Zavrieť

Porady

Nedaňový náklad - áno alebo nie.

Dobrý deň,
mohol by mi prosím niekto poradiť:
máme vo firme auto na operativný leasing. Začiatkom roka nám ho ukradli. Leasingová spoločnosť nám fakturovala nájom a služby do doby, kým nebolo uzavreté vyšetrovanie trestného činu zo strany polície a nebola priznaná náhrada škody z poisťovne. Chcela by som sa spýtať, či nájom a služby za obdobie keď sme už nemali toto auto, je daňový alebo nedaňový náklad?

Ďakujem pekne
Monika
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Monica838 Pozri príspevok
Dobrý deň,
mohol by mi prosím niekto poradiť:
máme vo firme auto na operativný leasing. Začiatkom roka nám ho ukradli. Leasingová spoločnosť nám fakturovala nájom a služby do doby, kým nebolo uzavreté vyšetrovanie trestného činu zo strany polície a nebola priznaná náhrada škody z poisťovne. Chcela by som sa spýtať, či nájom a služby za obdobie keď sme už nemali toto auto, je daňový alebo nedaňový náklad?

Ďakujem pekne
Monika
Podľa môjho názoru, ukradnutím auta prestal predmet operatívneho nájmu plniť svoj účel pre Vašu spoločnosť. Skončil nájom aj čerpanie akýchkoľvek služieb v súvislosti s týmto nájmom. Náklady po tomto období nemôžu byť pre Vás daňovým výdavkom.

Nepoznám zmluvu, avšak si nemyslím, že Ste povinný platiť za služby, ktoré Ste nečerpali. Ak Vám aj leasing. spoločnosť faktúrovala služby, uzavretím vyšetrovania sa preukazalo, že auto bolo odcudzené a neopravnene vyfaktúrované služby by Vám mali byť dobropisované.

Predpokladám , že aj výška škody, ktorú utrpela spoločnosť sa vyčísľovala ku dňu vzniku poistnej udalosti (odcudzenie) a nie až ku dňu uzavretia vyšetrovania.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

chcel by som vyuzit tuto temu a nezakladat novu:
Ja mam otazku ako to je s nakladmi ako PHM, dilanicne znamky, prevozne znacky a pod. veci pri kupe automobilu zo zahranicia nakupene v obdobi medzi odhlasenim od povodneho majitela az po prihlasenie na slovensku. Ide o to ze sme zapisany v TP asi az mesiac po kupe.
Su tieto naklady danovo uznatelne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fizzy Pozri príspevok
chcel by som vyuzit tuto temu a nezakladat novu:
Ja mam otazku ako to je s nakladmi ako PHM, dilanicne znamky, prevozne znacky a pod. veci pri kupe automobilu zo zahranicia nakupene v obdobi medzi odhlasenim od povodneho majitela az po prihlasenie na slovensku. Ide o to ze sme zapisany v TP asi az mesiac po kupe.
Su tieto naklady danovo uznatelne?
Tieto náklady zvyšujú OC MV.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Cize aj PHM do zapisania noveho majitela do TP vstupuje do obstaravacej ceny?
Ale dan z motoroveho vozidla sa plati najskorsie az od datumu pridelenia SPZ (prihlasenia), ano?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fizzy Pozri príspevok
Cize aj PHM do zapisania noveho majitela do TP vstupuje do obstaravacej ceny?
Ale dan z motoroveho vozidla sa plati najskorsie az od datumu pridelenia SPZ (prihlasenia), ano?
Nie, PHM nie. Dani podlieha až dátumom začatia používania na podnikanie.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Zacatia pouzivania na podnikanie, no my sme ho uz pouzivali na podnikanie este s prevoznymi znackami :-?
0 0
Natalyk Natalyk

Natalyk je offline (nepripojený) Natalyk

Ahojte poraďáci!
Tento problém potrebujem vyriešiť aj ja. Máme auto bez odpočtu DPH na leasing obstaraný napr. v apríli, ale technický preukaz prišiel až v máji a aj ŠPZ-ky boli v máji. Ten problém je to obdobie toho mesiaca bez značiek, ale auto je už používané na podnikanie. Vedeli by ste mi poradiť, ako to riešite Vy? Akým dátumom ho prihlasujete na daň z mot. vozidiel? Ďakujem za odpovede.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Prave idem na DU sa poinformovat, maju dnes konzultacne hodiny, tak uvidim. Ale docital som sa ze na dan z mot. vozidiel mozes prihlasit vozidlo s najskorsim terminom dna pridelenia SPZ a zapisania na policii. Z toho mi vypliva ze ani PHM z toho predosleho mesiaca, kedy jazdilo na prevoznych znackach sa nemoze uplatnit kedze neni zaplatena dan z MV
0 0
Natalyk Natalyk

Natalyk je offline (nepripojený) Natalyk

Potom sa prosím ozvi, ako si tam pochodil na tom DÚ, lebo práve toto obdobie nie je dotiahnuté asi v zákonoch.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Takze ked je auto na prevoznych znackach, PHM nieje danovo uznana. Jedine na cestu do sidla firmy. Az prihlasenie auta na slovenske znacky je povazovane podla zakona za automobil pouzivany na podnikanie. Asi tak nejako
0 0
Natalyk Natalyk

