Zavrieť

Porady

Prepočet stravných lístkov

Podľa usmernenia ÚDR k zdaňovaniu stravných lístkov sa oproti doteraz platnému výkladu zmenil spôsob vyčíslenia DPH pri poskytnutí služby za stravovanie (do základu dane sa už nezapočítava zákonný príspevok zamestnávateľa ani príspevok zo sociálneho fondu). Ak som však pri konkrétnom prepočte zadal vopred stanovený konkrétny príspevok zo SF, po pripočítaní DPH mi na úhradu zamestnancovi vždy vychádzali sumy s desatinnými číslami. Do prílohy preto prikladám malú kalkulačnú tabuľku v exceli, ktorá pri prepočte všetky drobné zametie do sumy príspevku zo SF a suma určená na úhradu od zamestnanca je celé číslo (resp. 0,50 Sk). Možno to niekomu z vás pomôže.

Dodatok: V prílohe sú 2 varianty prepočtu - Kalk_SL.xls prepočítava výšku zákonného príspevku zamestnávateľa (v súčasnosti 55%) z hodnoty stravného lístka bez DPH,
Kalk2_SL.xls prepočítava výšku zákonného príspevku zamestnávateľa ako 55% z aktuálnej hodnoty denného stravného pri pracovnej ceste (v súčasnosti 80,- Sk).
Dodatok2: Pri zadávaní niektorých kombinácií hodnôt sa vyskytovala zaokrúhľovacia chyba 0,01 Sk v poslednom riadku. Opravené pripojené tabuľky by už mali hodnoty prepočítavať korektne (aspoň dúfam), pokiaľ ste si ich stiahli pred 4.4.05, vymeňte si ich.
Dodatok3: Keďže sú aj prípady, že dodávateľ nie je platcom DPH (resp. odberateľ je názoru, že DPH na vstupe sa u stravných lístkov nemôže uplatňovať), doplnil som ešte
2 tabuľky prepočtu aj pre tento variant (kalk3_SL a kalk4_SL)..
Naposledy upravil andrej_rv : 10.11.07 at 22:35
Usporiadat
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Vďaka za pomôcku.
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Navrhovala by som prepočítať zákonný príspevok zamestnávateľa nie vo výške
55 % z hodnoty stravy, ale v maximálne možnej výške, t. j. 55 % zo stravného
pri prac. ceste, t. j. 55 % z 80,00 = 44,00.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Tá kalkulačka je ozaj výborná! Vďaka!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Slovenka
Navrhovala by som prepočítať zákonný príspevok zamestnávateľa nie vo výške
55 % z hodnoty stravy, ale v maximálne možnej výške, t. j. 55 % zo stravného
pri prac. ceste, t. j. 55 % z 80,00 = 44,00.
Tiež si myslím, že tam mali dať hranicu 44,- a nie 55 % z lístka.
Jasne, že je ináč super kalkulačka
Naposledy upravil Muška : 31.03.05 at 19:23
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

súhlasím s Muškou, ale inak naozaj dík-velmi to pomože
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Vďaka Andrej, zvládol si to na výbornú
...ale tiež sa prihováram za prepočet aj s max. hodnotou 44 Sk
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Milé dámy, ja Vám s radosťou urobím aj tabuľku, kde sa bude prepočítavať 55% nie z hodnoty stravného lístka, ale z maximálnej sumy denného stravného. Len trošku nerozumiem prečo. Ja som pochopil výšku povinného zákonného príspevku zamestnávateľa tak, že je to 55% z hodnoty lístka, ale maximálne len do výšky 55% z denného stravného (44 Sk). Čiže nie automaticky 44 Sk u každého lístka, ale len u takého, kde je hodnota bez DPH vyššia ako 80 Sk. (Netvrdím, že sa nemôžem mýliť). V pôvodnej tabuľke som obmedzenie na denné stravné zabudol - už som to zaktualizoval.
A ak bude "spoločenská požiadavka" na Vami navrhovaný variant trvať, nie je žiadny technický problém pripojiť ešte jednu kalkuláciu podľa Vašich prianí. Ozvite sa.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Je to super, ale keď Ti to nerobí problém, aj ja sa ozývam za prepočet aj s max. hodnotou 44 Sk.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Slovenka
Navrhovala by som prepočítať zákonný príspevok zamestnávateľa nie vo výške
55 % z hodnoty stravy, ale v maximálne možnej výške, t. j. 55 % zo stravného
pri prac. ceste, t. j. 55 % z 80,00 = 44,00.
Slovenka, Muška, Viki, Janna - v prílohe máte variant prepočtu stravných lístkov s povinným príspevkom vychádzajúcim z aktuálnej hodnoty stravného pri pracovnej ceste. (Ale aj tak si myslím, že správny postup je 55 % zo skutočnej hodnoty stravného lístka ).
P.S. Poslednú vetu odvolávam - viď následný príspevok č. 14 od Petry !!!
Naposledy upravil andrej_rv : 10.11.07 at 22:35
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Andrej_rv je to supeeeeeeeeer....
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
andrej rv, tiež som zastávala taký názor ako Ty, ale na školení som sa dozvedela, že skutočne môžeš dať 55% z hodnoty stravného pri SC, t.j. aj pri 50,- Sk lístku môžeš prispieť 44,- Sk, mám dokonca stanovisko DR SR písomne :p
Naposledy upravil petra:-) : 03.04.05 at 19:05
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

