Zavrieť

Porady

Vývoz do EU cez firmu z nečlenskej krajiny

Pekne pozdravujem, prosím o informáciu ako funguje "trojstranný obchod", avšak
firma A (dodávateľ) je zo Slovenska - platiteľ DPH, firma B - nečlen EU, firma C(odberateľ) je z EU, platiteľ DPH. Ako budú prebiehať vzajomné fakturácie z pohľadu DPH ? Môže sa všetko fakturovať bez DPH ?
Ďakujem všetkým, ktorí vedia poradiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jamajka je offline (nepripojený) jamajka

    jamajka
    Ahoj. Toto nie je trojstranný obchod, podľa zákona musia byť všetky tri zúčastnéné strany členom EÚ. Firma A faktúruje firme B (nečlenovi EU, tzv. tretej krajine) bez DPH - ako vývoz. Firma B faktúruje firme C tiež bez DPH a firma C si uplatní DPH pri dovoze (colníci jej vystavia dovozové JCD).

    bill je offline (nepripojený) bill

    bill
    Ďakujem ze informáciu. Tovar ale fyzicky ide zo Slovenska k odberateľovi C - t.j. neopustí hranice EU. Môže teda Dodávateľ (firma A) fakturovať bez DPH, ako vývoz ?

    jamajka je offline (nepripojený) jamajka

    jamajka
    Môžeš, aj ja som už mala taký prípad, dokonca ten druhý odberateľ (firma B, bola členom EU - Cyprus, len nebol platiteľom DPH), ale musíš si zohnať buď od neho, alebo od firmy C fotokópiu JCD. Ja mám našťastie colného deklaranta, ktorý mi všetko toto zdokladuje.

    bill je offline (nepripojený) bill

    bill
    JCD vystaví firma A (dodávateľ) ? A kto ho potvrdí, keď tovar ide do susedného štátu ?

    jamajka je offline (nepripojený) jamajka

    jamajka
    No chvíľu mi to trvalo, volala som na colnicu, ty ako vývozca musíš behnúť na colnicu v tvojom meste, kde zdeklaruješ seba ako vývozcu, firmu C (člena EU) ako príjemcu, ale firmu B (nečlena EU) ako kupujúceho tovar. S týmto JCD-čkom ti šofér spolu s tovarom prebehne cez hranice, dá si to potvrdiť a musí ti jednu kópiu vrátiť (najlepšie je zohnať spoľahlivého šoféra, tí naši to akosi neposielajú).

    Vývoz do EU cez firmu z nečlenskej krajiny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.