Zavrieť

Porady

NEPRETRŽITÁ PREVÁDZKA, nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas

Zdravím všetkých poraďákov...

Ja viem, o téme nepretržitá prevádzka sa toho už veľa popísalo a niektoré príspevky mi velmi pomohli.
Len mi nie je jasné, ako vlastne vypočítam FPČ pre zamestnanca v nepretržitej prevádzke??? U nás budeme zavádzať na niekoľkých strojoch nepretržitú prevádzku. Na jednom stroji bude 5 pracovníkov, ktorí budú robiť 8 hodín (vrátane prestávky) v troch smenách, 2 prvé, 2 druhé, 2 nočné smeny a 4 dni voľna. Je takého rozloženie smien v týždni správne? Potom týždenný pracovný čas vychádza v jednom týždni 45 hodín a v ďalšom 22,5 hodiny. Je to správene???
V ZP sa v § 87 ods. 2 hovorí o primernom týždennom pracovnom čase, ktorý nesmie presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas (37,5 h ???). Ako vypočítam tento priemerný týždenný pracovný čas?

Zhniem to:
1. Ako vypočítam FPČ zamestnanca v nepretržitej prevádzke - 2 dni prvá, 2 dni druhá, 2 dni nočná, 4 dni voľna? Je toto rozloženie smien v prac. kalendári správne?

2. Ako vypočítam priemerný týždený pracovný čas - § 87 od. 2?

Ďakujem za rady skúsenejších...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    lienka26 Pozri príspevok
    Zdravím všetkých poraďákov...

    Ja viem, o téme nepretržitá prevádzka sa toho už veľa popísalo a niektoré príspevky mi velmi pomohli.
    Len mi nie je jasné, ako vlastne vypočítam FPČ pre zamestnanca v nepretržitej prevádzke??? U nás budeme zavádzať na niekoľkých strojoch nepretržitú prevádzku. Na jednom stroji bude 5 pracovníkov, ktorí budú robiť 8 hodín (vrátane prestávky) v troch smenách, 2 prvé, 2 druhé, 2 nočné smeny a 4 dni voľna. Je takého rozloženie smien v týždni správne? Potom týždenný pracovný čas vychádza v jednom týždni 45 hodín a v ďalšom 22,5 hodiny. Je to správene???
    V ZP sa v § 87 ods. 2 hovorí o primernom týždennom pracovnom čase, ktorý nesmie presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas (37,5 h ???). Ako vypočítam tento priemerný týždenný pracovný čas?

    Zhniem to:
    1. Ako vypočítam FPČ zamestnanca v nepretržitej prevádzke - 2 dni prvá, 2 dni druhá, 2 dni nočná, 4 dni voľna? Je toto rozloženie smien v prac. kalendári správne?

    2. Ako vypočítam priemerný týždený pracovný čas - § 87 od. 2?

    Ďakujem za rady skúsenejších...
    Podľa môjho názoru je FPČ pre každého rovnaký len v takýchto prídadoch sa može stať, že jedem mesiac do fondu zamestnancom chýba a druhý mesiac majú viac, čo nie je nadčas. Týždenný pracovný čas ťa bude zaujímať po štyroch mesiacoch, §87 ZP.

    lienka26 je offline (nepripojený) lienka26

    lienka26
    Ďakujem za všetky rady...

    Ak som teda pochopila správne, priemerný týždenný pracovný čas by mal byť pri nepretržitej prevádzke na 3 smeny, ak beriem 4 mesiace, 37,5 h.
    Zobrala som si náš pracovný kalendár a ako rátam, tak rátam, mne vychádza, že zamestnanec bude mať priemerný týždenný pracovný čas 31,5 hodiny. Čo to znamená? Sú zle naplánované smeny? V poradách som čítala, že nižší priemerný týždenný pracovný čas ako je 37,5 h môže byť ustanovený len v kolektívnej zmluve. My nemáme kolektívnu zmluvu, môžeme tento týždenný pracovný čas - 31,5 hodiny dohodnúť v pracovnej zmluve?

    Ďakujem

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    lienka26 Pozri príspevok
    Ďakujem za všetky rady...

    Ak som teda pochopila správne, priemerný týždenný pracovný čas by mal byť pri nepretržitej prevádzke na 3 smeny, ak beriem 4 mesiace, 37,5 h.
    Zobrala som si náš pracovný kalendár a ako rátam, tak rátam, mne vychádza, že zamestnanec bude mať priemerný týždenný pracovný čas 31,5 hodiny. Čo to znamená? Sú zle naplánované smeny? V poradách som čítala, že nižší priemerný týždenný pracovný čas ako je 37,5 h môže byť ustanovený len v kolektívnej zmluve. My nemáme kolektívnu zmluvu, môžeme tento týždenný pracovný čas - 31,5 hodiny dohodnúť v pracovnej zmluve?

    Ďakujem
    Neviem ako to máte rozvrhnuté, ale mne to nevychádza ako tebe. Ja rátam aj nedeľu a mne vychádza viacej. Preto som aj písala, že jeden mesiac môžeš mať o 7,5 menej a druhý o 7,5 viacej ako je FPČ. Nepretržitá prevádzaka znamená, že sa pracuje aj v nedeľu, a potom by to malo vyjsť.

    lienka26 je offline (nepripojený) lienka26

    lienka26
    Ja neviem, ja už som z toho taká domotaná. Ja ten kalendár radšej priložím...
    Pre vysvetlenie:
    F- prvá smena
    S- druhá smena
    N- tretia smena
    potom nasledujú 4 dni voľna.

    Viac hláv, viac rozumu...

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    lienka26 Pozri príspevok
    Ja neviem, ja už som z toho taká domotaná. Ja ten kalendár radšej priložím...
    Pre vysvetlenie:
    F- prvá smena
    S- druhá smena
    N- tretia smena
    potom nasledujú 4 dni voľna.

    Viac hláv, viac rozumu...
    Rátala som to akože za máj a vyšlo mi veľmi málo hodín 3x 142,5, 2x 135.Tak s takýmto som sa nestretla. My sme mali vždy tak, že im buď jedna zmena chýbala alebo vystávala v mesiaci. Keď sú odmeňovaní hodinovou sadzbou tak veľa nezarobia. Ja by som to riešila počas voľných dní náhradnou prácou, ale každý zamestnávateľ si robí tak ako mu vyhovuje. Báť sa teda nemusíš nadčasy neprekročíš. ZP sa nikde nezmieňuje o tom, že nemôže byť odpracované menej ako je norma.

    lienka26 je offline (nepripojený) lienka26

    lienka26
    Zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou, takže to bude pre nich velmi vyhodne, pre zamestnavateľa už menej.

    Ďakujem velmi pekne Antea, pomohla si mi

    NEPRETRŽITÁ PREVÁDZKA, nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.