Zavrieť

Porady

Príležitostný príjem

Ahojte, chcem sa spýtať či môžem do príležitostného príjmu podľa §8 ZoDzP zahrnúť školenie za ktoré zaplatíme cca 20 tis a dotyčný to nebude musieť zdaňovať, keďže nepresiahol príjem v zdaňovacom období päťnásobok životného minima.....

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    málo informácií: pokiaľ viem tak uvedený príjem by mohol byť aj v §6: ako autorský honorár.... doplň info

    eha je offline (nepripojený) eha

    eha
    ide o zamestnanca štátnej správy, ktorý dá zamestnancom našej spoločnosti školenie k novele zákona.....neviem či to môže spadať po autorský honorár...

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    Ahojte, chcem sa spýtať, existuje nejaká definícia "príležitostného príjmu" , ktorý sa uvádza v § 8 Zákona o dani z príjmu?

    Napr. keď prenajmem auto na 1 mesiac - je to príležitostný príjem
    A ked ho prenajmem na 3 mesiace? Alebo 1 rok? Kde je tá hranica?

    Ďakujem za dopoveď.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    zltalienka Pozri príspevok
    Ahojte, chcem sa spýtať, existuje nejaká definícia "príležitostného príjmu" , ktorý sa uvádza v § 8 Zákona o dani z príjmu?

    Napr. keď prenajmem auto na 1 mesiac - je to príležitostný príjem
    A ked ho prenajmem na 3 mesiace? Alebo 1 rok? Kde je tá hranica?

    Ďakujem za dopoveď.
    Príležitostný príjem je príjem, kt. nemá formu opakujúceho sa príjmu.

    Môj názor je, ak prenajmem auto na 1 mesiac, nejde o príležitostný príjem. Ak by som ho prenajala na 2 dni, potom by som uvažovala o príležitostnom príjme. Hranica???? Je a existuje i na porade mnoho diskusií ohľadom príležitosti, tu nájdete i mnoho názorov, z kt. si utvoríte nejaký názor o príležitosti

    Ak ho prenajmem na 3 mesiace, tiež nejde o príležitosť, treba na prenájom živnostenské oprávnenie. Ide o činnosť sústavnú (napr. 90 dní) vykonávanú samostane vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a hlavne za účelom dosiahnutia zisku.

    Toto je detto ako otázka, s kt.sme sa stretli na porade, či ide o príležitostný príjem, keď predám 3,4 autá za rok. Myslím si, že príležitosť to nie je. Ak by som nedosahovala týmto predajom zisk, tak tie autá nepredávam.
    Ak však rozmýšľam a mám 3 autá v osobnom vlastníctve napísané na meno betka (jedno použ. ja, jedno muž, jedno syn (to je len príklad, ešte je krpec), tak tento predaj by som nepovažovalaza príležitosť.

    Takže hranice príležitosti???? Každá kontrola si stanoví individuálne,

    Príležitostný príjem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.