Zavrieť

Porady

čo s prečerpanou dovolenkou

Dobrý deň všetkým,

zamestnanec ukončil prac.pomer k 30.4.08 a prečerpal 4,5 dňa dovolenky.
Podľa rád z porady by som mu mala túto dovolenku odpočítať z HM a odhlásiť ho na tieto dni zo soc.poisťovne.

Dotaz č. 1: túto dovolenku mu odpočítam vo výške, v akej mu bola vyplatená, alebo si ju vypočítam podľa terajšieho dovolen. priemeru (je 2.Q a dovolenku si bral v 1.Q)?

Dotaz č. 2: odhlásim ho z poisťovne na tie dni, kedy si dovolenku v skutočnosti bral?

Mimochodom, volala som do Soc. poisťovne, kde ma inštruovali, že zrazenie prečerpanej dovolenky je vlastne zrážka zo mzdy podľa § 131 odst. 2 pís. g, kedy sa jedná o zrážku z čistej mzdy, takže by som mu mala odpočítať čistú mzdu za dovolenku a z poisťovne ho neodhlasovať.

Takže otázka na záver: ako je to vlastne správne?

Veľmi by som Vás poprosila o radu - robím výplaty.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Zrážku za dovolenku by si mu mala podľa mňa odpočítať zo mzdy v takej výške v akej si mu ju vyplatila.

    Hepi je offline (nepripojený) Hepi

    obyčajná vydatá žena Hepi
    beata02 Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým,

    zamestnanec ukončil prac.pomer k 30.4.08 a prečerpal 4,5 dňa dovolenky.
    Podľa rád z porady by som mu mala túto dovolenku odpočítať z HM a odhlásiť ho na tieto dni zo soc.poisťovne.

    Dotaz č. 1: túto dovolenku mu odpočítam vo výške, v akej mu bola vyplatená, alebo si ju vypočítam podľa terajšieho dovolen. priemeru (je 2.Q a dovolenku si bral v 1.Q)?

    Dotaz č. 2: odhlásim ho z poisťovne na tie dni, kedy si dovolenku v skutočnosti bral?

    Mimochodom, volala som do Soc. poisťovne, kde ma inštruovali, že zrazenie prečerpanej dovolenky je vlastne zrážka zo mzdy podľa § 131 odst. 2 pís. g, kedy sa jedná o zrážku z čistej mzdy, takže by som mu mala odpočítať čistú mzdu za dovolenku a z poisťovne ho neodhlasovať.

    Takže otázka na záver: ako je to vlastne správne?

    Veľmi by som Vás poprosila o radu - robím výplaty.

    Ďakujem
    A prečo ho chceš počas čerpania dovolenky odhlasovať zo sociálnej poisťovne. Nerozumiem tomu.

    beata02 je offline (nepripojený) beata02

    beata02
    Na porade som sa dočítala, že ak zamestnanec prečerpá dovolenku, táto sa mu musí zraziť z HM, tzn., že ju zrazím takto:
    dovol.priemer na deň x dni = HM za dovolenku, z toho program vypočíta odvody. Keď však zamestnancovi vyjde v nasledujúcom mesiaci prečerpanie dovolenky, lebo ukončil PP, mala by som mu túto mzdu za prečerpanú dovolenku odpočítať z HM, z toho dôvodu sa mu ponížia odvody do poisťovní a vznikne mu tam nejaké prázdno, ktoré treba vyplniť asi neplat.voľnom, ktoré treba odhlásiť zo Soc.poisťovne, alebo nie?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    beata02 Pozri príspevok
    Na porade som sa dočítala, že ak zamestnanec prečerpá dovolenku, táto sa mu musí zraziť z HM, tzn., že ju zrazím takto:
    dovol.priemer na deň x dni = HM za dovolenku, z toho program vypočíta odvody. Keď však zamestnancovi vyjde v nasledujúcom mesiaci prečerpanie dovolenky, lebo ukončil PP, mala by som mu túto mzdu za prečerpanú dovolenku odpočítať z HM, z toho dôvodu sa mu ponížia odvody do poisťovní a vznikne mu tam nejaké prázdno, ktoré treba vyplniť asi neplat.voľnom, ktoré treba odhlásiť zo Soc.poisťovne, alebo nie?
    Odhlasovať ho určite netreba. On čerpal dovolenku, za túto dovolenku aj skutočne dostal vyplatenú náhradu. Všetko zostane tak, ako bolo, tú dovolenku mu necháš tam, kde ju čerpal. Zamestnávateľ mu čerpanie umožnil, máš dovolenkový lístok, všetko je OK.
    Teraz ste však zistili, vzhľadom na to, že ukončuje PP, že na tú dovolenku už nemal nárok. Tak jednoducho Vám tie peniaze, ktoré vtedy dostal, vráti, ako keby vracal napr. nejakú pôžičku, klasická zrážka zo mzdy, z čistej mzdy.
    Aspoň myslím, že som sa vyjadrila správne.

