Zavrieť

Porady

Problém s faktúrou a úhradou z poisťovne

AHOJTE!

Mám takýto problém.
Na firemnom aute nám prasklo predné sklo. Tento problém sme riešili cez Kooperativu.
Sklo bolo opravené u firmy X, ktorá nám vystavila faktúru najskôr bez DPH na čiastku Sk 16.000,--. Túto čiastku zaplatila Kooperativa firme X na ich účet.
Po našom upozornení, že sme platcami DPH túto faktúru opravili o DPH a žiadajú ho od nás zaplatiť.

Chcem sa spýtať, či si môžem túto faktúru, náš záväzok, odpočítať v DPH?

Ako mám účtovať túto úhradu.

Čiastku, ktorú zaplatila Kooperativa (Sk 16.000), by som určite nedala do VOZD, ale môžem čiastku, ktorá je vlastne DPH (tú si uplatním v DPH) dať do výdavkov ovplyvňujúcich ZD?

Chcela som to účtovať takto:
1. Faktúru do záväzkov
2. ID na príjem 16.000, ktoré zaplatila Kooperativa firme X a ID na výdaj 16.000, ktorým si hneď aj znížim svoj záväzok. Tým sa mi tieto dve operácie anulujú.
3. Požadovanú úhradu Sk 3.000 (dph) do výdavkov ovplyvňujúcich ZD, lebo je to náš skutočný výdavok.

Účtujeme v JÚ a aj to sa mi zdá komplikované.
Keď tak nad tým rozmýšľam, ja si vlastne uplatním čiastku Sk 3.000 aj v DPH a ešte aj pri dani z príjmov. Už som z toho celá jalová.

Prosím poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    jednoznačne zaevidovať v JU záväzok vo výške 16000+ DPH
    1.ak ste platiteľ dph si môžete uplatniť v zdaňocom obodbí kedy vám vznikol nárok
    2. zároveň si zaevidujte pohľadávku voči poisťovni voči poisťovni
    3. v rámci účtovnych závierkových operácii zúčtujte úhradu záväzku a pohľadávky vo výške 16000 ako výdavok a príjem ovplyvňujúci základ dane
    4. uhradu DPH zúčtujte v čase úhrady z banky (pokladne) ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - členenie zaplatená daň na vstupe

    Problém s faktúrou a úhradou z poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.