Zavrieť

Porady

RZZP a dôchodca

Ahojte,
robím teraz prvýkrát RZZP a neviem si rady. Mám zamestnanca, ktorý je u nás zamestnaný od 10/2007. Predchádzajúci prac. pomer ukončil 06/2007. Od 6.7.2007 je poberateľom predčasného starobného dôchodku. Bývalý zamestnávateľ mu vyplatil odchodné až v 09/2007, kedy už nebol u neho v prac. pomere. V 11/2007 mu vyplatil motivačné (to už bol zamestnaný u nás). Otázka: Je zamestnanec povinný urobiť si sám RZZP z titulu, že v období, kedy bol len poistencom štátu (dôchodca) mal príjem vyšší ako 4.936 Sk, lebo mal vyplatené odchodné?
Ďakujem. Eva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    1.-ak odchodné je vyššie ako 2479,20, mal by si podať rzzp.
    2. musí podať rzzp.

    Evina648 je offline (nepripojený) Evina648

    Evina648
    Nie kolísavé príjmy nemal, ide mi len o to že odchodné mal vyplatené až po ukončení prac. pomeru a bol vtedy dôchodca. bola som na školení, kde som sa dozvedela, že takýto príjem sa zahrňa do RZZP. som z toho zmatená. Možno som to len zle pochopila. Ďakujem.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak mal v čase, kedy bol len a len na dôchodku a nemal zamestnanie, príjem od bývalého zamestnávateľa a bolo to viac ako úhrn min. základov poistenca štátu, musí podať RZZP.


    úhrn min. základov poistenca štátu = suma 4936 Sk za každý mesiac, kedy bol dôchodca bez zamestnania, ak to boli 3 mesiace, je to 3 x 4936.

    Evina648 je offline (nepripojený) Evina648

    Evina648
    Takže záver: v období 7-9,kedy bol len dôchodca, mal aj nejaký príjem na DoVP,ale ten do RZZP nezahrnie. Započíta len odchodné. A motivačné, ktoré mal vyplatené od bývalého zamestnávateľa v čase, keď bol už našim zamestnancom do RZZP nezahrnie. Tak som to pochopila správne?

    Beatrice je offline (nepripojený) Beatrice

    Beatrice
    Prosím Vás, dôchodca celý rok 2007 a SZČO 22 dní v decembri 2007.
    Na 22 dní si musí SZČO zaplatiť zdrav. poist, alebo nie, lebo platí zaňho štát.
    Ak je to tak, v tlačive B kde to mám zohľadniť. Ďakujem za odpoveď.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Beatrice Pozri príspevok
    Prosím Vás, dôchodca celý rok 2007 a SZČO 22 dní v decembri 2007.
    Na 22 dní si musí SZČO zaplatiť zdrav. poist, alebo nie, lebo platí zaňho štát.
    Ak je to tak, v tlačive B kde to mám zohľadniť. Ďakujem za odpoveď.
    Zaplatiť si bude musieť vtedy, ak mu vychádza VZ v riadku 29 vyšší ako suma (4936/31)*22 = 3503 Sk.

    Ak jeho VZ v riadku 29 je 3503 Sk a menej, vyplňte IV. oddiel, vyjde, že poistné platiť nebude, lebo skutočne zostáva poistencom štátu aj za dni, kedy bol SZČO.

    Ak jeho VZ v riadku 29 je vyšší ako 3503 Sk, platí ako každý iný SZČO.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Evina648 Pozri príspevok
    Nie kolísavé príjmy nemal, ide mi len o to že odchodné mal vyplatené až po ukončení prac. pomeru a bol vtedy dôchodca. bola som na školení, kde som sa dozvedela, že takýto príjem sa zahrňa do RZZP. som z toho zmatená. Možno som to len zle pochopila. Ďakujem.
    A čo § 13 ods.4, kde sa hovorí, že do vymeriavaceho základu sa nezapočítava odstupné a odchodné ?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    AdrianaA Pozri príspevok
    A čo § 13 ods.4, kde sa hovorí, že do vymeriavaceho základu sa nezapočítava odstupné a odchodné ?
    § 13 ods.4 sa týka iba zamestnancov, podrobné vysvetlenie pozri tu :
    http://www.porada.sk/733785-post14.html

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    § 13 ods.4 sa týka iba zamestnancov, podrobné vysvetlenie pozri tu :
    http://www.porada.sk/733785-post14.html
    To znamená, že keď sa odchodné vyplatí v mzde za posledný mesiac, tak len vtedy sa použije §13 ods.4 .

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    Ahojte, ja som mala zamestnanca,ktorý u nás skončil pracovný pomer k 31.12.2009 a následne požiadal o predčasný starobný dôchodok.V 04/2010 sa mu vyplatilo odchodné.Ak som tomu správne pochopila tak si musí podať RZZP za rok 2010? A ešte jednu zamestnankyňu ktorá u nás skončila pracovný pomer k 30.4.2010 a prekročila v jednom mesiaci maximum,ale poberala starobný dôchodok ešte keď u nás pracovala.
    Naposledy upravil SILVIA54 : 17.08.10 at 11:47

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.