Zavrieť

Porady

Zmluvny plat na vyplatnej paske

Dobry den poradaci,

viete mi prosim poradit? Na vyplatnej paske ma zamestnanec uvedeny zakladny zmluvnu mzdu napr. 8000 Sk (t.j. mensi ako min.mzda), avsak kazdy mesiac dostava odmeny. Spolu s odmenami jeho hruba mzda samozrejme presiahne minimalnu mzdu. Je chybou ked je na vyplatnej paske uvedeny zmluvny plat mensi ako min. mzda?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    adinka55 Pozri príspevok
    Dobry den poradaci,

    viete mi prosim poradit? Na vyplatnej paske ma zamestnanec uvedeny zakladny zmluvnu mzdu napr. 8000 Sk (t.j. mensi ako min.mzda), avsak kazdy mesiac dostava odmeny. Spolu s odmenami jeho hruba mzda samozrejme presiahne minimalnu mzdu. Je chybou ked je na vyplatnej paske uvedeny zmluvny plat mensi ako min. mzda?

    Dakujem.
    Myslím, že v samotnej pracovnej zmluve nemôže byť uvedená nižšia mzda, než je minimálna (pri plnom úväzku).

    Inak by sa kľudne mohlo stať, že bez odmien dostane zamestnanec nižšiu mzdu, než minimálnu.
    Naposledy upravil Chobot : 16.05.08 at 11:43

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    adinka55 Pozri príspevok
    Dobry den poradaci,

    viete mi prosim poradit? Na vyplatnej paske ma zamestnanec uvedeny zakladny zmluvnu mzdu napr. 8000 Sk (t.j. mensi ako min.mzda), avsak kazdy mesiac dostava odmeny. Spolu s odmenami jeho hruba mzda samozrejme presiahne minimalnu mzdu. Je chybou ked je na vyplatnej paske uvedeny zmluvny plat mensi ako min. mzda?

    Dakujem.
    Menšia suma tam môže byť, veď aj odmeny sa započítavajú do MZ. Len keď nebudú vyplatené odmeny musíte dať minimálnu mzdu

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Antea Pozri príspevok
    Menšia suma tam môže byť, veď aj odmeny sa započítavajú do MZ. Len keď nebudú vyplatené odmeny musíte dať minimálnu mzdu
    Myslím, že máš pravdu. Pozrel som si to v ZP a tam je v § 119 uvedené:
    "(1) Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom."


    A čo je to mzda - to je uvedené v § 118:
    (2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

    Takže do mzdy patrí základná mzda aj odmeny.

    luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

    luigi72
    Ale na druhej strane na odmenu pracovnik nema pravny narok.

    Lepsia volba je potom zakladna mzda + osobne ohodnotenie (s presne dohodnutymi kriteriami) a tieto zlozky budu spolu tvorit dohodnuty zmluvny plat a zaroven takto definovany zmluvny plat uz bude vyssi ako minimalna mzda.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    luigi72 Pozri príspevok
    Ale na druhej strane na odmenu pracovnik nema pravny narok.

    Lepsia volba je potom zakladna mzda + osobne ohodnotenie (s presne dohodnutymi kriteriami) a tieto zlozky budu spolu tvorit dohodnuty zmluvny plat a zaroven takto definovany zmluvny plat uz bude vyssi ako minimalna mzda.
    Problém by asi mal zamestnávateľ, keby mu nepriznal odmeny a tým by mu vyplatiť mzdu nižšiu ako minimálnu. Preto by som bol radšej za to, aby v zmluve bola uvedená aspoň minimálna mzda, lebo tú musí aj tak vyplatiť.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    luigi72 Pozri príspevok
    Ale na druhej strane na odmenu pracovnik nema pravny narok.

    Lepsia volba je potom zakladna mzda + osobne ohodnotenie (s presne dohodnutymi kriteriami) a tieto zlozky budu spolu tvorit dohodnuty zmluvny plat a zaroven takto definovany zmluvny plat uz bude vyssi ako minimalna mzda.
    Aj keď na odmeny právny nárok nieje, doplatok do minimálnej mzdy je povinný.

    alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

    alusa783
    ahojte ja som sa stretla s problémom že zmluvný plat je 350e
    ale človek mal dovolenku a dovolenkový priemer mal nižší takže zakladná mzda a nahrady za dovolenku su spolu len 343,44 to jest hrubá mzda
    môže to byt? alebo to tak nesmie byt? kedže v zmluve ma uvedfené plat 350????

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    alusa783 Pozri príspevok
    ahojte ja som sa stretla s problémom že zmluvný plat je 350e
    ale človek mal dovolenku a dovolenkový priemer mal nižší takže zakladná mzda a nahrady za dovolenku su spolu len 343,44 to jest hrubá mzda
    môže to byt? alebo to tak nesmie byt? kedže v zmluve ma uvedfené plat 350????
    Je to správne.

    zeneta je offline (nepripojený) zeneta

    zeneta
    Chápem správne platový výmer v znení:
    1. Zamestnancovi patrí za vykonanú prácu základá hrubá mzda vo výške 450 Eur.
    Zamestnanovi patrí za vykonanú prácu hrubá mzda v zložení základnej hrubej mzdy a pohyblivých zložiek mzdy minimálne vo výške sadzby minimálneho mzdového nároku pre druhý stupeň náročnosti práce podľa ZP.

    že plat je potom 450 Eur + 380,4/minimálna odmena/ ? a to i keď by zamestnanec nemal vyrobenú ani jednu normohodinu? / podľa platového výmeru v bode pohyblivé zložky , kde sa píše o mesačnej odmene - výška odmeny sa poskytne podla počtu vyrobených normohodin, kde odmena za 1 normohodinu je 5 Eur./

    ďakujem za odpoveď

    Zmluvny plat na vyplatnej paske

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.