Zavrieť

Porady

ošetrovné z DNP

Dobrý deň,
už som si prečítala viac príspevkov, tém v súvislosti s DNP, už mám poriadny zmätok v hlave, aby sa mi vyjasnilo, opýtam sa:
Som zamestnaná od 11/2005, dostávam minimálnu mzdu. Dcérka zvykne byť chorá každý 2.-3. mesiac; ošetrovné dostávam hrozne málo.
Teraz uvažujem že by som sa prihlásila do SP ako dobrovoľný platiteľ.
Mojou otázkou je, že od ktorého mesiaca by som mohla dostať ošetrovné alebo po prípade aj nemocenské AJ z dobrovoľného poistenia?
Ďakujem.
( v 2009 plánujem aj druhé tehotenstvo,na to som našla niečo, dúfam, že nič sa nezmení po 1/2009 v tejto téme)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    katka, ak sa prihlásiš dnes a zajtra dcera ochorie, budeš mat nárok na ošetrovné aj z DNP a to z výšky minim.mzdy, teda momentálne dostaneš 148,50Sk na kalend.den, samozrejme na jednu očr maximálne 10kalend.dní. Z minimálnej mzdy sa počítajú nemocenské dávky z DNP počas prvých 26týždnov od posleného prihlásenia na DNP (bez ohladu na to z akého vymer.základu platíš). Po uplynutí 26týždnov sa dávka ráta zjednodušene povedané z vymeriavacích základov z DNP v rozhodujúcom období.

    Pri PN a materskom musíš však okrem toho splniť aj podmienku aspon 270dní nem.poistenia z DNP v posledných dvochr rokoch (pred pôrodom alebo pred uplatnením nároku na PN)!!! Bez splnenia tejto podmienky ti nárok na nemocenské alebo materské z DNP nevznikne. Jedine na ošetrovné je nárok hned, tam podmienka 270dní nie je.

    katka28 je offline (nepripojený) katka28

    katka28
    brčko Pozri príspevok
    katka, ak sa prihlásiš dnes a zajtra dcera ochorie, budeš mat nárok na ošetrovné aj z DNP a to z výšky minim.mzdy, teda momentálne dostaneš 148,50Sk na kalend.den, samozrejme na jednu očr maximálne 10kalend.dní. Z minimálnej mzdy sa počítajú nemocenské dávky z DNP počas prvých 26týždnov od posleného prihlásenia na DNP (bez ohladu na to z akého vymer.základu platíš). Po uplynutí 26týždnov sa dávka ráta zjednodušene povedané z vymeriavacích základov z DNP v rozhodujúcom období.

    Pri PN a materskom musíš však okrem toho splniť aj podmienku aspon 270dní nem.poistenia z DNP v posledných dvochr rokoch (pred pôrodom alebo pred uplatnením nároku na PN)!!! Bez splnenia tejto podmienky ti nárok na nemocenské alebo materské z DNP nevznikne. Jedine na ošetrovné je nárok hned, tam podmienka 270dní nie je.
    Ďakujem. Je mi takto jasné, ale: prečo píšu niektorí že prihlásiť sa na DNP stačí tesne pred nástupom na MD?

    katka28 je offline (nepripojený) katka28

    katka28
    Ešte k tomu otázka: je musím predložiť 2 tlačivá žiadosti o ošetrovné, 1 k ošetrovnému ktoré je zo zamestnania a 1 z DNP???

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    katka28 Pozri príspevok
    Ďakujem. Je mi takto jasné, ale: prečo píšu niektorí že prihlásiť sa na DNP stačí tesne pred nástupom na MD?
    ?? asi? si čítala príspevky z konca roka 2007 - ked schválili nový zákon platný od 1.1.08, než vyšiel k nemu "výklad soc.poistovne".

    katka28 je offline (nepripojený) katka28

    katka28
    brčko Pozri príspevok
    ?? asi? si čítala príspevky z konca roka 2007 - ked schválili nový zákon platný od 1.1.08, než vyšiel k nemu "výklad soc.poistovne".
    Áno, je to možné, vyhľadám si to ešte raz, takže na tento rok je tak ako si ty písal, že?
    Ďakujem pekne!