Natalyk je offline (nepripojený) Natalyk

OK, takže čím rýchlejšie sa vybaví prepis alebo prihlásenie, tým skôr môžem vybaviť DÚ. Dik za informáciu. Pekný horúci deň prajem !
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

Ahojte, chcela by som sa poradiť. Šéf cestuje na dovolenku do ďááálekej krajiny a plánuje sa tam zastaviť u jednej firmy, aby dohodol spoluprácu. Nebude mať pravdepodobne o rokovaní žiadne dokumenty. Chce dať letenky do nákladov, pretože ide o pracovnú cestu. Iné náklady ako stravné a vreckové mu nebudú preplatené, lebo ide na dovolenku. Letenky sú na termíny v rozmedzí 14 dní, takže je jasné, že tam nejde len na služobnú cestu. Podľa mňa tie letenky neuznajú daňováci ako daňový náklad. Aký je Váš názor? Ďakujem za odpovede. Betka
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
babetka Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa poradiť. Šéf cestuje na dovolenku do ďááálekej krajiny a plánuje sa tam zastaviť u jednej firmy, aby dohodol spoluprácu. Nebude mať pravdepodobne o rokovaní žiadne dokumenty. Chce dať letenky do nákladov, pretože ide o pracovnú cestu. Iné náklady ako stravné a vreckové mu nebudú preplatené, lebo ide na dovolenku. Letenky sú na termíny v rozmedzí 14 dní, takže je jasné, že tam nejde len na služobnú cestu. Podľa mňa tie letenky neuznajú daňováci ako daňový náklad. Aký je Váš názor? Ďakujem za odpovede. Betka
Môj názor sa stotožňuje s Vašim názorom.ˇ

Na jednej strane chce dať letenky do nákladov , pretože to je pracovná cesta a na druhej strane nechce si nárokovať na stravné nakoľko je to dovolenka ....
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

ďakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
fizzy Pozri príspevok
Takze ked je auto na prevoznych znackach, PHM nieje danovo uznana. Jedine na cestu do sidla firmy. Az prihlasenie auta na slovenske znacky je povazovane podla zakona za automobil pouzivany na podnikanie. Asi tak nejako
Tomuto nie celkom rozumiem: ak mám len prevozné značky - nemôžem jazdiť pre firmu? to je niekde napísané?
Zaujíma ma to, lebo ja som jazdila na aute cca 1 mesiac (v záležitostiach firmy), než došiel TP a mohli sme ísť auto prihlásiť.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
SZČO podniká v rod.dome. Práve teraz ide meniť všetky interiérové dvere...jedna z miestností je definovaná ako pracovňa podnikateľa...jeden kus dverí si môže dať do nákladov?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
SZČO podniká v rod.dome. Práve teraz ide meniť všetky interiérové dvere...jedna z miestností je definovaná ako pracovňa podnikateľa...jeden kus dverí si môže dať do nákladov?
Ano. (avšak bude DK skúmať, či predmetný priestor je definovaný ako bytový-vtedy vyhodia, ak je definovaný ako kancel. priestor-teda bol vyňatý z bytu, tak by to malo byť v poriadku. )
0 0
Efinečka Efinečka

Efinečka je offline (nepripojený) Efinečka

55 rokov, daniar a účtovník
Súhlasím s Vami, náklady na PHM si uplatňujem hneď ako som ekonomický užívateľ vozidla / t.j. jeho prevzatím/. Daň z mot.vozidla prihlasujem až keď mám slovenskú ŠPZ. Nevidím dôvod, prečo by PHM nebolo daňovým výdavkom.
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Želám pekný slnečný deň všetkým poraďákom,

aj ja využívam názov tejto témy, lebo sa mi hodí k mojej otázke, ktorá znie, či si môže sprostredkovateľ finančného leasingu dať do nákladov bloky z pracovného obeda s obchodným partnerom. DPH som úplne vylúčila, to je mi jasné, ale ako náklad by mu to neobstálo? Má toho dosť veľa, po celom Slovensku, každý druhý-tretí deň má takýto blok, a na 513 mu to všetko nechcem dávať... Usmerní ma prosím niekto, či mám na to rýchlo zabudnúť, ale mu nezobrať nádej? ...tá zomiera vždy posledná

Ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

manus Pozri príspevok
Želám pekný slnečný deň všetkým poraďákom,

aj ja využívam názov tejto témy, lebo sa mi hodí k mojej otázke, ktorá znie, či si môže sprostredkovateľ finančného leasingu dať do nákladov bloky z pracovného obeda s obchodným partnerom. DPH som úplne vylúčila, to je mi jasné, ale ako náklad by mu to neobstálo? Má toho dosť veľa, po celom Slovensku, každý druhý-tretí deň má takýto blok, a na 513 mu to všetko nechcem dávať... Usmerní ma prosím niekto, či mám na to rýchlo zabudnúť, ale mu nezobrať nádej? ...tá zomiera vždy posledná

Ďakujem
Domnievam sa, že tieto náklady (na pracovné obedy) budete musieť naúčtovať iba na účet 513 (NN), bez nároku na odpočet.
Nielen sprostredkovatelia majú pracovné obedy, a nestretla som sa , aby sa to účtovalo a posudzovalo nejako ináč.
...čiže zabudnúť
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať