Zavrieť

Porady

da sa zmenit N1 na M1 ??

Dobry den.bola by som velmi rada, keby mi niekto poradil. kupila som vozidlo Toyota Yaris, od povodneho majitela, ktory ho mal na firmu v technicaku vedene ako N1, pricom su v nom len dve pohotovostne sedadla. Hoci auto ma vsetky sedacky, vozit vzadu nikoho oficialne nemozem. Zistila som to pri prepise na dopravnom inspektorate, ked ma na to upozornil policajt. Predavajuci mi slubil, ze to da doporiadku aby ho mohli evidovat ako riadne osobne vozidlo. Dodnes tak neurobil, nedal mi ani mriezku, ktoru by som tam oficialne mala mat. Auto vratit nemozem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ahoj EWE .
    Potýkam sa s podobným problémom. v Najbližšej dobe ho budem riešiť. Zatiaľ neoverené informácie hovoria , že sa to dá vyriešiť len na Okresnom úrade - odbor dopravy, kde sa to musí nahlásiť ako prestavba ale je to finančne dosť náročné. Zatiaľ sú to len info neoverené. Ak má niekto skúsenosť s prestavbou N1 na M1 poradte.

    Riki

    ewe je offline (nepripojený) ewe

    ewe
    Ahoj Riki, dakujem ze si sa ozval...som v tom dost zufala, pretoze ako vravis, da sa to zmenit na Okresnom urade, ale ta prestavba stoji 50 000,-SKK. Hacik je v tom, ze to auto nebolo nijako prestavovane, nema ani vzadu zatrete skla, su tam normalne sedacky len v papieroch je to vedene ako N1 a ma tam byt oficialne mriezka, ktoru nam ani nedali. Jedine ak by som niekoho vzadu viezla a chytia ma policajti, musim ich presvedcit ze to co sedi vzadu, je zviera;-) Kazdopadne chapem ten sytem, ze ked uz stat ulavil na DPH, obcan to vyuzil teraz pri prepise by to mal teda zaplatit spat statu. Ale! Predosly majitel nezaplatil teda DPH, predal to mne a ja ked chcem mat z toho "normalne vozidlo" zaplatim prestavbu? ??? to ako keby ja som zaplatila to jemu odpustene DPH, lebo tak nejako to vychadza. Kazdopadne dakujem ti za odpoved, ak budes mat nejake info tak sa ozvi.
    ewe
    Tvoj záver je logický ale proti nám. Ohľadom tej prestavby. Už len to že je to prechod z M1 na N1, tak je to brané ako prestavba aj keď to je len papierovo, samozrejme plus jedna smiešna priečka.
    Riki

    ewe je offline (nepripojený) ewe

    ewe
    njn, zaujimalo by ma, ci sa da s tym nieco robit alebo je to uz stratene...mas pravdu je to ironia, jedna smiesna priecka, ktoru nikdy ani v aute on nenosil...horsie je ked s tym pojdem za hranice, ci budu policajti k tomu milosrdni...

    Marthy je offline (nepripojený) Marthy

    Marthy
    Mám ten istý problém, kúpil som peugeot 307 SW - vo techničáku je to N1 ale z toho čo by malo mať ako N1 podľa vyhlášky tak sú tam len bezpečnostné fólie na bočných zadných oknách, that ´s all - nemalo to žiadnu mrežu ( v techničáku je napísané, že ložný priestor je oddelnený od miesta pre cestujúcich pevnou stenou) no neviem akou, sú tam všetky kotevné miesta na sedadlá v treťom rade aj bezpečnostné pásy, volal som na obvodný úrad dopravy a tam som sa pýtal čo mám spraviť preto aby mi do techničáku, že je to 7 miestne...chlapík sa ma hned spýtal na kategóriu...a povedal mi, že prestavbá naspat vraj nie je možná, lebo katovné miesta v tomto prípade maly byť zavarené, ...ja vravím, že nie sú...potom mi vraví, že z toho by mohol mať problém aj ten predajca čo takúto nepodarenú prestavbu spáchal...(podľa mňa by mal mať z toho problém aj ten dopravný inšpektoriat čo to zapísal do techničáku) ... na záver mi tak potichu poradil, že síce mám to ako N1 - tku tak, ale podľa zákona ...nevedel mi ho hned citovať ...ale ja som si ho našiel ako 315/96 Z.z. o preprave na pozemných komunikáciách a v § 45 sa píše o podmienkach prepravy osôb v ložnom priestore .....a takže na to by som sa mohol odvolať pri ak by ma zastavili policajti...ale keby ma chceli pokutovať za tú mrežu čo tam nikdy nebola tak neviem na čoby som sa odvolal, ale si len na zdraví rozum ...PS: KATEGORIZOVAŤ takto osobné autá kvôli DPH-čke to bola riadna blbosť!!!
    Dobrý deň takže mam opel zafira M1-7miest no ja som si kúpila podľa papierov N1-5miest a čo teraz s tým mam 4 deti tie sedačky potrebujem a dalšie výdavki ma položia (50 000) to je veľa na to nemam a auto mam na lizing tak že problem za problém pisala som aj do opelu no tam nič neodpovedaju tak neviem čo mam robiť .
    dobrí deň ja mam tiež ten problém no auto je opel zafira 1,8 2001 ročník ,podľa papierov N1,5-miestne .No v skutočnosti to má 7-miest na sedenie a ja to auto aj tak potrebujem ako M1 7-miestne a teraz nevie čo s tým mám robiť vrátiť nemôžem

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Blýska sa na lepšie časy:
    ScreenHunter_6.jpg  

    reoladet je offline (nepripojený) reoladet

    reoladet
    mam ten ist problem kupil som peugeot 307 sw a v tech. preukaze ma n1 ale ma 5 sedadiel a 3ti rad spolu s pasmi pital som sa aj v peugeote ale oni nevedia a na urade mi povedal ze vraj to stoji okolo 330 ecok a okolo 20 ecok kolok tak neviem ako poradte prosim dakujem

    bodro je offline (nepripojený) bodro

    bodro
    Ahoj. Chcel by som sa s Vami podeliť o moju skúsenosť týkajúcu sa zmeny kategóriu vozidla z N1 na M1. Pokúšal som sa dať si zvýšiť počet miest na sedenie na 5 a zapísať si ťažné zariadenie.

    Na Obvodných úradoch Vám ako prvé povedia, že sa to nedá. Ani zmeniť kategóriu, ani zvýšiť počet miest na sedenie. Ak budete neodbytní, tak Vám po dlhšej diskusii Vám povedia, že sa to dá, ale musíte spĺňať to a to a budú požadovať rôzne skúšky a schvaľovanie, ktoré môže trvať aj viac než rok, kopu paňazí a postup a papierovačky okolo toho zodpovedajú postupu ako keby ste si doma vyrobili vlastné auto a chceli si ho dať prihlásiť. V zákone, ktorého sa pridŕžajú, je uvedený vzorec na výpočet počtu miest na sedenie a hmotnosti, za náklade ktorého práve vo Vašom aute môže byť zvýšený počet miest na sedenie aj bez zmeny druhu vozidla. Vzorec je len výmyslom, ktorý má stažiť ľuďom život, a veci z neho na Slovensku vyplývajúce sú historickým prežitkom.

    V iných štátoch EU, ak sa snažíte napr. o zmenu z N1 na M1, je jedno či ide o opätovnú prestavbu vozidla alebo o prvú, ak existuje rovnaký typ alebo model auta napr. v kategórii M1, podľa zákonov EU, nie je problém zmeniť kategóriu z N1 na M1 aj so zvýšením počtu miest na sedenie. Podmienkou je, aby bol na trhu rovnaký typ auta v tejto kategórii, alebo s Vami požadovaným počtom miest.

    Z môjho zisťovania vyplýva, že Slovenské zákony riešia túto otázu po svojom a to nad rámec zákonov EU. Obmedzujú právo občanov nakladať so svojím majetkom. Rovnako ako obmedzujú slobodu nakladať so svojím majetkom pri odovzdaní auta do zberných surovín.

    Ako príklad uvádzam Česko, kde sa "páni ktorý si vyhrievajú svoje vyššie položené miestečkach" už boli ľudmi prinútení spraviť zmenu v zákonoch a situácia sa už zmenila k lepšiemu. Z viacerých firiem vyberám len kvôli popisu zrozumiteľnému aj pre sedliaka napr. - spoločnosť Tom-car http://www.tom-car.cz/ povolenie od Ministerstva na: Zpětná přestavba vozidel (z nákladní do osobní), Zpětná přestavba vozidel z kategorie N1 nákladní do kategorie M1 osobní s navýšením obsaditelnosti 5-9 osob.

