Zavrieť

Porady

Hmotná núdza

Prosím zdatných v problematike o odpoveď.
FO začala podnikať na základe ŽL od 1.7.2004. Dnes mi priniesol dve potvrdenia z Uradu práce:
Prvé je Potvrdenie o poberaní dávky v hmotnej núdzi a tu má potvrdené vyplatené dávky za 1/04 až 12/04
Druhé je Potvrdenie o poberaní dávky socialnej pomoci, tam mu to bolo vyplatené za 1/04 a 2/04.
Započítavajú sa tieto dávky do príjmu ?
Je možné, aby Úrad práce poskytoval dávky v hmotnej núdzi aj živnostníkovi, ktorý podniká ???
Ďakujem, súrne.
Pekný večer...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    §9 odst.2b zákona o DP hovorí:
    (2) Od dane sú oslobodené aj
    a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia,
    20) sociálneho poistenia,21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia40) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,
    b) dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze,41) sociálne služby,42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia42) a peňažný príspevok za opatrovanie,42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky,44)
    A čo sa týka tej druhej časti otázky, keď spĺňa kritériá pre dávku v hmotnej núdzi, môže ju dostať aj podnikateľ. Len tak mimochodom, má na ňu nárok iba ten, čo má mesačný príjem menší ako cca 1530,-Sk u jednotlivca a 2660,-Sk u dvojice.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    juko
    §9 odst.2b zákona o DP hovorí:


    (2) Od dane sú oslobodené aj


    a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia,
    20) sociálneho poistenia,21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia40) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,
    b) dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze,41) sociálne služby,42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia42) a peňažný príspevok za opatrovanie,42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky,44)
    A čo sa týka tej druhej časti otázky, keď spĺňa kritériá pre dávku v hmotnej núdzi, môže ju dostať aj podnikateľ. Len tak mimochodom, má na ňu nárok iba ten, čo má mesačný príjem menší ako cca 1530,-Sk u jednotlivca a 2660,-Sk u dvojice.

    Juko ďakujem, ale príjem podnikatela sa zistí na základe DP na konci roka, nie ?Nerozumiem tomu.
    Pekný večer Ti želám...

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Ak podnikateľ si podáva žiadosť o dávku v hmotnej núdzi, dokladá to DP za predchádzajúci kalendárny rok. Je to paradoxné, lebo v tom roku čo bude dostávať dávku môže zarábať aj státisíce.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    juko
    Ak podnikateľ si podáva žiadosť o dávku v hmotnej núdzi, dokladá to DP za predchádzajúci kalendárny rok. Je to paradoxné, lebo v tom roku čo bude dostávať dávku môže zarábať aj státisíce.
    Už sme doma, v tom je pointa. Ďakujem ešte raz.
    Pekný večer...

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Toto som našla na porade...okopírovala som a vkladám:

    Do príjmu sa nezapočítavajú iba štátne sociálne dávky
    Sústava štátnych sociálnych dávok:
    - prídavok na dieťa
    - rodičovský príspevok
    - príspevok pri narodení dieťaťa
    - príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorých sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá
    - príspevky pestúnskej starostlivosti
    - zaopatrovací príspevok
    - príspevok na pohreb
    (Zdroj: PMPP č. 15/2004)

    Štátnymi sociálnymi dávkami NIE SÚ dávky vyplácané podľa zákona 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi ani dávky vyplácané podľa zákona 195/1998 o sociálnej pomoci - takéto príjmy sa teda ZAPOČÍTAVAJÚ do príjmu manžela/manželky.

    a tu je link odkiaľ som kopírovala:
    http://www.porada.sk/showthread.php?...%E1lne+d%E1vky

    Ja mám ešte otázočku - a čo dávka v nezamestnanosti v zmysle zákona č. 461/2003 - započítava sa do príjmu, či nie?

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Ešte toto som našla... hmmm, zaujímavé...len či je to pravda?

    No asi tak, že ak podáva pani XY danové priznanie / a časť roka bola na podpore /
    -podporu si nezapočíta do svojho príjmu
    ale ak si chce jej manžel uplatniť na nu odpočet -musí do jej príjmu zahrnúť aj podporu = odpočet 80 832-príjem manželky-podpora

    Tak ako to je? ...keď poberá niekto časť roka dávku v hmotnej núdzi a dávku v nezamestnanosti a časť roka má príjem a podá si sám daňové, tak sa mu tieto dávky nepočítajú do príjmu?
    Ale keby si ho uplatňoval druhý z manželov tak vtedy sa počítajú?
    pomóóóóc .....

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Viki,

    presne to, čo si citovala vo svojom príspevku sa týka odpočítateľných položiek. Treba si uvedomiť, o čom je téma.

    Pri započítavaní príjmu do DP sa berú do úvahy len zdaniteľné príjmy a to ako z hlavného prac.pomeru, tak aj z dohôd alebo príjmy podnikatreľa.

    Avšak pri započítavaní príjmu pri odpočítateľných položkách sa berú do úvahy klasické príjmy ako v predchádzajúcom pdseku spolu s nemocenskou, dávkou v hmotnej núdzi, dávkou v nezamestnanosti okrem tvojich spomínaných štátnych dávok.

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Juko, je to síce mimo tému, ale zareagujem

    Čo robím za PC? No predsa vyspinkaná pijem rannú kávičku.
    A čo ty tu tak skoro robíš ???

    Dobré ránko prajem všetkým "ranným vtáčatkám"
    Naposledy upravil Viki : 24.03.05 at 04:04

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    juko
    Viki,

    presne to, čo si citovala vo svojom príspevku sa týka odpočítateľných položiek. Treba si uvedomiť, o čom je téma.

    Pri započítavaní príjmu do DP sa berú do úvahy len zdaniteľné príjmy a to ako z hlavného prac.pomeru, tak aj z dohôd alebo príjmy podnikatreľa.

    Avšak pri započítavaní príjmu pri odpočítateľných položkách sa berú do úvahy klasické príjmy ako v predchádzajúcom pdseku spolu s nemocenskou, dávkou v hmotnej núdzi, dávkou v nezamestnanosti okrem tvojich spomínaných štátnych dávok.
    Dobré skoré ráno,
    takže, keď ten môj podnikatel dostal podporu v hmot.núdzi napr. 24.000 za rok 2004, tak ako odpočít. položku si uvedie 80832 mínus 24000 ?
    Ďakujem a o 7,oo musím končiť

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    nie, neuvedie -aspoň tak som to pochopila ja... NIE JE TO JEHO ZDANITEĽNÝ PRÍJEM
    už som z toho jeleň
    Naposledy upravil Viki : 24.03.05 at 04:44

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Viki
    nie, neuvedie -aspoň tak som to pochopila ja... NIE JE TO JEHO ZDANIŤEĽNÝ PRÍJEM
    A čo je to v tom poslednom jeho odseku, ktorý začína Avšak... ?

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Manual, odpočítateľná položka pre neho bude plných 80 832,-Sk. Ten môj druhý odstavec platil pre odpočítateľnú položku manželky, ak by si ju chcel uplatniť.
    Do započítania ale jeho príjmu tých 24000,-Sk vôbec nebude vstupovať, lebo to nie je zdaniteľný príjem. Dúfam, že teraz to je už jasné.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    juko
    Manual, odpočítateľná položka pre neho bude plných 80 832,-Sk. Ten môj druhý odstavec platil pre odpočítateľnú položku manželky, ak by si ju chcel uplatniť.
    Ďakujem juko, asi pôjdem radšej kopať kanále, už aby bol apríl...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.