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    katka28 Pozri príspevok
    Ešte k tomu otázka: je musím predložiť 2 tlačivá žiadosti o ošetrovné, 1 k ošetrovnému ktoré je zo zamestnania a 1 z DNP???
    áno, jedno predložíš zamestnávatelovi a druhé odnesieš sama na SP. Ja som ho odniesla až po ukončení očr spolu s ukončením naraz. Na obe žiadosti vyznačíš, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia.
    A u detskej lekárky som platila tuším 30Sk za vystavenie druhej žiadosti o ošetrovné (im totiž uhrádzajú úkon len za vystavenie jedného ks a teda bola z toho sestrička aj lekárka v šoku. Bola som ich prvý prípad.).

    Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

    Monika V.
    Vedeli by ste mi niekto poradiť, ak budem platiť od začiatku roka 2008 min. odvody ako DNP do 30. 6. 2008 a zvýšim to od 1.7.2008 na max., aký VZ sa bude brať v roku 2009? Priemer za rok 2008 alebo posledných 26 týždňov, ak by som platila max.?Alebo ako dosiahnem, aby mi vyplácali OČR z max. v roku 2009?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Monika V. Pozri príspevok
    Vedeli by ste mi niekto poradiť, ak budem platiť od začiatku roka 2008 min. odvody ako DNP do 30. 6. 2008 a zvýšim to od 1.7.2008 na max., aký VZ sa bude brať v roku 2009? Priemer za rok 2008 alebo posledných 26 týždňov, ak by som platila max.?Alebo ako dosiahnem, aby mi vyplácali OČR z max. v roku 2009?
    A) priemer
    B) odhlásiť a znova prihlásiť (využiť prelom rokov)

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Monika V. Pozri príspevok
    Vedeli by ste mi niekto poradiť, ak budem platiť od začiatku roka 2008 min. odvody ako DNP do 30. 6. 2008 a zvýšim to od 1.7.2008 na max., aký VZ sa bude brať v roku 2009? Priemer za rok 2008 alebo posledných 26 týždňov, ak by som platila max.?Alebo ako dosiahnem, aby mi vyplácali OČR z max. v roku 2009?
    Tvoj vymeriavací základ bude celý rok 2008. Pokiaľ by si pracovný pomer prerušil hoci na jeden deň, Tvoj nový vymeriavací základ by bol od dňa prerušenia pracovného pomeru.

    Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

    Monika V.
    Teraz som SZČO, takže ak som to dobre pochopila, tak teraz mi asi ostáva len k 30. 6. 2008 sa odhlásiť a od 1.7.2008 prihlásiť na max.?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Monika V. Pozri príspevok
    Teraz som SZČO, takže ak som to dobre pochopila, tak teraz mi asi ostáva len k 30. 6. 2008 sa odhlásiť a od 1.7.2008 prihlásiť na max.?
    Áno, to by bolo pre Teba najlepšie, potom by si vlastne mala platené z maxima od 1.7.2008, 26 týždňov by teda uplynulo niekedy koncom roka. Potom od 1.1.2009 by si si dala len zmenu VZ na minimum a celý rok 2009 môžeš poberať dávky od SP z DNP z maxima. DNP však nesmieš v roku 2009 prerušiť, inak by Ti tých 26 týždňov začalo plynúť odznova, od každého nového prihlásenia.

    Ako SZČO neplatíš nič?

    Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

    Monika V.
    Nepresiahla som príjem za rok 2007, lebo som poberala rodičovský príspevok, ako SZČo nemusím zatiaľ platiť nič, preto si platím aspoň DNP. Keď tak nad tým rozmýšľam, tak by som mala počkať na tých 270dní, čo je do 15.8. aby som aj mala nárok na PN,nie? Tých 270 dní čo je treba na PN je za posledné roky dohromady, nevaí keď to teraz preruším?

    Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

    Monika V.
    Chcela by som ešte pridať jednu info ohľadne DNP a čerpania OČR alebo PN. Teraz som sa cez známych dostala na vedúcu vyplácania OČR na SP a jej rada bola takáto: ak by som sa ja k 30.6.2008 odhlásila z min. a od 1.7.2008 prihlásila na max., tak síce v roku 2009 dostanem max., ale do konca roka by som čerpala OČR aj PN zase z min. VZ, čo v tom prípade ak spravím len zmenu, tak už teraz mám nárok podľa VZ za rok 2007, t.j z max. VZ.Možno to pomôže aj niekomu ďalšiemu. Pekný deň.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Monika V. Pozri príspevok
    Nepresiahla som príjem za rok 2007, lebo som poberala rodičovský príspevok, ako SZČo nemusím zatiaľ platiť nič, preto si platím aspoň DNP. Keď tak nad tým rozmýšľam, tak by som mala počkať na tých 270dní, čo je do 15.8. aby som aj mala nárok na PN,nie? Tých 270 dní čo je treba na PN je za posledné roky dohromady, nevaí keď to teraz preruším?
    270dní sa ráta vždy v posledných dvoch rokoch pred uplatnením si nároku na nemocenské. A nevadí, že je tam medzera, dni sa zrátajú

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Monika V. Pozri príspevok
    Chcela by som ešte pridať jednu info ohľadne DNP a čerpania OČR alebo PN. Teraz som sa cez známych dostala na vedúcu vyplácania OČR na SP a jej rada bola takáto: ak by som sa ja k 30.6.2008 odhlásila z min. a od 1.7.2008 prihlásila na max., tak síce v roku 2009 dostanem max., ale do konca roka by som čerpala OČR aj PN zase z min. VZ, čo v tom prípade ak spravím len zmenu, tak už teraz mám nárok podľa VZ za rok 2007, t.j z max. VZ.Možno to pomôže aj niekomu ďalšiemu. Pekný deň.
    tu som ti už vlastne odpovedala:
    http://www.porada.sk/750666-post81.html
    Dávka v r.2009 by sa rátala z celého roku 2008, takže ak si mala VZ v období 1-6/08 8100,- a 7-12/08 30219,- a nečerpala by si celý rok žiadne dávky, mala súvislé poistenie, len tú jednu zmenu, potom
    tvoj denný vym.základ (DVZ) by bol (6mesiacov x 8100,- + 6mesiacov x 30219,-) : 365dní
    Denná dávka (nemocenské od 4-tého dna) by bolo 55% z DVZ

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Monika V. Pozri príspevok
    Chcela by som ešte pridať jednu info ohľadne DNP a čerpania OČR alebo PN. Teraz som sa cez známych dostala na vedúcu vyplácania OČR na SP a jej rada bola takáto: ak by som sa ja k 30.6.2008 odhlásila z min. a od 1.7.2008 prihlásila na max., tak síce v roku 2009 dostanem max., ale do konca roka by som čerpala OČR aj PN zase z min. VZ, čo v tom prípade ak spravím len zmenu, tak už teraz mám nárok podľa VZ za rok 2007, t.j z max. VZ.Možno to pomôže aj niekomu ďalšiemu. Pekný deň.
    Na tento rok ti zatiaľ platí VZ z minulého roka a ten je dobrý. Ak by si teraz išla na OČR... (ešte poznámka, na OČR môžeš ísť hneď po prihlásení sa na DNP - netreba 270 dni)
    Ale Ty si sa nepýtala na rok2008, ale aký VZ ti bude platiť v roku 2009 !
    ... ak chceš platiť čo najmenej, tak využi prelom rokov ... ale to už Ty musíš vedieť, ako plánuješ materskú
    Napr. sa môžeš nanovo prihlásiť Na DNP (z max. VZ) od novembra 2008 ... a od januára znížiť VZ na min.
    Ak pôjdeš na materskú v máji, tak je to OK.
    Ak predpokladáš, že pôjdeš na materskú v marci, tak sa treba nanovo prihlásiť z maxima už od septembra....

    Ak urobíš teraz len zmenu VZ, tak budúci rok nebude maximum.
    Naposledy upravil Katy a R : 12.06.08 at 07:36

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.