Zavrieť

Porady

Mobilný telefón v nákladoch

človek
Kúpim mobilný telefon Tento budem využívať na obtelefonovanie klientov a vôbec k činnosti smerujúcej k predávaniu svojich výrobkov. Môj kolega v práci mi chce nahovoriť, že ked má dotyčná osoba takýto mobil, môže si dávať do nákladov 40% zo sumy prevolanej v danom mesiaci? Podľa mňa je to hlúposť. Ak % tak prečo zrovna 40%, je na to nejaký predpis? Ak som mobil kúpil v období, ked som prevádzkoval činnosť a dal si ho hned od začiatku do DHIM (náklady za nákup) môžem si predsa každý mesiac dávať do nákladov celý mesačný účet za mobilný telefon, nie? Vždy to je len o relevancii náklady k príjmom? Ak by som takto ročne prevolal viacej ako som zarobil, to by už problém mohol byť. Ak však náklady (telefónne účty) aspoň všeobecne zodpovedajú bežnej "spotrebe"v praxi tak je to podľa mňa v poriadku! Skúste mi povedať vaše skúsenosti prosím.
Naposledy upravil klocek : 23.03.05 at 22:24 Dôvod: oprava textu
Usporiadat
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ja dávam do nákladov 100% aj keď u SZČO učtujem prevažne dobíjanie cez kupóny. Takže im to viem skorigovať aby to tam nesvietilo príliš v daňovom.
Tých 40 % je akýsi prepočet ak by si pracoval doma a potom treba prepočítať akýsi koef.hovory pred podnikaním a počas podnikania - ale mohol by to byť aj 100% nárast.
0 0
klocek klocek

klocek je offline (nepripojený) klocek

človek
Ivenka
Ja dávam do nákladov 100% aj keď u SZČO učtujem prevažne dobíjanie cez kupóny. Takže im to viem skorigovať aby to tam nesvietilo príliš v daňovom.
Tých 40 % je akýsi prepočet ak by si pracoval doma a potom treba prepočítať akýsi koef.hovory pred podnikaním a počas podnikania - ale mohol by to byť aj 100% nárast.
Iveka: Je to na úvahu, pretože napr. môžem mať doma pevnú linku (ako súkromná osoba), potom môžem mať mobil vo firme (firemný) ako zamestnanec, či konateľ alebo proste s titulu svojej práce v závislej činnosti a tiež môžem mať další mobil, ktorý nepoužívam ani v práci ani doma ale na vybavovanie zákaziek v rámci činnosti či už ako SZčO alebo inej činnosti, kde chcem preukazovať náklady.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Je to tak ako hovoríš. Ak Ti to budu chcieť nedajbože daňovací vyhodiť tak Ti to vyhodia. Bežne učtujem do 1 500 .-Sk ale záleží to od živnosti. A dnes ked su rozne akcie u operatorov asi ťažko dokážeš, že pretelefonuješ 30% z obratu. Aj také bolo alebo si vykazovali cestaky, km. To mi pri kontrole zobrali ako prvé.
Tekže priměřeně.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Myslim, ze dolezite je obhajit si hovory. Ja davam 100% za mobil, ktory mame vo firme. mame pausal a obycajne ho prekrocime, ale ak budu chciet, vypis z lubovolneho mesiaca mozem vystavit. Ale je otazne na cie naklady.
0 0
klocek klocek

klocek je offline (nepripojený) klocek

človek
čo ti pri kontrole prosím ťa zobrali ako prvé? Trochu som tomu nerozumel? Tomu s "primeranosťou" som rozumel. Já pracujem (okrem závislej činnosti a ako konateľ) súkromne ako autor (občas vydám nejakú knižku na vlastné náklady a sám si menežujem aj jej predaj) takže v skutočnosti mám vlastne 3 telefóny: 1 - doma pevná linka, 2 - v práci zo závislej činnosti a 3 - som kúpil práve na túto činnosť a ťažko je tu nájsť hranicu, kde je to ešte uznateľné?!? Moje mesačné účty sa hýbu v rozmedzí (väčšinou) od 500 - 1500 Sk.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Firemne dávam aj ja 100%. Skúsila som len pre zaujímavosť koľko strán dá výpis hovorov resp. za čo platíme a poštárka mi dala 3 obálky z jedného čísla. Ak by prišlo na lámanie chleba tak by to záležalo len od daňovakov.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

My pretelefonujeme mesacne 3-5000Sk - skutocnych, ziadne sukromne. A kto posudi, ci je to primerane? Ak sa to nebude DK zdat, tak poziadaju o vypis. Pytala som sa na cie naklady?
0 0
klocek klocek

klocek je offline (nepripojený) klocek

človek
Evanke: Ak aj poskytneš na požiadanie výpis z konkrétneho mesiaca, kde budú rôzne tel. čísla, čo to daňovákom povie? Alebo ich budú zisťovať a prezváňať, že kedy im a koľko a kto volal? Podľa mňa by vždy malo isť o "únosnú mieru" v rámci každého prípadu samostatne!
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Náklad ako náklad. Vlastne Ti spravia službu. Síce to zaplatíš lebo to potrebuješ dokazať a potom šup do VOZD. Dúfajme, že nás také dokazovanie obíde.
Čo telefóny, idem sa vrhnuť ešte na zásoby.
Majte sa poraďaci.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

klocek, to je uz ich problem. Obycajne to tak je, ze pokial si je clovek isty, ze nepotrebuje kluckovat, tak si to obhaji a ani ho nenapadne ci to moze alebo nie. Ine je ked potrebujeme "nahnat" nejake vydavky, ktore nie su celkom koser
0 0
klocek klocek

