Zavrieť

Porady

Danový bonus a strata pri prenájme

Ahojte,

prosím o radu. FO má prijmy zo zav.činnosti a súčastne aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti - bytu /príjmy z prenájmu nemá ako SZČO/. V roku 2004 vykázal stratu z príjmu z prenájmu z dôvodu opravy prenajímaneho bytu. Príjmy zo závislej činnosti má nad 37 tis. Sk. Zamestnávateľ mu vyplácal daňový bonus. Prosím o radu, keď vykázal z prenájmu stratu, nemá povinnosť vrátiť daňový bonus na dve deti ? Prímy z prenájmu nehnuteľnosti má vo výške 72 tis. Sk.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    Ak má príjmy z prenájmu vo výške 72 tis. Sk, výdavky , pokiaľ preukazuje si môže uplatniť len do výšky týchto príjmov

    takže má nulu a nie stratu, s daňovým bonusom to nemá nič

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Ak mal daňovník príjmy zo závislej činnosti vo výške najmenej 37 110 Sk v roku 2004, tak má nárok na daňový bonus v plnej výške.
    Z príjmov z prenajmu podľa § 6 odsek 3 sa dá uplatniť 25 %-ný paušálné výdavky podľa § 6 odsek 10 alebo preukazateľne vynaložené (skutočné) výdavky podľa ods.11

    Z ostatných príjmov podľa § 8 sa dajú uplatniť výdavky do výšky príjmov, nie je to prípad príjmov z prenajmu.

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    Naile
    Z ostatných príjmov podľa § 8 sa dajú uplatniť výdavky do výšky príjmov, nie je to prípad príjmov z prenajmu.
    on má príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, dobre som povedala

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    Naile
    Príjem z prenajmu nehnuteľnosi nie je ostatný príjem.
    to viem, že to vyplní do DP FO B, §6 - príjem z prenájmu nehnuteľností - ale prečo mu tam uvádzaš §8 - ostatné príjmy, iba ho tým zmetieš

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Milá Šefcikova, § 8 bol uvedený pre teba, pretože ty si uvadzala nespravnú informáciu, že môže uplatniť výdavky len do výšky príjmov z prenajmu.
    Ešte raz,
    z príjmov z prenajmu nenuteľností môže daňovník uplatniť buď skutočné výdavky, alebo 25 %-né.
    Len pri vačšine ostatných príjmov sa môžu uplatniť výdavky do výšky príjmov, čo nie je jeho prípad.

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    Naile
    Milá Šefcikova, § 8 bol uvedený pre teba, pretože ty si uvadzala nespravnú informáciu, že môže uplatniť výdavky len do výšky príjmov z prenajmu.
    Ešte raz,
    z príjmov z prenajmu nenuteľností môže daňovník uplatniť buď skutočné výdavky, alebo 25 %-né.
    Len pri vačšine ostatných príjmov sa môžu uplatniť výdavky do výšky príjmov, čo nie je jeho prípad.
    Milý/á NAILE - ide o to, že pokiaľ jemu výdavky za prenájom presahujú príjmy z prenájmu " je to FO - nepodnikateľ" - tak si tieto výdavky môže uplatniť len do výšky príjmov, tak že nemá ísť do mínusu

    o čom rozprávaš, §8 si spomenul ty v prvom tvojom príspevku a tým tu metieš všetkých ostatných - veď dotaz bol jasný a moja odpoveď tiež

    sia

    JSJP je offline (nepripojený) JSJP

    JSJP
    Ďakujem za odpoveďe, takže ak som to správne pochopila pri kombinácii príjmov, stačí ak aspoň príjem zo záv.činnosti je nad 37 tis. Sk a z par. 6 nemusí byť vykázaný základ dane a nárok na daňový bonus vzniká.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Ak má majiteľka nehnuteľnosti príjem z prenájmu za rok 60000.- Sk, uplatní si 22900.- oslobodených od dane, do DP napíše príjem už len 37100.- Sk a tým pádom nemá nárok na bonus? Iný príjem nemá, je to inv. dôchodkyňa s dieťaťom.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    § 33
    Daňový bonus

    (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus.....


    Keď sa na to pozerám, tak mi z toho vychádza, že nárok na daňový bonus má daňovník len vtedy, keď jeho ZDANITEĽNÝ príjem je aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy.

    A vo vašom prípade je zdaniteľný príjem len 37.100,- SK.
    Takže podľa môjho názoru v tomto prípade neni nárok na daňový bonus.

    Ale je to len môj názor.

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Pripojím sa k tejto téme s otázkou. Nie som si istá, či moja známa má nárok na daňový bonus. Mala nasledovné druhy príjmov :
    1/ závislá činnosť 1-3/2005 - úhrn príjmov zo ZČ - 22.253 Sk, poistné 2768, čiastkový základ dane 19485 Sk , zrazená daň 1165 Sk, zamestnávateľ jej vyplatil daňový bonus 1600 Sk na dve deti
    2/ úrad práce 3-8/2005 - podpora v nezamestnanosti
    3/ od 1.9.2005 podniká -
    Príjmy
    príjmy zo živnosti .............................12.690 Sk
    účelová dotácia z Ministerstva ...........50.000 Sk
    ________________________________________
    SPOLU príjmy 62.690 Sk
    Výdavky
    účelové použitie dotácie ...................50.000 Sk
    poistné ........................................... 3.640 Sk
    __________________________________________
    SPOLU výdavky 53.640 Sk
    Základ dane z podnikania ................... 9.050 Sk
    Podľa toho čo som našla v zákonoch mi vychádza, že má nárok na daňový bonus, nakoľko dosiahla príjem z podnikania viac ako 6-násobok min.mzdy a dosiahla daňový základ. Nie som si však celkom istá, či sa na tieto účely berie do úvahy aj dotácia. Dúfam, že moja dlhá otázka nikoho neodradí.
    Gaba
    Naposledy upravil GABAZ : 19.03.06 at 20:03

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a z toho podnikania má aký príjem?
    Ak jej dohromady vyjde príjem nad 34 tis Sk, tak určite má nárok na bonus.
    Ak od 1.9.2005 podniká, tak mala určite tiež príjmy. Pri príjme zo samostatnej zárobkovej činnosti ak nevykáže stratu má tiež nárok na daňový bonus

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.