Zavrieť

Porady

Pôžička firme od inej firmy

Spoločnosť s.r.o. poskytla pôžičku našej spoločnosti napr.100 000Sk s úrokom 2000Sk.Ako túto pôžičku zaúčtujem?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zuzana Pozri príspevok
Spoločnosť s.r.o. poskytla pôžičku našej spoločnosti napr.100 000Sk s úrokom 2000Sk.Ako túto pôžičku zaúčtujem?
221/379 prijatie
379/221 splátky
562/221 úrok
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
no mne sa zdá , že by sa to malo účtovať takto:

221/249 - prijatie pôžičky
249/221 - splácanie pôžičky
562/379 -ID k predpis úroku
379/221 - úhrada úroku
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Ešte doplňujem, že ak sa úroky vyčíslia na konci roku, spoločnosť, ktorá Vám poskytla pôžičku/ finančnú výpomoc/ by Vám mala vystaviť faktúru s vyčíslenými úrokmi a potom buy účtovanie vyzeralo takto:
prijatie pôžičky : 221/249
splátka pôžičky: 249/221
fa za úroky: 562/321
splátka fa: 321/221
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
plavčík Pozri príspevok
Ešte doplňujem, že ak sa úroky vyčíslia na konci roku, spoločnosť, ktorá Vám poskytla pôžičku/ finančnú výpomoc/ by Vám mala vystaviť faktúru s vyčíslenými úrokmi a potom buy účtovanie vyzeralo takto:
prijatie pôžičky : 221/249
splátka pôžičky: 249/221
fa za úroky: 562/321
splátka fa: 321/221
Súhlasím s účtom 249. Ak tie úroky sú uvedené v zmluve nie je nutná fakturácia úrokov, podľa mňa.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Pekný deň Vám prajem a ako je to s účtovaním keď firma požičia peniaze inej firme. Je to krátkodobá a bezúročná pôžička cca 15 dní.
Spíše sa zmluva o pôžičke podľa občians.zákonníka § 657 a § 658 ( hľadala som v obchodnom zákonníku, ale paragraf na zmluvu o pôžičke som tam nenašla ) a zaúčtujem to 378/221.
Ďakujem za každú radu.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A tá pôžička sa nemňže účtovať takto?
Zmluva ID 378/249
Prijatie na BÚ 221/378
Vrátenie 249/221
Úrok 562/249
zapl.úroku 249/221
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
toto sa mi moc nepáči...asi by som vynechal účtovanie cez 378
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Ďakujem Zuzana aj Plavčík za vaše reakcie:
Ja by som to spravila takto:
Zmluvu o pôžičke by som zaúčtoval v banke na účet : 378/221.
Ide o krátkodobú cca 15 dňovú finančnú výpomoc vo výške 150.000,- Sk.

Teraz si čítam Cenigovú, účet 249, str.164, je tu písané o prijatých krát.výpomociach, a o poskytnutých krátk.výpomociach ako pohľadávka na účet 378/249 - mám spraviť najskôr ID a potom cez banku ho uhradiť 249/221???
Keď mi dlžník vráti za 15 dní sumu na náš firemný účet účtujem 221/378???
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ja som neúčtovala cez ID.
Cez banku príjem pôžičky 221/249 200 000Sk
vrátenie poôžičky 249/221 200 000Sk
a úrok 562/221 2000Sk.Neúčtovala som cez ID.Tak ako smith len cez 249.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mikumi Pozri príspevok
Ďakujem Zuzana aj Plavčík za vaše reakcie:
Ja by som to spravila takto:
Zmluvu o pôžičke by som zaúčtoval v banke na účet : 378/221.
Ide o krátkodobú cca 15 dňovú finančnú výpomoc vo výške 150.000,- Sk.
tebe ide o účtovanie poskytnutej, nie prijatej pôžičky.....
Teraz si čítam Cenigovú, účet 249, str.164, je tu písané o prijatých krát.výpomociach, a o poskytnutých krátk.výpomociach ako pohľadávka na účet 378/249 - mám spraviť najskôr ID a potom cez banku ho uhradiť 249/221???
Keď mi dlžník vráti za 15 dní sumu na náš firemný účet účtujem 221/378???
[quote=zuzana;748351]Ja som neúčtovala cez ID.
Cez banku príjem pôžičky 221/249 200 000Sk
vrátenie poôžičky 249/221 200 000Sk
a úrok 562/221 2000Sk.Neúčtovala som cez ID.Tak ako smith len cez 249.
a ty riešiš prijatie pôžičky, a jej vrátenie.[/quote]

myslím, že sa zamieňajú pojmy, potom diskutujete každý o niečom inom.
Správne účtovanie je v prvom i druhom prípade.
ID používam aj nepoužívam - záleží od podmienok zmluvy.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

