Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Dobrý deň,potrebovala by som poradiť ohladne zamestnankyne ktorá nastúpila na MD ,ešte som nemala takýto prípad neviem či jej budem ja vyplácať MD alebo soc.poisťovna.Poradte mi prosím..
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

3julka3 Pozri príspevok
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť ohladne zamestnankyne ktorá nastúpila na MD ,ešte som nemala takýto prípad neviem či jej budem ja vyplácať MD alebo soc.poisťovna.Poradte mi prosím..
Materské neprepláca zamestnáv.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

odnes "žiadosť o materské", ktoré ti má dať mamička spolu s vyplneným "potvrdením zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenie nároku na nemoc.dávky" do sociálnej poistovne. Oni budú vyplácať vašej zamestnankyni materské, ak splní podmienky na priznanie nároku naň.
Do SP a ZP oznámiš zmeny, že nastúpila na MD. Po ukončení MD urobíš dalšie zmeny a ona by mala požiadať o rodič.dovolenku, ak ju bude chcieť čerpať (nikde sa však nepíše, že písomne)
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Dobrý deň,
zamestnankyňa nastúpila na MD 1.12.2007 a porodila 9.1.2008. Dokedy sa počíta MD, 28 týždňov od nástupu alebo 22 týždňov od pôrodu?
A aké povinnosti voči SP a ZP máme my ako zamestnávateľ a aké povinnosti má zamestnankyňa pri prechode na RD?
A čo v prípade, ak by sme ju chceli zamestnať na Dohodu o PČ od 1.7.2008? (Má prac.zmluvu na účtovníctvo, čo stále trvá. Môžeme s ňou uzatvoriť DoPČ tiež na účtovníctvo od 1.7.2008? Je nejako obmedzená výška zárobku? Pracovať bude doma a zároveň sa aj sama starať o dieťa.)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

petkor Pozri príspevok
Dobrý deň,
zamestnankyňa nastúpila na MD 1.12.2007 a porodila 9.1.2008. Dokedy sa počíta MD, 28 týždňov od nástupu alebo 22 týždňov od pôrodu?
§ 166 a § 167 ZP:

(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

§ 167


(1) Žena nastupuje materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom.

(2) Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr, ako určil lekár, patrí jej materská dovolenka odo dňa nástupu až do uplynutia času ustanoveného v § 166 ods. 1. Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 22 týždňov alebo 31 týždňov, ak ide o ženu, ktorá porodila zároveň dve deti alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu.


petkor Pozri príspevok
A aké povinnosti voči SP a ZP máme my ako zamestnávateľ a aké povinnosti má zamestnankyňa pri prechode na RD?
Treba si vyhľadať podobné témy, bolo to viackrát popisované.

petkor Pozri príspevok
A čo v prípade, ak by sme ju chceli zamestnať na Dohodu o PČ od 1.7.2008? (Má prac.zmluvu na účtovníctvo, čo stále trvá. Môžeme s ňou uzatvoriť DoPČ tiež na účtovníctvo od 1.7.2008? Je nejako obmedzená výška zárobku? Pracovať bude doma a zároveň sa aj sama starať o dieťa.)
môžete
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Ak ju prihlásim na Dohodu o PC do Soc.poistovne, rodičovská dovolenka jej stále trvá a v PP má prerušenie, takže z toho titulu nič nemením? Alebo treba ukončiť prerušenie rodičovskej dovolenky a bude jej platiť dohoda? Ale to by jej zasa nikto neplatil odvody, ak sa nemýlim.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

petkor Pozri príspevok
Ak ju prihlásim na Dohodu o PC do Soc.poistovne, rodičovská dovolenka jej stále trvá a v PP má prerušenie, takže z toho titulu nič nemením? Alebo treba ukončiť prerušenie rodičovskej dovolenky a bude jej platiť dohoda? Ale to by jej zasa nikto neplatil odvody, ak sa nemýlim.
Pri dohode nemusíš odhlasovať materskú dovolenku. Môže byť na materskej a pritom pracovať na dohodu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chobot Pozri príspevok
Pri dohode nemusíš odhlasovať materskú dovolenku. Môže byť na materskej a pritom pracovať na dohodu.
Iba taká poznámočka: ona nie je na MD ale na RD.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tweety Pozri príspevok
Iba taká poznámočka: ona nie je na MD ale na RD.
Tak potom to je jednoduchšie - veď počas RD môže aj normálne pracovať na PP, nie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chobot Pozri príspevok
Tak potom to je jednoduchšie - veď počas RD môže aj normálne pracovať na PP, nie?
Áno, môže, samozrejme, ale potom ide o ukončenie prerušenia.
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Ďakujem pekne za odpovede. Len ste ma trošku poplietli, tak to skúsim zhrnúť, aby som si bola istá, že to dobre chápem.
K 13.6.2008 jej ukončím MD na RLFO. Na druhom RLFO jej dám k 14.6.2008 prerušenie z dôvodu RD.
K 1.7. s ňou uzatvorím Dohodu o PČ a prihlásim ju na RLFO ako novú zamestnankyňu. Z jej RD nič nerobím. Je to tak správne?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

áno, s jej RD nerobíš nič, lebo v jej pôvodnom prac.pomere stále rodič. dovolenku čerpá.
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Ďakujem pekne za odpovede a želám príjemný deň.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

prosim Vas ked nahlasujem zaciatok materskej dovolenky na socialku vypisem len kolonku zaciatok MD? nikde inde nic viac?
dakujem!
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

a este prosim Vas je to prerusenie alebo zmena?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tinka111 Pozri príspevok
a este prosim Vas je to prerusenie alebo zmena?
Nástup na MD je zmena- dátum nástupu.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

a pri zdravotnej je to kod 1.O? robim to prvy krat a nechcem to dopliest. dakujem moc.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

potvrdi mi prosim alebo vyvrati este niekto tu zdravotku? materska - kod 1.O?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kód 1O1
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Ahojte,
ked som zaniesla zmenu a ziadost o materske na socialku, ziadali odo mna este aj potvrdenie na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku. To im mam zaniest to co davam aj ku pnke - cize sumer VZ za minuly rok zamestnanca?
Vopred dakujem za pomoc!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

áno, je to to isté potvrdenie. Nemocenské (PN-ka) aj materské sú obe nemocenské dávky.
Ak má dlhodobý PP, tak sa uvádzajú VZ pre NP za predch.kalend.rok, ako píšeš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať