Zavrieť

Porady

Sociálny fond

FO má účet soc.fondu vytvorený ešte v r.2003, za zamestnanca, ktorý od 1.1.04 už nie je v prac pomere. Čo s tými financiami? Evidujú sa v JÚ v pokl.denníku a zdaňujú sa? Ako ich vyčerpať? Môže ich čepať aj iný zamestnanec?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    tvorba daňovým a čerpanie sociálneho fondu je nedaňovým nákladom

    tak

    ostatné zostáva, že sa SF použína na čiastočnú úhradu stravných lístkov zamestnancov, a že sa musí tvoriť mesačne/každoročne z hrubých miezd zamestnancov
    Naposledy upravil Sefcikova : 26.03.05 at 19:07

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Presne ako píše Sevcikova. SF sa tvorí z úhrnu miezd zamestnanov a stačí SF evidovať v denníku v rámci uzávierkových operácii. - pri JU.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Samozrejme, že ich môže čerpať aj iný zamestnanec. V knihe soc.fondu zapíšete jeho čerpanie i tvorbu.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Ďaňovým výdavkom je len tvorba SF. Ďalšie nakladanie s ním je nedaňový výdavok

    Patesko je offline (nepripojený) Patesko

    Patesko
    Spomínaný sociálny fond vytvoril zamestnávateľ, ktorý bol v r.2003 paušálnym platiteľom dane. (Od febr.2004 má dalšieho zamestnanca, za ktorého bol soc.fond tvorený nie na osobitnom účte, ale v pokladni, keďže som o spomínanom účte z r.2003 nevedela). Uvediem sumu soc.fondu na účte vo výkazoch k DP 2004 ako počiatočnú hodnotu v r.2004 vo fondoch i záväzkoch i keď u paušálnych platiteľov dane záväzky evidované k 31.12.2003 neovplyvňujú základ dane.

    Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

    Jankaaa
    Zuziana
    Ďaňovým výdavkom je len tvorba SF. Ďalšie nakladanie s ním je nedaňový výdavok
    Vôbec neviem ako to účtovať/JU/. Takže mám na to v programe vytvorenú zvlášnu pokladňu SF. Musím zaúčtovať príjem/tvorbuSF/ je to príjem ovpl.daň.základ? A kde mám zaúčtovať ten výdavok o ktorom píšete, že je daňovým výdavkom/tvorba SF/. V normálnej pokladni. Som z toho celá dopletená. V priebehu roka sme prijali zamestnanca a neviem si s tým rady.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Jankaaa
    Vôbec neviem ako to účtovať/JU/. Takže mám na to v programe vytvorenú zvlášnu pokladňu SF. Musím zaúčtovať príjem/tvorbuSF/ je to príjem ovpl.daň.základ? A kde mám zaúčtovať ten výdavok o ktorom píšete, že je daňovým výdavkom/tvorba SF/. V normálnej pokladni. Som z toho celá dopletená. V priebehu roka sme prijali zamestnanca a neviem si s tým rady.
    Nie som odborník na JU, ale logicky: ak platí že daňovým výdavkom je len tvorba SF a ďalšie nakladanie s ním je nedaňový výdavok, potom výdaj z "hlavnej pokladne" do pokladne SF je v hlavnej pokladni daňovo uznaný výdavok. Pohyby v pokladni SF neovplyvňujú základ dane.
    Tento výdaj = tvorba SF je prevádzková réžia (?).

    Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

    Jankaaa
    Ďakujem liba2. Ešte jedna otázka:"Pohyby v pokladni SF účtujem zvlášť/mimo účtovníctva/ alebo o tom účtujem normálne v peňažnom denníku?"

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Jankaaa
    Ďakujem liba2. Ešte jedna otázka:"Pohyby v pokladni SF účtujem zvlášť/mimo účtovníctva/ alebo o tom účtujem normálne v peňažnom denníku?"
    Pohyby v pokladni SF sú nedaňové, teda vôbec neovplyvňujú základ dane. Neviem či sa musia uvádzať aj v peňažnom denníku. Ja by som ich tam nedávala. Ale záleží aj natom, či účto robíš "ručne" alebo používaš nejaký program. Potom urob tak, ako ťa program vedie. Podľa mňa, ak to nebude v peňažnom denníku, nič sa nestane.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.