Zavrieť

Porady

Práca nadčas

Chcem sa opýtať je s prácou nadčas, je zamestnávateľ ten kto rozhoduje ako sa práca nadčas má vysporiadať, či ju teda zamestnancom preplatí alebo si majú čerpať náhradné voľno, alebo si môže zamestnanec požiadať o čerpanie náhradného voľna a zamestnávateľ mu je povinný toto voľno poskytnúť. Poraďte prosím.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Usporiadat
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Pozri najprv § 97 ZP čo je práca nadčas a potom § 121 ZP o mzde za prácu nadčas, tam sa tiež hovorí aj o náhradnom voľne. Čerpanie náhrad.voľna za prácu nadčas podľa tohto ustanovenia nemožno zamestnancovi nariadiť a nie je to možné dohodnúť ani v KZ. ZP v tomto prípade pripúšťa výlučne individuálnu dohodu medzi zamestnavateľom a zamestnancom. Ak teda zamestnavateľ neposkytne zamestnancovi náhr.voľno do troch kalend.mesiacov alebo v inak dohodnutom čase, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa vyššie cit. § 121 ods. 1. prvá veta. Náhradné voľno ale v žiadnom prípade nepatrí, ak bola dohodnútá mzda s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas. Pekný deň.
0 1
Veva Veva

Veva je offline (nepripojený) Veva

Daga, ja by som povedala ,že práca nadčas je práca nad jeho stanovaný týždenný pracovný čas ,ktorý je určený v pracovnej zmluve. Prácu nadčas máme nariadenú alebo povolenú .Povolená ak si máme možnosť bez nároku nadpracovať chýbajúce hodiny . Nariadený : napr.keď zamestnávateľ potrebuje pre plnenie úloh a tu vidím priestor pre možnú dohodu .-zaplatenia alebo na náhradné volno. Neviem akú formu evidovania dochádzky máte, ale doporučila by som "vždy "schváliť podpisom zames-ľa
zotrvanie na pracovisku nad svoj 8 hod.prac.dobu./aj na druhý deň/ Výšku prípaltkov - súhlasim s Peťom.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Mam na Vas jednu prosbu, kolko percent je za pracu nadcas?? Alebo si to urcuje zamestnavatel?? Viete mi niekto poradit??
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

nikulik
Mam na Vas jednu prosbu, kolko percent je za pracu nadcas?? Alebo si to urcuje zamestnavatel?? Viete mi niekto poradit??
Nikulík, pozri si § 121 Zákonníka práce. Tam je všetko o nadčasoch. Mzdové zvýhodnenie je min. 25 %
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Nikulik, okrem dosiahnutej mzdy za hodiny nadčas pracovníkovi patrí mzdové zvýhodnenie vo výške 25 % jeho priemerného zárobku. Pozri § 121 Zákonníka práce.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ďakujem Vam pekne, akosi som to tam vtedy nemohla najst
0 0
Hada Hada

Hada je offline (nepripojený) Hada

Dobry den,

chcem Vas niekoho poziadat o radu.
Ako je to s nadcasmi, ak v PZ uvadzame, ze mzda zohladnuje pripadnu pracu nadcas. V tomto prip. zamestnancovi za prvych 150 hod. neprinalezi priplatok, ale akonahle to bude 151. hodina, tak uz ma narok na priplatok?
Mame moznost dat zamestnancovi priplatok za nadcas pri horeuvedenej formulacii aj za prvych 150 hod.?
Co sa tyka ZP §121 ods. 2, myslite si, ze je v rozpore, ak zohladnenie prace nadcas je pri vsetkych THP pracovnikoch? Jedine R zamestnanci maju realne u nas preplacane a sledovane nadcasy.
Vdaka hada
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ak máš v PZ dohodnuté, že prípadná práca nadčas je zahrnutá v dohodnutej mzde, za prvých 150 hodín neplatíš nadčasy. Za ďalšie hodiny už áno. Ak to dohodnuté nemáš, tak musíš platiť nadčasy od prvej hodiny /alebo si bude čerpať náhradné voľno/
0 0
Hada Hada

