemusim vobec aktivovat, ked smernica hovori, ze iba ak je viac ako 30 tis v pripade DNM, ale problem znie, musim ich dat k preplateniu k datumu vzniku spoločnosti alebo aj nasledovny rok, lebo potom by firma bola riadne v minuse a to nic nerobila...

    Zuzu

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    zuzubalu
    no poistenie je 30 tis, ale ja neviem, na ake ucty to dat, a ako to potom vykazat v suvahe. Mam v tom taky chaoz, potrebujem poradit s nasledovnymi vecami konkretne.

    Firma bola zalozena k 1.12.2004 jednoosobova, ZI bolo splatene v hotovosti, to mi je jasne, potom nakupila jedno auto, tiez v hotovosti, aj to mi je jasne 042/211, ale to poistenie jedno... mi nejako nie je jasne. Ale ak som to spravne pochopila, aj ked mam zmluvu k 28.12. tak s tym nemusim v roku 2004 nic robit a az k 4.1.05 ked to bolo zaplatene to dam na 5../211 a to 5.. neviem co dat. Myslim spravne?

    a este zriadovacie vydavky, boli mensie ako 20 tis, myslim, ze ich nemusim vobec aktivovat, ked smernica hovori, ze iba ak je viac ako 30 tis v pripade DNM, ale problem znie, musim ich dat k preplateniu k datumu vzniku spoločnosti alebo aj nasledovny rok, lebo potom by firma bola riadne v minuse a to nic nerobila...

    Zuzu
    Já robím len JÚ . Ale môj názor ... poistné zaplatené 568 - ostatné finančné náklady . Má charakter finančného nákladu .

    Čo sa týka zriaďovacích nákladov účtovať v deň vzniku spoločnosti .

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Poistné na 568, dokonca ja mám na poistné zvlášť aj analytiku. (568002).
    Ak máš zriaďovacie výdavky v 2004 a firma vznikla v roku 2004 tak ich zaeviduj v roku 2004. Keby firma vznikla v roku 2005 až tak by si ich mohla dať do roku 2005. Do 50000 hneď do nákladov v deň vzniku spoločnosti.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Zuzubalu súhlasím s Lenkou, a to, že má firma stratu je normál. Veď vznikla len v decembri a mala výdavky na zriadenie. Nemusíš mať obavy.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    zuzubalu
    no poistenie je 30 tis, ale ja neviem, na ake ucty to dat, a ako to potom vykazat v suvahe. Mam v tom taky chaoz, potrebujem poradit s nasledovnymi vecami konkretne.

    Firma bola zalozena k 1.12.2004 jednoosobova, ZI bolo splatene v hotovosti, to mi je jasne, potom nakupila jedno auto, tiez v hotovosti, aj to mi je jasne 042/211, ale to poistenie jedno... mi nejako nie je jasne. Ale ak som to spravne pochopila, aj ked mam zmluvu k 28.12. tak s tym nemusim v roku 2004 nic robit a az k 4.1.05 ked to bolo zaplatene to dam na 5../211 a to 5.. neviem co dat. Myslim spravne?
    no neviem neviem, ale ked je zmluva k 28.12. mala by si to mať ako záväzok voči poisťovni a časovo rozlíšiť aj ked sa jedná o 4 dni.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Aj podľa mňa by si to mala časovo rozlíšiť - vypočítať pomernú časť poistného na rok 2004 ( 30000:počet dní poistenia) x 4 dni, v deň vzniku poistnej zmluvy zaúčtovať:

    pomerná suma za r. 2004 568/325 (379)
    pomerná suma za r. 2005 381/325

    v roku 2005:

    úhrada poistného 325/221
    poistné 2005 568/381

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.