ĎAKUJEM Kejka, všetci sa mi snažili pomôcť a ja všetkým ďakujem.
Ale Ty si bola prvá ktorá, ktorá sa pýta čo vlasne riešim.
Naša firma požičala peniaze, na základe zmluvy peniaze inej Firme - teda ide o účtovanie POSKYTNUTEJ POŽIČKY.
Ja som to vyriešila cez banku 378/221, priložila som tam vypis z OR uvedenej firma a zmluvu o pôžičke.
Keď mi dlžník vráti za 15 dní sumu na náš firemný účet účtujem 221/378.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať aké účty použiť pri pôžičke, ak jedna s.r.o. požičiava počas roka rôzne sumy inej s.r.o. Spoločníci v obidvoch firmách sú rovnakí. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať aké účty použiť pri pôžičke, ak jedna s.r.o. požičiava počas roka rôzne sumy inej s.r.o. Spoločníci v obidvoch firmách sú rovnakí. Ďakujem.
Ak je to krátkodobá pôžička, účtujeme ju na účet 249.
1 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Takže, aj keď ide o spoločníkov, ktorí si peniaze presúvajú z jednej firmy do druhej počas roka podľa potreby to budem účtovať v jednej aj v druhej firme na účet 249?
Ak však tieto peniaze nebude môcť firma vrátiť /viac ako 1 rok/ preúčtujem na pôžičku dlhodobú? U firmy, ktorá peniaze prijala by to išlo na 479 a u tej, ktorá pôžičku poskytla by to bolo na aký účet? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

milagros208 Pozri príspevok
Takže, aj keď ide o spoločníkov, ktorí si peniaze presúvajú z jednej firmy do druhej počas roka podľa potreby to budem účtovať v jednej aj v druhej firme na účet 249?
Ak však tieto peniaze nebude môcť firma vrátiť /viac ako 1 rok/ preúčtujem na pôžičku dlhodobú? U firmy, ktorá peniaze prijala by to išlo na 479 a u tej, ktorá pôžičku poskytla by to bolo na aký účet? Ďakujem.
Prijatá pôžička 221/479, poskytnutie 479/221.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

milagros208 Pozri príspevok
Takže, aj keď ide o spoločníkov, ktorí si peniaze presúvajú z jednej firmy do druhej počas roka podľa potreby
.... tak aj v tom prípade pôjde o pôžičky medzi dvomi PO.
to budem účtovať v jednej aj v druhej firme na účet 249?
Ak však tieto peniaze nebude môcť firma vrátiť /viac ako 1 rok/ preúčtujem na pôžičku dlhodobú? ... nie celkom, to či je pôžička krátkodobá alebo dlhodobá vyplýva z dátumu splatnosti pôžičky, ktorý je uvedený na zmluve. Ak sa javí, že s.r.o. nebude schopná v lehote splatnosti pôžičku vrátiť, treba vypracovať dodatok k zmluve, v ktorom sa dohodne nový dátum splatnosti; tento dátum môže byť určený tak, že pôžička môže byť naďalej vykazovaná ako krátkodobá....

U firmy, ktorá peniaze prijala by to išlo na 479 a u tej, ktorá pôžičku poskytla by to bolo na aký účet? Ďakujem.
... napr. pôžička z 1.2.2008 splatná 31.1.2009 (=KD); dňa 15.1.09 dodatok k zmluve... nový termín 14.1.2010 , stále ide o KD pôžičku.
Ak si účtovník, iniciatívne nič neúčtuješ; upozorni na blížiaci sa termín splatnosti a požaduj dodatok; až na základe toho budeš účtovať na DD pôžičku (ak bude treba).
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Problém je v tom, že žiadna pôžička "na papieri" neexistuje. Ide o to, že podnikateľ má firmu A už niekoľko rokov a firma B ešte nie je celkom rozbehnutá. T.z., že potrebuje kopec financií na nákup potrebných vecí, ale príjmy ešte v takej výške nemá. Teda podnikateľ na nákup veci vo firme B, použije peniaze z firmy A. Teraz to potrebujeme dať do poriadku účtovne a taktiež to dať aj na papier. Ale pokiaľ my na to tlačiť nebudeme, a nebudeme ani iniciatívni, nič do poriadku dať nemôžme. Takže ako to poriešiť čo najlepšie? Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

milagros208 Pozri príspevok
Problém je v tom, že žiadna pôžička "na papieri" neexistuje. Ide o to, že podnikateľ má firmu A už niekoľko rokov a firma B ešte nie je celkom rozbehnutá. T.z., že potrebuje kopec financií na nákup potrebných vecí, ale príjmy ešte v takej výške nemá. Teda podnikateľ na nákup veci vo firme B, použije peniaze z firmy A. Teraz to potrebujeme dať do poriadku účtovne a taktiež to dať aj na papier. Ale pokiaľ my na to tlačiť nebudeme, a nebudeme ani iniciatívni, nič do poriadku dať nemôžme. Takže ako to poriešiť čo najlepšie? Ďakujem.
Ako to zaúčtovať, ti poradila Tweety , ale je to uvedené aj v predchádzajúcich príspevkoch nad tvojim zadaním, mrkni na to.
Ku každej poskytnutej platbe treba vyhotoviť zmluvu, vzor pravdepodobne nájdeš v dokumentoch na stiahnutie, ale ak máš iný zdroj tohto vzoru môžeš ho použiť. Obidve firmy bude zastupovať tá istá osoba, to nevadí, to je fakt že ide o konateľa v obidvoch firmách. No a tie splatnosti si usporiadaj v dodatkoch.
Prijaté úhrady zaúčtuj vždy voči tej najstaršej pôžičke.
Tak už len to administratívne dotiahnúť a je to.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem pekne za odpovede.
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

Dobry den,

chcem sa opytat pri zalozeni jednoosobovej sro, ktora nemala na zaciatku podnikania ziadny kapital k dispozicii na nakup tovaru a uhrady FD, ci je mozne tieto vydaje uhradzat zo ZI (200 tis.)? Je pripustne hybat so ZI, je tu taka moznost? alebo je prijatelnejsi iny sposob napr. si ako spolocnik poskytne firme pozicku 200 tis., z ktorej bude hradit svoje vydaje. Len neviem, ci tento sposob je najlepsi nakolko bude mat ku koncu roka dost vysoku pokladnu.

Prosim poradte, dakujem pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať