Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel.

Potrebujem nutne poradiť. Živnostník, pracoval na živnosť iba do konca 11/04. Dovtedy používal vlastné osobné vozidlo aj na podnikateľské účely a mal zaplatenú cestnú daň. Ale potom od 12/04 do 03/05 pracoval iba ako zamestnanec a automobil nepoužíval na podnikanie. Od 01.04.05 bude zase pracovať na živnosť a aj používať automobil. Dokedy musí podať daňové priznanie a ako si vypočíta daň? Bola by som veľmi rada, keby mi niekto poradil.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Daň z mot. vozidiel sa počíta na dni, v ak od 1.4.05 tak ročná sadzba : 12 x 9 Je čas podať ho najneskôr do 15 dní od začatia používania. Netreba to odkladať, a za min. rok na základe žiadosti DÚ vráti pomernú časť dane, len neviem, či nebolo potrebné odhlásiť ešte v roku 2004, ak áano, treba to oželieť, lebo pokuta je 2000Sk. Opravte ma ak sa mýlim !

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Súhlas s Kukučkou.

    Ak však ste neodhlásili k 31. 12. 2004 auto z cestnej dane - daň z mot. vozidiel - bude pokuta za nezaplatenie dane na rok 2005.

    Inak tak ako Kukučka. Ak bolo odhlásené auto a začne sa využívať na podnikanie od 01.04.05 - alikvótna časť.

    aninka je offline (nepripojený) aninka

    aninka
    Z odborného časopisu:
    "Použitie motorového vozidla zamestnancom na pracovné cesty sa nepovažuje podľa zákona o dani z motorových vozidiel za podnikanie, a preto nevzniká zamestnancovi daňová povinnosť na daň z motorových vozidiel.
    Iná situácia nastane, ak zamestnanec prenajme alebo vypožičia podnikateľovi súkromné vozidlo za účelom podnikania, potom vozidlo je predmetom dane z motorových vozidiel a držiteľ vozidla zapísaný v technickom preukaze, hoci aj v postavení zamestnanca, je daňovníkom dane z motorových vozidiel."

    S uvedenými tvrdeniami by som súhlasila, ale prosím o názor na tvrdenie :

    "Rovnako aj, ak konateľ spoločnosti je súčasne aj spoločníkom alebo spoločník spoločnosti je súčasne v postavení zamestnanca a použije vlastné vozidlo na podnikanie pre spoločnosť, má ako držiteľ vozidla daňovú povinnosť voči dani z motorových vozidiel. "

    Podľa môjho názoru spoločníkovi, ktorý je zároveň konateľom, má riadnu pracovnú zmluvu a využíva svoje motorové vozidlo nevznikla daňová povinosť na daň z motorových vozidiel, alebo sa mýlim?
    prosím o názor kolegov ďakujem
    anka

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    To: Aninka

    Tak ako je povedané,že v prípade ak zamestnanec prenajme alebo vypožičia auto podnikateľovi, potom toto vozidlo je predmetom dane lebo sa používa v súvislosti s podnikaním. Daň platí držiteľ vozidla.
    Nemyslí sa tým použitie motorového vozidla na na pracovné cesty.
    Zamestnancom v tomto prípade je aj konateľ,spoločník.

    aladin je offline (nepripojený) aladin

    aladin
    len 2 poznamky, tažko dodržať 15 dni pri nakupe na lizing... dodatnete auto napr.1.1. fyzicky, jazdite nim s prenosnou znackou... dan možte zaplatit lebo viete kde a kolko , ale danove priznanie nemozete vyplnit lebo este ste auto nenahlasili, nemate znacku...
    druha vec.
    konatel zamestnanec pouzival na prac.cesty auto nezahrnute do podnikania , fyzicka osoba zaplatila cestnu dan. , mimo ineho aj na zaklade telefonatu na ministerstvo financií.... kde tvrdili že ak konatel je zamestnanec tak treba zaplatit...
    ale 23.5.2005 vzsiel financný spravodajca 4/2005 kde sa tam pise že zamestnanec nema povinnost zaplatit dan z moto. vozidiel , takze idem ziadat spat dan.

    venec je offline (nepripojený) venec

    venec
    Zdravim poradakov, mam otazocku, chystam sa kupit auto v zahranici (Belgicko) a chcel by som poradit ake dane treba zaplatit pri dovoze, nemyslim rozne poplatky pri registracii, o tych viem, ale dane a ake.dakujem

    evae je offline (nepripojený) evae

    evae
    ahojte, stala sa mi takato vec. kupili sme auto (leasing) 31.5.2005, SPZ sme dostali 15.6.. podala som danove priznanie 27.6.2005 s datumom vzniku danovej povinnosti 31.5.2005. teraz som si to vsimla, je to asi o 154 sk viac. mam dat opravne priznanie? Alebo sa mam tvarit, ze nic. zase ak to necham, ze nic tak od 31.5. je k 27.6. viac ako 15 dni a hrozi mi pokuta nie?

    soske je offline (nepripojený) soske

    soske
    Ahojte!!

    Stala sami taka vec, ze sef vypisoval Priznanie k dani z mot.vozidiel a zle

    vypisal priznanie a tym padom sme uhradili aj zlu dan. Nastastie sme odviedli viac ako sme mali. Mame dve auta kategorie N1 a on ich uviedol ako osobne.
    Poradte co urobit? Opravne priznanie a ziadost o vratenie preplatku??
    A mam opravne podat na Mestskom úrade alebo na Daňovom úrade??
    Dakujem za radu, ak ma niekto skusenosti.

    evae je offline (nepripojený) evae

    evae
    no my sme spravili cosik podobne, staci ist na danovy urad, vysvetlit situaciu, bud bude treba dat opravne, alebo to iba preskrtas na povodnom a das si ziadost u vratenie preplatku. ja som to riesila minuly tyzden. mne to pani dala preskrat, ze netreba opravne a bol pokoj.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    soske
    Ahojte!!

    Stala sami taka vec, ze sef vypisoval Priznanie k dani z mot.vozidiel a zle

    vypisal priznanie a tym padom sme uhradili aj zlu dan. Nastastie sme odviedli viac ako sme mali. Mame dve auta kategorie N1 a on ich uviedol ako osobne.
    Poradte co urobit? Opravne priznanie a ziadost o vratenie preplatku??
    A mam opravne podat na Mestskom úrade alebo na Daňovom úrade??
    Dakujem za radu, ak ma niekto skusenosti.
    V každom prípade by som sa osobne nakontaktovala so správkyňou DÚ a povedala o čo ide . DP sa podáva na príslušnom daňovom úrade . Pokiaľ by vznikol preplatok , treba požiadať DÚ o vrátenie .

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    dracica
    prosím poradte mi aspon link surne to potrebujem
    Moji klienti ich vypisujú na DU.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    Anja111
    Moji klienti ich vypisujú na DU.
    no len v tomto prípade to vypisujem ja nevadí napisem to nejako vo worde nedá sa svietit

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dracica
    no len v tomto prípade to vypisujem ja nevadí napisem to nejako vo worde nedá sa svietit

    Celkom postačuje list . Dôležité je ,aby obsahoval všetky údaje a dôvod . V prípade predaja priložiť KPZ a kópiu veľkého TP , že už je zmena vlastníctva vyznačená .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dracica
    dovod bude výpoveď z náj. stačí uviesť iba značku vozidla ???
    Ak sa jedná o výpoveď nájmu vozidla , tak uvedieš tie údaje o vozidle , ktoré ste zadali do daňového priznania .K tomu prilož kópiu ukončenia nájomnej zmluvy .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.