petra:-)
andrej rv, tiež som zastávala taký názor ako Ty, ale na školení Ing. Mihálikovej (DR) som sa dozvedela, že skutočne môžeš dať 55% z hodnoty stravného pri SC, t.j. aj pri 50,- Sk lístku môžeš prispieť 44,- Sk, mám to od nej dokonca písomne :p
Petra, ďakujem pekne, toto som naozaj nevedel. Ja som si pozeral viacero komentárov k zákonu, ale s takýmto výkladom som sa nestretol (to je asi prvý raz, čo DR vyložilo neiečo v prospech daňovníkov ). To písomné stanovisko by si nevedela zoskenovať a pichnúť na PORADU ? Asi by sa tomu viacerí potešili.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Keď sa naučím skenovať, pripnem to.

Nemám možnosť to oskenovať, ale môžem citovať z toho stanoviska.
Je to stanovisko daňového riaditeľstva v B.Bystrici zo dňa 27.10.2004:

Z pohľadu z.č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených Zákonníkom práce uznanými daňovými výdavkami a to v zmysle § 19 ods. 1 písm. c) bod 4. Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi príspevok na stravovanie na každé jedlo vo výške najmenej 55% z ceny jedla, najviac však do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín (k dnešnému dňu tento limit predstavuje čiastku 44,- Sk), potom tento náklad po splnení zákonom stanovených podmienok predstavuje daňový výdavok zamestnávateľa v plnej výške. Ak daňovník (zamestnávateľ) poskytne zamestnancovi príspevok na stravu na jednu pracovnú zmenu vo výške vyššej ako 44,- Sk, potom rozdiel výšky poskytnutého príspevku nad 44,- Sk predstavuje pripočítateľnú položku k základu dane daňovníka podľa znenia ustanovenia § 17 ods.2 písm.a) zákona. V prípade, že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi stravovaciu poukážku v hodnote 70,- Sk, do daňových výdavkov daňovníka (zamestnávateľa) sa uzná suma, ktorú zamestnávateľ skutočne poskytol na zabezpečenie stravovania zamestnanca pri dodržaní stanoveného limitu (t.j. najmenej 38,50 Sk, najviac 44,- Sk).


Naposledy upravil petra:-) : 03.04.05 at 19:19
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

petra:-)
Keď sa naučím skenovať, pripnem to.
To nie je až také ťažké, nepoznáš základné pravidlo užívateľa počítača ? "Ak si už vyskúšala všetko možné a naozaj si nevieš pomôcť, prečítaj si návod k programu" . Ale vážne, ak by to bol pre Teba problém zosnímať, tak môžeš ´kópiu stanoviska poslať mne alebo niekomu inému, kto má skener a my to už pripneme.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Andrej rv, pozri môj príspevok vyššie - tam som to stanovisko prepísala.
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Andrej super
som rada, že si si našiel čas a prepočítal to, ďakujem Ti... trocha som zostala neistá po Tvojom príspevku, že je možné prispieť len 55% z ceny lístka a nie 44 Sk aj z ceny lístka nižšej ako 80 Sk.
Preto ma veľmi potešil aj príspevok Petry.
Petra snaž sa ...myslím, že nás je viac, čo budeme čakať na Tvoj scan
Pekný večer
Viera
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Petra vďaka za ten prepis, hneď si ho aj vytlačím ....
Naposledy upravil Viki : 03.04.05 at 19:27
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

petra:-)
Andrej rv, pozri môj príspevok vyššie - tam som to stanovisko prepísala.
Petra, srdečná vďaka za námahu pri prepisovaní, si poklad !
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Andrej, kalkulačka, je perfektná. Už nemá žiadnu chybu. Vďaka
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Viki
Andrej super
som rada, že si si našiel čas a prepočítal to, ďakujem Ti... trocha som zostala neistá po Tvojom príspevku, že je možné prispieť len 55% z ceny lístka a nie 44 Sk aj z ceny lístka nižšej ako 80 Sk.
Viera
Vierka, rádo se stalo, ten prepočet vôbec nie je zložitý. Nechcel som Ťa domotať, ale o tom stanovisku ÚDR som nemal ani šajnu. Naozaj je táto PORADA na nezaplatenie. Pekný zvyšok večera
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať