Zavrieť

Porady

DPH a stavba domu

Ahojte, nie som daniar, syn (tiez nie daniar ) vsak riesi cisto teoreticku danovu otazku. Ak by ako zivnostnik chcel stavat dom, zalozil by si osobitnu pro- forma firmu, ktoru by prihlasil ako platcu DPH, na tu firmu by postavil dom a poziadal o vratenie dph. Sam si myslim ze realne to nie je mozne, ale neviem to zdovodnit z hladiska platnej legislativy. Viete mi povedat/poradit na ake paragrafy resp. uskalia takato konstrukcia naráža
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zamestnanec Pozri príspevok
    Ahojte, nie som daniar, syn (tiez nie daniar ) vsak riesi cisto teoreticku danovu otazku. Ak by ako zivnostnik chcel stavat dom, zalozil by si osobitnu pro- forma firmu, ktoru by prihlasil ako platcu DPH, na tu firmu by postavil dom a poziadal o vratenie dph. Sam si myslim ze realne to nie je mozne, ale neviem to zdovodnit z hladiska platnej legislativy. Viete mi povedat/poradit na ake paragrafy resp. uskalia takato konstrukcia naráža
    Na uplatnenie odpočtu DPH má iba v tom prípade nárok, ake prijaté plnenia použije na svoje podnikanie, teda poskytnuté plnenie.

    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom

    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služiebako platiteľ ....

    zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

    zamestnanec
    dakujem, napada ma...platilo by to aj v pripade ak by dom staval na seba ako SZCO a mal v nom npr. kancelariu alebo ine prevadzkove priestory?

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Musel by v tom priestore dosahovať zdaniteľné príjmy, podliehajúce DPH. Teda ak by napr. ten dom prenajímal neplatiteľom DPH, nemal by ani nárok na odpočet.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    zamestnanec Pozri príspevok
    Ahojte, nie som daniar, syn (tiez nie daniar ) vsak riesi cisto teoreticku danovu otazku. Ak by ako zivnostnik chcel stavat dom, zalozil by si osobitnu pro- forma firmu, ktoru by prihlasil ako platcu DPH, na tu firmu by postavil dom a poziadal o vratenie dph. Sam si myslim ze realne to nie je mozne, ale neviem to zdovodnit z hladiska platnej legislativy. Viete mi povedat/poradit na ake paragrafy resp. uskalia takato konstrukcia naráža
    Reálne je to možné. Ak chcete stavať domy a následne ich predať. Predávate v režime DPH, nároky na odpočítanie DPH máte....

    Môžete sa rozhodnúť stavať dom na podnikatelké účely, kancelárie, prenajať platiteľom DPH. Pri nákupe tovarov a služieb je možné odpočítať DPH, ale čo ďalej. ak sa rozhodnete, že bude dom slúžiť na VAše bývanie, máme tu par. 54-úprava odp. dane, (jednoducho povedané, dań vrátite štátu), ak ho prenajmete neplatiteľom DPH, znova dochádza k zmene účelu, dań vrátite....

    Nič nenašpekulujete

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    V krátkosti povedané:

    Pokiaľ rozmýšľate nad tým, že Vám štát zaplatí(resp. vráti) viacej DPH, ako budete musieť Vy zaplatiť štátu, tak rozmýšľate zle.

    DPH takto nefunguje, skôr sa môžete dostať do problémov.
    človiečik Vladimír Ozimý
    presne je to tak...pokiaľ chcete špekulovať pri stavbe domu tak sa to neoplatí pokiaľ nemáte plán tam podnikať...uvažovať nad tým sa oplatí včase keď chcete dom využívať na podnikanie a ste platiteľ ktorý dodáva tovary a služby podliehajúce DPH...nie je to také jednoduché si vypýtať peniažky od štátu a tváriť sa že nič sa nedeje

    zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

    zamestnanec
    ..len pre zaujimavost, tyka sa to napr. aj lekara ktory by mal v dome ambulanciu, alebo pravnika ktory by mal v dome kancelariu?
    Dakujem vsetkym aj za predosle odpovede!!!!
    človiečik Vladimír Ozimý
    zamestnanec Pozri príspevok
    ..len pre zaujimavost, tyka sa to napr. aj lekara ktory by mal v dome ambulanciu, alebo pravnika ktory by mal v dome kancelariu?
    Dakujem vsetkym aj za predosle odpovede!!!!
    ak budujem nehnuteľnosť ktorú budem využívať na podnikanie len z časti pri DPH sa uplatňuje ustanovenie par. 49 ods. 5. - ak sa majetok bude využivať aj na podnikanie aj súkromne uplatní sa DPH vo výške, ktorá pripadá na majetok ktorý sa bude využívať na podnikanie. Ak však ide napr. o zubára - zdravotná starostlivosť zubára je oslobodená činnosť od DPH podľa par. 29 takže tam nárok nevznikne...záleži čo zubár vykonáva ...no a činnosť právnika je klasické dodanie služby...tam nárok na odpočet vzniká...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.