Hada je offline (nepripojený) Hada

Lubi,vdaka.
Viete mi este niekto poradit ako je to s tym, ci mozme dat zamestnancom vsetkym v admin. ze ich mzda zahrna pracu nadcas? A ci je v rozpore so zakonom preplacanie nadcasov, ak to maju zahrnute v zmluve.
Vdaka.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

nie je to v rozpore, aspon myslim. je vela ludi co maju zahrnutu pracu nadcas v zmluve, je to tzv. manazerska zmluva (aspon ja ju tak volam, ak ostatni nie hihi) tam ide o to, ze ten plat je vacsinou vyssi a zahrna pripadne cesty cez vikend, pripadne nadcasy atd atd... mozno by som vedela zohnat presnu formulaciu od ludi, co to maju v zmluve, ak chces?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ak je to dohodnuté v pracovnej zmluve - čiže je to dohoda dvoch strán aj zamestnanca aj zamestnávateľa, tak to v rozpore nie je. Bolo by to vtedy, ak by to bolo jednostranné oznámenie zamestnávateľa. No a čo sa týka preplácania nadčasov, ktoré boli dohodnuté v PZ že sú súčasťou mzdy, myslím si, že by si mohla mať problém napr. s daňovákmi, lebo to vyplácaš neoprávnene, nad rámec zmluvy.
0 0
Hada Hada

Hada je offline (nepripojený) Hada

Jej,
vsetkym Vam dakujem, mala som porady a nebola som online.
Pekny den
hada
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

skus sa pozriet na tuto formulaciu:

mzda je dohodnuta s prihliadnutim na pripadnu pracu nadcas. minimalne mzdove naroky pre xx.stupen narocnosti stanovene § 120 ZP su zamestnancovi zarucene.
0 0
j.durinova j.durinova

j.durinova je offline (nepripojený) j.durinova

Luba 2 - veľmi ma zaujalo to platenie nadčasov, odkiaľ máte takéto vysvetlenie.
U nás, ak je stanovené v PZ, že práca nadčas je zahrnutá vo mzde, tým pádom sa
neprepláca žiadny nadčas. Napíšte prosím, kde ste zobrali toto vysvetlenie, veľmi
rada by som sa na to pozrela. ďakujem
0 0
j.durinova j.durinova

j.durinova je offline (nepripojený) j.durinova

Luba2 - veľmi ma zaujalo preplácanie nadčasov v prípade, že práca nadčas je zahrnutá v dohodnutej mzde. Prosím napíšte, kde je to takto vysvetlené.
Ďakujem
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte. Príplatok za prácu nadčas je min. 25% z priemernej mzdy zamestnanca. Priemerná mzda sa vypočíta priemerkou čistých miezd za posledné tri mesiace? Tak si to približne pamätám, len to neviem narýchlo nájsť. A ak je to tak, ako potom postupujem, ak mám nového zamestnanca? Prosím, poraďte mi. Ďakujem
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Práve som si to našla. Ak som to správne pochopila, tak priemerná mzda sa vypočíta za tri mesiace z vyúčtovanej mzdy. To znamená čístá mzda?

A pri novom zamestnancovi je to predpokladaná mzda - ako to riešite?
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Janka6685
Práve som si to našla. Ak som to správne pochopila, tak priemerná mzda sa vypočíta za tri mesiace z vyúčtovanej mzdy. To znamená čístá mzda?

A pri novom zamestnancovi je to predpokladaná mzda - ako to riešite?
Ano pri novom zamestnancovi sa vzdy berie do uvahy predpoklad. Co sa tyka pojmu mzdy. Ak sa jedna o formulaciu mzda, vzdy je tym myslene hruba mzda. Cize priemer mzdy - priemer hrubej mzdy.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
ik-a
Ano pri novom zamestnancovi sa vzdy berie do uvahy predpoklad. Co sa tyka pojmu mzdy. Ak sa jedna o formulaciu mzda, vzdy je tym myslene hruba mzda. Cize priemer mzdy - priemer hrubej mzdy.
Ďakujem. A ako mám postupovať pri výpočte predpokladanej mzdy? Je na to postup, alebo je to naozaj len približná suma, taká orientačná? Príde na to niekto, ak by to bolo vypočítané zle, ak sa to dá vypočítať zle? Neviem, či mi je rozumieť, lebo neviem vysvetliť presne o čo mi ide.
0 0
Hada Hada

Hada je offline (nepripojený) Hada

ja to vnimam cez ZP, zamestnavatel ma pravo nariadit prvych 150 hod. nadcasov, na dalsie hodiny uz musi byt vzajomna dohoda, takze mzda zahrnujuca pracu nadcas je podla mna iba pre tych prvych 150 hod.
0 0
Načítať ďalšie