klocek je offline (nepripojený) klocek

človek
Evanka
klocek, to je uz ich problem. Obycajne to tak je, ze pokial si je clovek isty, ze nepotrebuje kluckovat, tak si to obhaji a ani ho nenapadne ci to moze alebo nie. Ine je ked potrebujeme "nahnat" nejake vydavky, ktore nie su celkom koser
S posledným tvrdením môžem len súhlasiť. Každý normálny človek si "umelo" výdavky za prevolané minuty nemôže vymyslieť, je to realita, maximálne môže "v rámci volania absolvovať aj volania nesúvisiace s podnikaním" čo sa v praxi bude asi ťažko dohľadávať. Ak si niekto zavolá z firemného mobilu na súkromné číslo, kto a ako dokáže, že to nebolo klientovi alebo v rámci nejakého dohadovania obchodu? Chcel som len upozorniť na skutočnosť, že účty za mobil ako náklad by prípadne mohol predstavovať určitý problém. A celá tema začala tým, že vraj si môže 40% z prevolaných minút......atd... Toto sa mi nezdalo (podal som to tak, ako som to počul a chcel som len počuť názory porodákov!)
Naposledy upravil klocek : 23.03.05 at 23:42
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

klocek
S posledným tvrdením môžem len súhlasiť. Každý normálny človek si "umelo" výdavky za prevolané minuty nemôže vymyslieť, je to realita, maximálne môže "v rámci volania absolvovať aj volania nesúvisiace s podnikaním" čo sa v praxi bude asi ťažko dohľadávať. Ak si niekto zavolá z firemného mobilu na súkromné číslo, kto a ako dokáže, že to nebolo klientovi alebo v rámci nejakého dohadovania obchodu? Chcel som len upozorniť na skutočnosť, že účty za mobil ako náklad by prípadne mohol predstavovať určitý problém.
Ved prave, velmi tazko by ti vyvratili skutocnost, ze si tam potreboval volat "sluzobne". Tiez by som chcela vidiet tie sukromne hovory zo statnych institucii (aj z DU). lepsie je im hodit do plena, ze uplatnujte iba 40%. Ale v ziadnom zakone take nic neexistuje.
0 0
klocek klocek

klocek je offline (nepripojený) klocek

človek
OK Evanka, myslím, že sme to nejako dokočírovali aby naše stanoviská niekam smerovali a možno sa k nám pripoja iní poradáci, ktorí na túto tému majú aj skúsenosti z daňovou kontrolou, tak uvidíme. Idem už do hajan, prajem dobrú noc, klocek.
0 0
martinka martinka

martinka je offline (nepripojený) martinka

Väčšina z Vás sa asi začuduje, ale konkrétne kámošovi prišla daňová kontrola a vyhodili mu všetky faktúry, ktoré sa týkali mobilného telefónu! Predstavte si to, že zobrali podrobné rozpisy hovorov a normálne telefonovali na náhodne vybrané čísla. Kedže nemohol nájsť nato slov a neobhájil si to a skončilo to neslávne. Ja radšej ani neprikladám k faktúram žiadny rozpis hovorov. Tie rozpisy mám uložené bokom, keby niečo. Mne to konrétne nevytkli a uplatňujem si 100% nákladov.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ja som mala kontrolu z DU Ako SZČO ak je mobil napísaný na firmu uznali 100% ak nie tak 50% závisí od daňovníkov alebo výrečnosti FO ako si to odôvodní.
0 0
JaroslavKadle JaroslavKadle

JaroslavKadle je offline (nepripojený) JaroslavKadle

My sme si u mobilného operátora zadali tlač výkazu hovorov mesačne a dávame to do VOZD.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ja som dala takých 20% - aby nepovedali, že veľa a ani málo z druhej strany. Snáď to bude Ok
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Moja skusenost je, ze ak je telefon na firmu a su k tomu vypisy, ziadny kontrolor nezistoval existenciu cisla. Ak vsak vypisy hovorov nie su, alebo je telefon na sukromnu osobu a zcasti sa pouziva na firemne ucely, urcite by som si dala tu namahu a isla za svojim spravcom a dohodla si percentualny pomer uznatelnosti nakladov.
Namietka, ze vypisy stoja vela je na mieste, ale aj dokazovacia povinnost je na danovnikovi, ktory si musi svoje naklady vediet obhajit.
0 0
Milanmsk Milanmsk

Milanmsk je offline (nepripojený) Milanmsk

pracoval som v Česku v controllingu a v spolupráci s ABB Lenzburg som sa dostal k finančným analýzam. Žiaľ na Slovensku nie je dopyt po spomínanej činnosti. ...viac
Budem sa riadit radou Marcely Stanakovej. 50 % je prijateľných. Z podniku mám skúsenosti, že súkromné hovory tvoria tak 35-40 % z celkových nákladov na telefóny. Závisí to od toho, či sa viacej používajú mobily, alebo pevné linky (pri mobiloch rastie percento súkromných hovorov). Zaujímavé je, že auditorom nevadí v podniku služobný hovor o 2.00 v noci na miestnu taxi službu. Väčšia perlička, nevadilo im ani volanie na audiotextové služby.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Je mi vše jasné, ale keď si uplatňuje niekto paušalné výdavky , aj ten si môže aspoň tých 40% uplatniť aj za mobil, teda za hovory?????,,

dík za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie