Zavrieť

Porady

daň z príjmu v ČR

Dobrý deň prajem,

prosím Vás vážený portál PORADA.SK, chcel by som sa spýtať, ako je to s daňou z príjmu v Českej republike. Ide o to, že už v Prahe pracujem 2 a pol roka ako sanitár v nemocnici a každý rok vyplňujem daňové priznanie na person. odd. svojho zamestnávateľa v ČR.
A tento rok som sa dopočul, že daňové priznanie musím podať aj na Slovensku. Je to prosím Vás pravda?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marta je offline (nepripojený) marta

    marta
    desperado
    Dobrý deň prajem,

    prosím Vás vážený portál PORADA.SK, chcel by som sa spýtať, ako je to s daňou z príjmu v Českej republike. Ide o to, že už v Prahe pracujem 2 a pol roka ako sanitár v nemocnici a každý rok vyplňujem daňové priznanie na person. odd. svojho zamestnávateľa v ČR.
    A tento rok som sa dopočul, že daňové priznanie musím podať aj na Slovensku. Je to prosím Vás pravda?

    Ďakujem.
    Podľa ustanovenia § 32 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov má daňovník povinnosť podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie 2004, ak dosahoval zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50% nezdaniteľnej časti základu dane, ak tieto príjmy plynú zo zdrojov v zahraničí. Z uvedeného vyplýva, že ak mal daňovník len príjmy zo závislej činnosti v Českej republike a daňový domicil má na Slovensku, zdaňuje celosvetové príjmy na Slovensku, teda podáva daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A na Slovensku v lehote na podanie daňového priznania, t.j. do 31.3.2005 na miestne príslušnom daňovom úrade ( podľa miesta trvalého bydliska).

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    marta, daňový domicil je pravdepodobne trvalý pobyt. A ak má v ČR dlhodobý prechodný pobyt povolený cudzineckou políciou na základe TPP?

    marta je offline (nepripojený) marta

    marta
    Paula
    marta, daňový domicil je pravdepodobne trvalý pobyt. A ak má v ČR dlhodobý prechodný pobyt povolený cudzineckou políciou na základe TPP?
    Daňový domicil je určený trvalým pobytom. V prípade, že daňovník má viac trvalých pobytov, čo je možné po vstupe do EÚ, daňový domicil sa určuje na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia podľa toho, kde má stredisko životných záujmov. Prechodný pobyt nie je určujúcim kritériom pre stanovenie daňového domicilu. Pokiaľ má len jeden trvalý pobyt, a ten je na území SR, má jednoznačne daňový domicil na Slovensku a vždy zdaňuje celosvetové príjmy v SR.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.