    Popisovanú prestavbu je v štátoch EU možné spraviť veľmi jednoducho, v jednom prípadne dvoch krokoch, bez zbytočného vyhadzovania peňazí a to v celkovej cene 100 max. 200Eur podľa krajiny. Netreba žiadne špeciálne skúšky ako to vyžadujú Slovenské zákony. Zmenu kategórie, opätovnú zmenu kategórie, zmenu počtu miest na sedenie, vykoná autorizovaný servis alebo Okresná stanica technickej kontroly v závislosti od štátu.

    Zistil som, že dopraváci sa vyhovárajú na finančníkov, že tam treba odblokovať zjednodušenie procesu, pretože umožnili daňové odpisy na kúpu áut firmám.

    V iných štátoch EU pritom zákony tiež umožňujú podnikateľom odpisy z daní pri kúpe auta. Nakoniec podnikateľ predáva auto s daňou alebo bez dane podľa toho komu, ale v konečnom dôsledku sa štát/zákony na auto pozerá ako na auto so splatenou daňou a následne zákony umožňujú jednoduchý proces pri zmene kategórie a zmene počtu miest.

    Dokedy tu bude platiť súčasný stav znemožnujúci zmenu kategórie? Slovač preber sa! Pričň sa aj ty o zmenu, ak sa ťa týka. Treba z viacerých strán bombardovať ministerstvo žiadosťami...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik aj keď si myslíš, že niekomu radíš, tvoja rada stojí za vieš, čo. Ja ti dám dobrú radu - kým pôjdeš na políciu s takou delikátnou záležitosťou, vopred si preštuduj najnovšie zákony, vyhlášky týkajúce sa tejto záležitosti. Aby si nebol odkázaný na ochotu pracovníkov štátnej správy.
    Niekoľko rokov starým zákonom sa tento proces výrazne zjednodušil.
    lacotinka Veru.
    Bodrík si nejako nevšimol, že prešli skoro 4 roky
    jslancik ale motivačný záver dal dobrý
    bodro lacotinka - 4 roky od čoho? Od príspevku nad tým mojím?
    jslancik - prosím ťa čo neaktuálne som napísal?
      zbaliť

    carlo11 je offline (nepripojený) carlo11

    carlo11
    Dobrý den:
    Mam podobny problem len tema riesena s cca pred 4 rokov tak neviem ci je to aktualne.
    Ide mi o to ze som kupil M.Outlander 2007 N1 so 7sedankamy,3tia rada je v kufri v podlahe ale v TP je len 5.
    Preklikal som dost stranok,zvacsa sa riesili Alhambri a Sharany ktore maju uchyt v podlahe a pri autach N1 by mali bit znehodnotene prave tieto uchyty ale ked ja ich mam v podlahe cize na pevno plus su k nim aj bezpecnostne pasy tak bude tam problem??
    Na dopravnom inspektorate mi pani za pultom povedala ze staci vyjadrenie od importera na papiery plus male tlacivo na zmenu 5€ kolok a zapise mi to.
    Nakolko som kontaktoval cez email 2.12.15 importera-zatial mi nedal stanovisko tak som mu dnes 3.12.15 volal.Prestavba z N1 na M1 sa neda spravit to mi hned na zaciatku povedal.Tak som mu vysvetlil o co mi ide ze moze byt v TP aj X1 to je jedno ale aby som mal na miesto 5 miest 7 miest i ked ta 3tia rada je skor tak pre deti do 12/15rokov ale ked som si tam v pohode sadol ja co mam 174cm tak na kratsie vzdialenosti sa to da vyuzit napr na rodinne oslavy.
    Patral som po internete a nasiel som nieco ohladom toho: https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...4/725/20140101

    V paragrafe 17 sa pise :
    PRESTAVBA VOZIDLA
    § 17 Spoločné ustanovenie
    (1)
    Za hromadnú prestavbu typu vozidla a za prestavbu jednotlivého vozidla sa považuje
    osek:
    j)
    zmena obsaditeľnosti vozidla; to neplatí, ak ide o prestavbu vozidla zmenou obsaditeľnosti vozidla zväčšením počtu miest na sedenie, ak je vozidlo výrobcom vybavené úchytnými miestami sedadiel a kotevnými miestami bezpečnostných pásov na zmenu počtu miest na sedenie,
    Takze podla tohto paragrafu by mohol udelit povolenie resp. overenie toho ze sa moze prepisat z 5 na 7 miest.
    Lebo ked je auto vybavene od nova uchytmi na sedacky popripade sedackamy ako moj pripad plus ma bezpecnostne pasy tak by v tom nemal byt problem.
    Ale kedze sme na slovensku tak neviem.
    Som zvedavy na vyjadrenie Importera Mitsubishi z BA

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.