    Hepi je offline (nepripojený) Hepi

    obyčajná vydatá žena Hepi
    Tiež sa mi stalo, že zamestnanec končil a mal viac vyčerpanej dovolenky, než na akú mu vznikol nárok. Poviem pravdu, vôbec som nad tým nejako nešpekulovala, jednoducho som mu nahodila dovolenku mínusom, tým pádom bola aj hrubá mzda aj odvody nižšie.
    Toto som robila aj z toho dôvodu, aby to mal správne aj na výplatnej páske.Myslím, že som to urobila správne, alebo nie?
    Naposledy upravil Hepi : 22.05.08 at 09:02 Dôvod: vloženie ešte jednej vety

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Hepi Pozri príspevok
    Tiež sa mi stalo, že zamestnanec končil a mal viac vyčerpanej dovolenky, než na akú mu vznikol nárok. Poviem pravdu, vôbec som nad tým nejako nešpekulovala, jednoducho som mu nahodila dovolenku mínusom, tým pádom bola aj hrubá mzda aj odvody nižšie.
    Toto som robila aj z toho dôvodu, aby to mal správne aj na výplatnej páske.Myslím, že som to urobila správne, alebo nie?
    No neviem, ja s tým osobnú skúsennosť nemám. Ale keď sa nad tým zamyslíš, tak on odpracoval celý mesiac, a teda mal dostať ajhrubú mzdu za celý odpracovaný mesiac. Takto, keď sa mu o tú sumu ponížila hrubá mzda, čiže aj všetky odvody, to vypadá naozaj tak, že vlastne tie dni, kedy skutočne čerpal dovolenku, má neodpracované, nemal by tam mať ani čerpanie dovolenky, a teda by to asi bolo neplatené voľno.
    To je však len môj názor, naozaj netuším či je to takto úplne správne. Ale ja by som tak postupovala.

    Hepi je offline (nepripojený) Hepi

    obyčajná vydatá žena Hepi
    Súhlasím aj s výkladom Janky,ale predsa predtým mal zasa o tú prečerpanú dovolenku vyššiu mzdu, nakoľko nemal na ňu nárok, tak mu ju teraz zrazím,no a keď nastúpi do ďalšieho zamestnania o nič nepríde.

    leka je offline (nepripojený) leka

    leka
    zdravim vas, v prispeku 5 je to celkom dobre napisane, preve teraz aj ja riesim takuto situaciu. Len si este potrebujem ujasnit- ja mu z jeho cistej mzdy strhnen to, co dostal navyse z precerpanej dovolenky. Ale ako pridem k tomu, ze uz som z toho platila aj odvody? to cislo je potom o nieco vyssie. je to jednoducho moja "strata"?
    Čučoriedka 5
    Ja tiež vyjadrím svoj názor. Ak mal zamestnanec prečerpanú dovolenku napr. 4 dni a mal zaplatené 3200,- Sk v hrubom ( priemer pre PPÚ 100/hod. )
    tak mu pri ukončení PP túto čiastku zrazím - t.j. 3200,- Sk . Na stravné lístky
    nemál nárok - pretože, keď je pracovník na RD tak mu nevznikol nárok na ne..
    Prajem všetkým príjemný deň

    invest je offline (nepripojený) invest

    invest
    Čučoriedka 5 Pozri príspevok
    Ja tiež vyjadrím svoj názor. Ak mal zamestnanec prečerpanú dovolenku napr. 4 dni a mal zaplatené 3200,- Sk v hrubom ( priemer pre PPÚ 100/hod. )
    tak mu pri ukončení PP túto čiastku zrazím - t.j. 3200,- Sk . Na stravné lístky
    nemál nárok - pretože, keď je pracovník na RD tak mu nevznikol nárok na ne..
    Prajem všetkým príjemný deň
    Vlasnte áno, už som z toho celá dopletená. SL sa to vôbec netýka. ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.